Czego możesz oczekiwać od swych przyjaciół?

Istnieją określone cechy lu­dzi, które sprawiają, że osoby, które je mają, dopuszczamy do siebie bardzo blisko. (fot. david buedo / flickr.com)
Sylvia Schneider / slo

Potencjalnych przyjaciół rozpoznajemy najczęściej wtedy, kie­dy wiemy, czego w nich szukamy.

Istnieją określone cechy lu­dzi, które sprawiają, że osoby, które je mają, dopuszczamy do siebie bardzo blisko.

DEON.PL POLECA

Cechy te stanowią rodzaj wzorca, który może być wskazówką, gdy szukamy takich osób. Przy jego po­mocy można też przetestować własną zdolność tworzenia do­brych relacji z innymi!

Czego więc możesz oczekiwać od ludzi, którzy są ci przychylni?

Akceptacja

Człowiek zdolny do przyjaźni nie czuje potrzeby dyskredytowania innych ludzi. Szanuje i liczy się z innymi. W obecności kogoś takiego czujesz się dobrze, masz poczu­cie, że jesteś akceptowany i że wydobywa on twoje najlepsze strony.

Zainteresowanie

Kto ciągle zarzuca cię własnymi problema­mi, w istocie nie interesuje się tobą. Kto ciągle chce opowiadać o sobie, swojej pracy, swojej rodzinie, swoich zainteresowaniach i sukcesach, nie jest osobą wartą przyjaźni. Ktoś taki jest zbyt skoncentrowany na sobie i zbyt egoistyczny. Człowiek zdolny do przyjaźni z tobą będzie chciał dowiedzieć się o tobie wielu rzeczy: co myślisz, jak żyjesz, co jest dla ciebie ważne.

Gotowość pomocy

Naprawdę kiedy będziesz potrzebował po­mocy, człowiek zdolny do przyjaźni wielkodusznie poświęci ci swój czas i siły. Jego pomoc nie jest zależna od terminów we własnym kalendarzu ani od tego, czy zobaczy w tym dla siebie jakąś korzyść. Nie oczekuje też rewanżu za swą pomoc. A jeśli coś mu się podoba, nie szczędzi pochwał i uznania pod adresem ludzi, u których to dostrzeże.

Obiektywizm

Plotki i pusta gadanina nie są jego specjalnością, nie bierze w tym udziału. Jeśli dotrą do niego nieciekawe po-głoski na czyjś temat, sam próbuje wyrobić sobie o tym zdanie. Nie przyszłoby mu na myśl plotkować za plecami danej osoby. Kto czuje się dobrze w swojej własnej skórze, temu łatwiej za-akceptować inne poglądy i inny sposób życia.

Uważność

Ludzie, którzy posiadają t ę cechę, zapamiętują imio­na, urodziny, skłonności, talenty i upodobania własnych przyjaciół. Nieuważność to cecha ludzi obojętnych. Jeśli zdarzy ci się nadmienić mimochodem, że w tym roku zwariowałaś na punkcie koloru młodej trawy, nie spodziewaj się, że to zapamięta i że na urodziny dostaniesz od niego coś w tym kolorze.

Oparcie

Jeśli coś mówi, mówi serio. Dotrzymuje słowa. Rzucanie słów na wiatr nie jest w jego stylu. Nie kłamie, nie kręci, nie oszukuje i nie manipuluje.

Autoironia

Ma poczucie humoru i potrafi śmiać się z siebie. Jest optymistą i nie uważa się za pępek świata. Jest otwarty i mó­wi bez rozczulania się nad sobą o swoich porażkach i o tym, jak sobie z nimi radzi.

Umiejętność wczuwania się w druga osobę - empatia

Osoba obdarzona tą cechą czuje instynktownie, co przeżywasz, i jest gotowa ci pomóc i doradzić - ale tylko wtedy, kiedy ty tego chcesz. I odwrotnie - mówi bez ogródek o tym, co czuje - na przykład o swoim smutku czy złości.

Lojalność

Człowiek zdolny do przyjaźni nie jest kimś, kto swe sympatie rozdaje łatwo na prawo i lewo. Nie zmienia swoich poglądów i przekonań jak rękawiczki. Wobec ataków, zarzutów i intryg potrafi je obronić. Taktyka, zmiany, lizusostwo i chęć przypodobania się, to zachowania zupełnie mu obce.

Niezależność

Taki człowiek zna swoje mocne i słabe strony. Dobrze się czuje we własnej skórze i jest autentycznie sobą. Nie jest uzależniony od opinii innych ludzi, lecz sam jest odpowie­dzialny za swoje działania i zachowanie. Jeśli mu się coś nie uda, próbuje to zmienić, nie szukając winnych, własnymi siłami.

