Co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. W Polsce, z powodu samobójstw ginie prawie 5200 osób rocznie, a na świecie ponad 700 tysięcy. 10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Fundacja ITAKA, w ramach kampanii STOP DEPRESJI, przygotowała szereg działań przypominających o tym, że istnieje możliwość sięgnięcia po pomoc specjalistów i że może z niej skorzystać każdy przeżywający kryzys psychiczny.
Jednym z nich jest Antydepresyjny Telefon Zaufania od początku istnienia, czyli od 20 lat, działa wyłącznie dzięki datkom osób prywatnych i firm, które wspierają nas w niesieniu pomocy osobom dotkniętym depresją. Fundusze pozyskiwane są także z kampanii fundraisingowych i działań społecznych na rzecz Fundacji ITAKA.
- Przez wszystkie lata funkcjonowania Antydepresyjnego Telefonu Zaufania nasi psychologowie, psychiatrzy i seksuolodzy pomogli tysiącom osób. Zdrowie psychiczne Polek i Polaków od lat budziło niepokój, ale podczas pandemii kondycja psychiczna społeczeństwa znacznie się pogorszyła, co dostrzegamy po liczbie osób, która kontaktują się z naszymi specjalistami. Mimo naszych starań, mamy świadomość, że nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc, z uwagi na ograniczony czas działania telefonu - mówi Alicja Tomaszewska, prezes Fundacji ITAKA.
10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku życie odebrało sobie prawie 5200 Polaków. Największa liczba dotyczyła czterech grup wiekowych: 30-latków, 40-latków, 50- latków i 60-latków. Zdaniem ekspertów, samobójstwo może obciążać psychicznie co najmniej sześciu bliskich każdej jednej osoby, która targnęła się na własne życie.
Wśród najczęstszych przyczyn podjęcia próby samobójczej wymienia się: depresję, zaburzenia osobowości oraz nałogi. - Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku grupa ryzyka jest bardzo szeroka. Do kryzysu psychicznego może doprowadzić wiele czynników - utrata partnera, przewlekła choroba, trudna sytuacja rodzinna, strata pracy czy też wykluczenie, którego bardzo często doświadczają seniorzy.
Źródło: Fundacja ITAKA / kb
Skomentuj artykuł