Różnice mogą ubogacić wasz związek

Różnice mogą ubogacić wasz związek
(fot. shutterstock.com)
Lenny Law, Maureen Rogers Law / slo

Wszyscy wnosimy do małżeństwa przekonania, tradycje i przesądy w związku z pewnymi sprawami dotyczącymi związku małżeńskiego. Jednakże z faktu, że małżonkowie posiadają różne przekonania, nie wynika, że nie mogą wypracować satysfakcjonujących obojga rozwiązań.

Problemy powstają jednak wówczas, gdy partnerzy nie są zdolni lub nie chcą, zrozumieć swych myśli i uczuć.

Zaakceptowanie wzajemnych różnic i dostosowanie się do nich jest niezbędne w budowaniu zdrowego związku. Zanim mężczyzna i kobieta się pobiorą, mieszkają oddzielnie przez dwadzieścia lub trzydzieści lat. Rozwijają osobiste nawyki i wartości. Po ślubie mieszkają razem, jedzą razem, śpią razem i oddają się sobie wzajem. Zaczynają odsłaniać przed sobą swe ciała, umysły oraz najgłębsze ambicje. Wcześniej mogli nie traktować tego jak atak na własną prywatność. Silne pragnienie przyciągało ich do siebie i poświęcali wiele z własnych osobistych pragnień, by nie zakłócać harmonii swego związku. Wzajemna miłość tworzyła w nich pewien rodzaj zespolenia.

W miarę zdobywania do siebie zaufania, mąż i żona stopniowo coraz mniej ukrywają swe różnice. Ludzkie niedoskonałości stają się dla nich coraz bardziej widoczne. Wzrastali w różnych rodzinach i różnych środowiskach. Możliwe też, że pochodzą z różnych klas społecznych, różnych regionów, a może nawet i z różnych krajów. Mogli utożsamiać się z różnymi szkołami, religiami, filozofiami, kulturami i poglądami politycznymi. Dlatego też nieporozumienia, niezgoda i konieczność dostosowania się powinny być brane pod uwagę.

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Gdy dwoje ludzi łączy się ze sobą, naturalnie łatwiej im jednoczyć się wokół swych podobieństw. Różnice mogą dzielić. Jednakże gdy wzajemnie się akceptujemy, różnice mogą także ubogacić związek.

DEON.PL POLECA

Potrzeba dwojga, aby odnieść w małżeństwie sukces, a wystarczy tylko jeden, by go zmarnować.

Herbert Louis

Akceptujcie w sobie podobieństwa i różnice

Porozmawiajcie ze sobą o tym, na ile jesteście podobni lub różni w następujących dziedzinach:

  • osobowość
  • wartości, przekonania i systemy etyczne
  • rodzina, pochodzenie i kultura
  • poziom wykształcenia
  • religia
  • hobby i spędzanie wolnego czasu

Opowiedzcie, jak każde z was odebrało osobiście jakieś ważne wydarzenie, które oboje przeżyliście.

Stwórzcie obrazek, zacznijcie od namalowania dwu nakładających się kół. Gdzie powstaje część wspólna, napiszcie "MY" i zanotujcie wszystkie rzeczy, które symbolizują wasze podobieństwa. W pozostałych częściach kół, które się nie nakładają, napiszcie "JA" i umieśćcie tam listę tych rzeczy, które symbolizują waszą indywidualność.

Biorąc pod uwagę wartości i przekonania, w jakich zostaliście wychowani, jak sobie radzicie z zaakceptowaniem drugiego, zwłaszcza jego różnic?

Co potraficie zaakceptować w swoim partnerze?

"Akceptacja przychodzi łatwiej, jeśli nie spodziewasz się po drugim doskonałości. Akceptacji pomaga także stałe posiadanie przed oczami wszystkich jego dobrych cech."

Annie and Steve Chapman

Więcej w książce: Gdy w małżeństwie nie jest łatwo - Lenny Law, Maureen Rogers Law

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Różnice mogą ubogacić wasz związek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.