Więcej w książce: Kochać szczęśliwie - Sylvia Schneider

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czego możesz oczekiwać od swych przyjaciół?
Komentarze (12)
D
doris
6 maja 2013, 22:34
wypidx wymaluj mój przyjaciel:)
A
alicja
3 maja 2013, 21:23
Niech zgadne-mowa o cyborgu.
M
M.
3 maja 2013, 20:55
nie podoba mi sie akapit o 'uwaznosci'. jestem osoba ktora ma problemy z koncentracja i zapamietywaniem i choc zawsze chce zapamietac imiona ludzi mnie otaczajacych jest to dla mnie bardzo trudne. pisanie ze brak zdolnosci zapamietywania jest obojetnoscia jest dla mnie przykry...
P
polonopitek
22 lutego 2010, 15:11
racja, robak50. Tak sie dzieje kiedy przyjaciel jest równocześnie niegłupim człowiekiem. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem. Czesem całe narody tego nie rozumieją.
U
Ufna
22 lutego 2010, 14:50
Mam duże grono przyjaciół, lecz nigdy nie miałam kogoś od serca. nie miałam i nie mam potrzeby zwierzania się z moiich osobistych spraw, zawsze rozwiązywalam sama swoje problemy. Od pewnego jednak czasu nauczłam się dzięki rekolekcjom ignacjańskim wszystkie sprawy powierzać Panu Jezusowi. On stał się moim powiernikiem i prawdziwym przyjacielem do Którego zwracam się z najbardziej osobistymi problemami. Z problemami idę przed Najświętszy Sakrament i wypowiadam je i powierzam Jezusowi i nie mam oporów psychicznych że ktoś powtórzy moje sekrety. Mam dowody jak bardzo skuteczna jest taka rozmowa z Panem Jezusem i jak dobrym jest dla mnie Przyjacielem. Uzyskałam w ten sposób spokój wewnętrzny i wiarę w skuteczność tej metody.
A
ania
24 lipca 2014, 08:00
Pan Jezus jest absolutnie niezawodny, ale jakieś stworzenie obok, które próbuje też być wiernym i chce Twojego dobra, jest po prostu nie do przecenienia...
RK
Robert Kożuchowski
19 lutego 2010, 09:54
 Przyjaciel to "kumpel" na drodze do twojego zbawienia.Woli słuchać, niz mówić. Woli napominać, niż ci na zło przyzwalać. Woli odejść, byś ty sam do siebie powrócił. Przyjaciel modli się za ciebie, o czym ty nie wiesz.
S
siostra
19 lutego 2010, 09:42
Dobry przyjaciel,to ten,ktory potrafi byc z toba w kazdej sytuacji zyciowej,nie osadza,nie udaje niczego przed Toba,zwyczajnie Cie kocha. 
Krzysztof Pachocki
26 stycznia 2010, 01:25
Przekonałem sie, że autentycznego przyjaciela poznaje się przede wszystkim po życzliwej krytyce. Dobry przyjaciel to nie bezkrytyczny pochlebca. Troszcząc sie o wzrost przyjaciela trzeba umieć zdobyć się na słowa krytyki, kiedy ten zachowuje się źle. Przyjaciel musi w pewnym momencie zareagować: "Stary, wiesz jak mi na tobie zależy, dlatego muszę ci powiedzieć, że według mnie mógłbyś przestać drinkować codziennie, zadawać się z żoną X-a, ciągle wszcynać kłótnie w pracy itp..." To trudna próba przyjaźni, ale lepsze to niz przyjaźń pozorna, oparta na prawieniu sobie komplementów. Takie moje doświadczenie.
Z
zosia
5 listopada 2009, 08:30
w społeczeństwie kiedy coraz bardziej izolujemy się od bliskich jest coś paradoksalnego że coraz bardziej pragniemy prawdziwej przyjażni ,tęsknimy za nią ale jakże nam trudno uwierzyć w prawdziwą przyjażń ,kiedy zostaliśmy zranieni w najgłębszej sferze duchowej od tych którym kiedyś tak bardzo zaufaliśmy .tylko Bóg może dokonać uzdrowienia .Tęsknota za więzią szlachetną ,czystą jest ciągłym pragnieniem ,
D
Drozofila
22 października 2009, 21:25
Tylko gdzie znaleźć taki chodzący ideał...?;)
W
Wiki
23 lipca 2014, 17:25
Jak to gdzie znaleźć? Jest nas całkiem sporo :) A jak chcesz mieć przyjaciela, to sam nim bądź dla ludzi...