Odrzucenie to fizyczny ból. Jak sobie z nim poradzić i uwierzyć w siebie?

Odrzucenie to fizyczny ból. Jak sobie z nim poradzić i uwierzyć w siebie?
(Fot. pl.depositphotos.com)

Właśnie rzucił cię ktoś z kim myślałeś, że spędzisz resztę życia? Zostałeś zwolniony z pracy? A może pojawiłeś się w nowej grupie i czujesz, że nie pasujesz…? Żyjesz w izolacji bez bliskości i wsparcia? Znasz to? Odrzucenie boli prawie fizycznie i powoduje ogromne spustoszenie. Nie musi tak jednak być zawsze. Zmiana jest możliwa. 

Można go doświadczyć w każdym wieku i dotyczy relacji. Odrzucenie to brak akceptacji, brak przyjęcia przez innych, wykluczenie, pominięcie lub niezwracanie uwagi na daną osobę.

Choć odrzucenie może dotyczyć różnych obszarów naszego życia, jak zwolnienie z pracy, czy związanych z przeszłością, jak zaniedbania rodzicielskie czy brak akceptacji przez rówieśników w szkole, to jednak chyba najtrudniejsze jest do przeżycia wtedy, kiedy dotyczy bardzo delikatnych obszarów naszego życia, jak związki czy bliskie przyjaźnie.

Porzucenie przez bliską nam osobę, nielojalność, oszustwa czy zdradę. Takie rany bolą i często są tak silne, jak fizyczny ból. 

Wykształcają się w nas wtedy postawy takie, jak izolacja czy wrogość do innych. Utrzymujące się odrzucenie doprowadza do takich emocji i stanów, jak: smutek, samotność, poczucie winy, krzywda, a nawet silna złość i wrogość, a także przekonań.

W wyniku odrzucenia albo wielu odrzuceń powstają w głowie błędne obrazy rzeczywistości. Osoba, którą wykluczono, zaczyna widzieć również błędny obraz samej siebie. W jej głowie pojawiają się stwierdzenia typu: nie zasługuję na uwagę, nie jestem wystarczająco dobra, nikt mnie nie widzi i nie zobaczy, jestem dziwny i to moja wina - ten stan się nie zmieni i zawsze będę odseparowany. 

Jeśli doświadczyłeś odrzucenia w związku, to zapamiętane negatywne emocje mogą kumulować się i w konsekwencji wywierać na ciebie negatywny wpływ albo spowodować trudność w wejściu w inną bliższą relację czy ją sabotować.

Dlatego warto zmierzyć się z nieprzyjemnymi wydarzeniami z przeszłości i bagażem emocjonalnym, który niosą, by móc żyć pełnią i w wolności doświadczać przyszłości.

Jeśli są to głębokie rany związane z odrzuceniem, warto udać się do psychologa. Czasami kilka spotkań wystarczy, by zrzucić z siebie przytłaczające emocje i błędne przekonania, jakie często wyrabiamy na swój temat w wyniku tego negatywnego. Odrzucenie budzi w nas silne emocje i jeśli emocje z przeszłości nadal mają nad nami wpływ mogą warunkować nasze wybory.

Jak sobie z nimi poradzić z doświadczeniem braku akceptacji, podpowiadają również autorzy książki „Odrzucenie. Jak sobie poradzić z brakiem akceptacji” w poniższym ćwiczeniu.

Przypomnij sobie sytuacje z przeszłości, kiedy nie przyjęto cię tak, jakbyś tego oczekiwał. Może potraktowano cię, jakbyś był niepotrzebny, odtrącono cię, pominięto lub zignorowano.

Postaraj się dokładnie opisać tę sytuację. Co się wtedy działo? Kto był przy tym obecny?

Jak się zachowywał? Jakich słów użył? Co wtedy czułeś? Nazwij precyzyjnie swoje emocje. Jeśli ich nie pamiętasz, to spróbuj sobie wyobrazić, co mogłeś wtedy czuć. Czy jesteś w stanie przypomnieć sobie myśli, jakie ci towarzyszyły w tej sytuacji? Co myślałeś o sobie, o innych, o całym tym wydarzeniu?

Co chciałeś, a czego nie chciałeś zrobić? Czego tak naprawdę potrzebowałeś w danej sytuacji, co by ci mogło wtedy pomóc? To bardzo ważne ćwiczenie, które możesz zrobić, ilekroć przypomni ci się sytuacja odrzucenia, w której brałeś udział. Jeśli to okaże się dla ciebie pomocne, możesz rozpisać sobie to w formie tabelki (propozycja poniżej).

Gdy emocje związane z tym ćwiczeniem będą zbyt silne lub trudne, proponuję, abyś znalazł osobę zaufaną i porozmawiał z nią o tym.

Wypisanie tego i ewentualna rozmowa pozwolą ci nazwać i uporządkować trudne doświadczenia, emocje i myśli związane z sytuacją odrzucenia. Opis sytuacji odrzucenia Emocje, jakie przeżywałaś/eś wtedy Myśli, jakie ci towarzyszyły Co zrobiłaś/eś lub chciałaś/eś wtedy zrobić.

Książkę „Odrzucenie. Jak sobie radzić z brakiem akceptacji?” wyd. nakładem wyd. WAM, możesz kupić tu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agata Adaszyńska-Blacha, Michał Kuś

Poradź sobie z odrzuceniem. I odzyskaj własne życie!

Najprawdopodobniej każdy doświadczył go przynajmniej raz w swoim życiu. Bliscy zapomnieli o twoich urodzinach. Nie zaproszono cię na imprezę klasową. Zostałeś wybrany jako ostatni do składu drużyny...

Skomentuj artykuł

Odrzucenie to fizyczny ból. Jak sobie z nim poradzić i uwierzyć w siebie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.