"Spadła ze szlaku w drodze na Rysy", "Chciał popełnić samobójstwo na Kasprowym Wierchu". To tylko niektóre ze zgłoszeń TOPR

"Spadła ze szlaku w drodze na Rysy", "Chciał popełnić samobójstwo na Kasprowym Wierchu". To tylko niektóre ze zgłoszeń TOPR
(fot. facebook.com/pg/1909.topr / depositphotos.com)
topr.pl / tpn.pl / jb

Ponad rok temu w sierpniu miał miejsce największy masowy wypadek w historii TOPR. Na Giewoncie zginęły cztery osoby (w tym dwoje dzieci) a 157 osób zostało rannych. To dzięki ratownikom TOPR pomoc pojawiła się tak szybko. 

Obecnie coraz częściej muszą prowadzić skomplikowane działania ratownicze w tym samym czasie w różnych rejonach gór. W miesiącach letnich na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego przebywa dziennie nawet 50 tysięcy turystów. Z roku na rok jest coraz więcej wypadków. Wystarczy spojrzeć na kroniki TOPR.

"Tuż po 12-tej do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z koleżanką były na szlaku na Rysy. Poniżej z Buli pod Rysami koleżanka spadła ze szlaku. Nie widzi jej, ale ma  z nią kontakt głosowy. Koleżanka nie może wstać. Potrzebna pomoc" - to zgłoszenie z 20 lipca 2020 roku.

"Przed godz. 19-tą zadzwonił ktoś z rodziny 60-cio letniego turysty, który ma znajdować się w kopule szczytowej Kasprowego Wierchu informując, że chce on popełnić samobójstwo. Podano jego rysopis oraz nr telefonu" - zgłoszenie pojawia się tego samego dnia.

"O godz. 13.15 zadzwonił turysta informując, ze wraz z 13-letnim synem są na Świnicy. Syn dostał blokady psychomotorycznej. Nie jest w stanie zejść. Potrzebna pomoc" - to zgłoszenie z 22 lipca 2020 rok. 

To tylko niektóre ze zgłoszeń w lipcu.

Zobacz, jak wyglądają akcje ratunkowe:

Jak możemy lepiej przygotować się na wyjście w góry? Czy możemy zapobiec wypadkom i co zrobić w przypadku zagrożenia? Przeczytaj porady zamieszone na tpn.pl.

 

Co zrobić w przypadku zagrożenia?

 • w czasie burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych
 • w przypadku spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku

 • na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa
 • podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa, wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia

Co trzeba zrobić przed wyjściem w góry?

 • należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
 • trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem
 • w górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.
 • unikaj samotnych wyjść w góry, wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.
 • nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy

Dowiedz się więcej:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
 • Czy duchowość może szkodzić?
 • Skąd u zakonnicy myśli bluźniercze?
 • Kiedy zaczyna się opętanie?
 • Czy depresja to mistyczna noc ducha?
 • Jak zgrzeszyć, zachowując przykazania?
 • Co odróżnia dziecięctwo od infantylizmu?

Prezentowana płyta to zbiór wykładów dla doktorantów,...

Skomentuj artykuł

"Spadła ze szlaku w drodze na Rysy", "Chciał popełnić samobójstwo na Kasprowym Wierchu". To tylko niektóre ze zgłoszeń TOPR
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.