Poruszające słowa papieża na dzień zapobiegania samobójstwom

Poruszające słowa papieża na dzień zapobiegania samobójstwom
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 tygodnie temu
KAI / df

„Dzisiaj, w dramacie pandemii, w obliczu tak wielu pewników, które się rozpadają, w obliczu wielu zdradzonych oczekiwań, w poczuciu opuszczenia, które ściska nam serce, Jezus mówi do każdego z nas: Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość”. Tymi słowami Papież Franciszek reaguje na Twitterze na przypadający dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

To nie przypadek, że Franciszek nawiązuje do pandemii. Sanitarne obostrzenia, które chronią przed zarażeniem koronawirusem, mają też poważne skutki uboczne. Przejawia się to nie tylko w kryzysie gospodarczym, narastającym bezrobociu, ale także w poważnych zaburzeniach psychicznych i emocjonalnych spowodowanych przez lockdown. W samych tylko Włoszech odnotowano 71 samobójstw bezpośrednio związanych z pandemią. Jak mówi Cristina Rigon w włoskiego telefonu zaufania, podczas pandemii liczba interwencji w sprawach samobójczych wzrosła dwukrotnie.

„Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla wszystkich, nawet dla osób dość zrównoważonych pod względem psychicznym. Oczywiście o wiele trudniej było tym, którzy już wcześniej borykali się różnymi problemami emocjonalnymi. Samotność, izolacja, zamknięcie w domu było dotkliwym doświadczeniem dla wszystkich kategorii społecznych i wiekowych. Zabrakło więzi społecznych, okazji do spotkań. Inny negatywny czynnik to kryzys gospodarczy, który niepokoił i nadal niepokoi. Ludzie są świadomi, że sytuacja może się zmienić z dnia na dzień, wiedzą, że nic nie jest pewne. Wiemy tymczasem, że kłopoty ekonomiczne, brak stabilności pracy to w tym przypadku jeden z głównych czynników, rodzi bowiem problemy nie tylko natury finansowej, ale również psychicznej“ – powiedziała Radiu Watykańskiemu Cristina Rigon.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poruszające słowa papieża na dzień zapobiegania samobójstwom
Komentarze (1)
KA
~Kapitan Arianator
11 września 2020, 09:00
W sumie wprowadzenie odpowiednich obostrzen to trudna sztuka. Z jednej strony trzeba zapobiec rozprzestrzeniu się Covid-19, gdyż może być naprawdę źle jak we Włoszech w marcu. Z drugiej strony obostrzenia nie mogą przynieść więcej ofiar niż sam wirus, a może tak być, gdy będą one doprowadzać niektóre osoby do samobójstw. U nas w Polsce obostrzenia jednak są zbyt łagodne.

Skomentuj artykuł

Poruszające słowa papieża na dzień zapobiegania samobójstwom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.