Co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Fot. AH NP / Unsplash
Fundacja ITAKA / kb

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. W Polsce, z powodu samobójstw ginie prawie 5200 osób rocznie, a na świecie ponad 700 tysięcy. 10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Fundacja ITAKA, w ramach kampanii STOP DEPRESJI, przygotowała szereg działań przypominających o tym, że istnieje możliwość sięgnięcia po pomoc specjalistów i że może z niej skorzystać każdy przeżywający kryzys psychiczny.

Jednym z nich jest Antydepresyjny Telefon Zaufania od początku istnienia, czyli od 20 lat, działa wyłącznie dzięki datkom osób prywatnych i firm, które wspierają nas w niesieniu pomocy osobom dotkniętym depresją. Fundusze pozyskiwane są także z kampanii fundraisingowych i działań społecznych na rzecz Fundacji ITAKA.

- Przez wszystkie lata funkcjonowania Antydepresyjnego Telefonu Zaufania nasi psychologowie, psychiatrzy i seksuolodzy pomogli tysiącom osób. Zdrowie psychiczne Polek i Polaków od lat budziło niepokój, ale podczas pandemii kondycja psychiczna społeczeństwa znacznie się pogorszyła, co dostrzegamy po liczbie osób, która kontaktują się z naszymi specjalistami. Mimo naszych starań, mamy świadomość, że nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc, z uwagi na ograniczony czas działania telefonu - mówi Alicja Tomaszewska, prezes Fundacji ITAKA.

DEON.PL POLECA

10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku życie odebrało sobie prawie 5200 Polaków. Największa liczba dotyczyła czterech grup wiekowych: 30-latków, 40-latków, 50- latków i 60-latków. Zdaniem ekspertów, samobójstwo może obciążać psychicznie co najmniej sześciu bliskich każdej jednej osoby, która targnęła się na własne życie. 

Wśród najczęstszych przyczyn podjęcia próby samobójczej wymienia się: depresję, zaburzenia osobowości oraz nałogi. - Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku grupa ryzyka jest bardzo szeroka. Do kryzysu psychicznego może doprowadzić wiele czynników - utrata partnera, przewlekła choroba, trudna sytuacja rodzinna, strata pracy czy też wykluczenie, którego bardzo często doświadczają seniorzy.

Źródło: Fundacja ITAKA / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
Samobójstwo - jak określił je Edwin Shneidman - to zagadka. Przyczyny samobójstw i mechanizmy, które nimi kierują, pozostają bowiem tajemnicą. Wedle Światowej Organizacji Zdrowia jest to zjawisko wielowymiarowe i stanowi rezultat interakcji pomiędzy czynnikami biologicznymi,...

Skomentuj artykuł

Co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.