"Ostatnie minuty". Szokująca kampania na Mistrzostwa Świata

"Ostatnie minuty". Szokująca kampania na Mistrzostwa Świata
(fot. facebook.com/nationalcentrefordomesticviolence)
NCDV / bbc.com / kk

Gwizd czajnika, dźwięk zalewanej herbaty, w tle szum telewizora, na którym leci mecz.

"Ciągły pressing, mija 90 minuta i zbliżamy się do doliczonego czasu gry… Napastnik strzela! Piłka leci nad poprzeczką" - krzyczy rozemocjonowany komentator. Skąd to znamy? Przez ostatnie tygodnie właśnie tak wygląda większość wieczorów, w trakcie których śledzimy Mistrzostwa Świata.

Przejęta kobieta zaciska kurczowo dłonie na gorącym kubku. Słychać końcowy gwizdek sędziego. Pojawia się napis:

"W Wielkiej Brytanii po meczu reprezentacji Anglii przemoc domowa wzrasta o ponad 25%"

DEON.PL POLECA

Spot to element kampanii informacyjnej Narodowego Centrum ds. Przemocy Domowej (National Centre for Domestic Violence). NCDV śledzi i podaje do publicznej informacji szokujące statystyki dotyczące agresji w domu. Zajmuje się także informowaniem o tym, co może zrobić ofiara agresji oraz prowadzi całodobowy telefon zaufania. Niezależnie od wynku, po meczu cierpi wiele osób. Porażka angielskiej drużyny narodowej skutkuje aż 38% wzrostem ilości przypadków przemocy.

Na tę przerażającą zależność zwrócono uwagę już kilka lat temu. BBC News zbadało dane policji, która zarejestrowała znaczący skok ilości interwencji po meczu Anglii ze Słowenią podczas mundialu w 2010 roku. Pomimo zwycięstwa, zgłoszono wtedy o 27% więcej przypadków przemocy domowej. Po porażce z Niemcami, statystka osiągnęła niemal 30%. Wzrost ilości pobić i innych agresywnych czynności jest spowodowany zwiększonym spożyciem alkoholu, ale to także stałe maltretowanie, dla którego przegrany mecz jest kolejną "okazją".

If England get beaten, so will she. #DomesticViolence increases 26% when #England play. 38% if they lose. For help with a protective injunction text 'NCDV' to 60777 or call us on 0800 970 2070

Opublikowany przez National Centre for Domestic Violence - NCDV Czwartek, 28 czerwca 2018

Za tymi liczbami kryją się okrutne, konkretne sytuacje. "Istnieje powszechny, narodowy wzorzec, który w istotny sposób ukazuje niebezpieczeństwo" - mówi prof. Allan Brimicombe, ekspert ds. przemocy domowej, który naukowo bada tę zależność. Zaalarmowana tym stanem policja w Derbyshire już w 2010 roku zwiększyła ilość patroli i pracowników dostępnych na służbie podczas trwania meczy, ale to działanie nie jest czymś powszechnym w Wielkiej Brytanii.

Przemoc domowa ma różne oblicza. Jakie? >>

Bycie ofiarą przemocy domowej wiąże się często z wielkim strachem, codziennym życiem w atmosferze terroru. Pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc.

W Polsce odpowiada za to pogotowie "Niebieska Linia", z którym można się skontaktować pod numerem: 800120002.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mika Dunin

Nie da się bezkarnie ukrywać, oszukiwać, kłamać.
Próbowałam.

Jak to jest, gdy musisz wciąż udawać: dzielną dziewczynkę, zbuntowaną nastolatkę, cyniczną seksbombę, nowoczesną, korzystającą z uroków życia singielkę? Jak to jest, gdy zaczynasz wierzyć we...

Skomentuj artykuł

"Ostatnie minuty". Szokująca kampania na Mistrzostwa Świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.