Antykoncepcja w Biblii? Onan, czary, guślarstwo?

Antykoncepcja w Biblii? Onan, czary, guślarstwo?
(fot. Greg Kendall-Ball / flickr.com)
5 lat temu
Marek Babik / slo

Czy w Biblii znaleźć można wypowiedzi o antykoncepcji? Czy temat ten w ogóle był znany w starożytności?

Seks po katolicku. Czytaj Magazyn DEON.pl >>

Przyjrzyjmy się następującym tekstom Pisma Świętego:

Rdz 38, 8-10

Wtedy Juda rzekł do Onana: "Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obo­wiązku swego brata, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo". Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu. Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć.

Bóg nie myśli: o rany, oni znowu wpadli >>

Ga 5, 19-21

Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczy­stość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, za­wiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, króle­stwa Bożego nie odziedziczą.

Katoliku, poznaj swoje ciało. Czy NPR to ochrzczona antykoncepcja? [WYWIAD] >>

Antykoncepcja jako świadome działanie mające wykluczyć potencjal­ną możliwość poczęcia się dziecka jest rzeczywiście tylko raz wprost odnotowana w Starym Testamencie. Onan, nie chcąc wzbudzić potomstwa swemu bratu "marnował nasienie", dosłownie wylewał na ziemię (por. Rdz 38, 8-10). Wiedział, że dzieci zrodzone z takiego współżycia (z żoną innego mężczyzny) nie będą należały do niego.

W Nowym Testamencie śladów działań antykoncepcyjnych można dopatrzyć się w stwierdzeniu św. Pawła: "…kobiety ich przemieniły po­życie zgodne z naturą na przeciwne naturze" (Rz 1, 26), jednak autor tych słów nie precyzuje dokładnie, o jakiego rodzaju wynaturzenia cho­dzi. Według nowszych interpretacji może tu być mowa o współżyciu wykluczającym poczęcie, czyli o antykoncepcji. Podobnie w Ga 5, 20 pod greckim terminem farmakeia kryją się środki działające przeciw poczęciu lub nawet poronne. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w tłumaczeniach polskich, które koncentrują się na czarach i guślarstwie. Tymczasem słowo to może być tłumaczone jako trucicielstwo polegające na podawaniu magicznych napojów (por. Ap 9, 21; 18, 23; 21, 8; 22, 15).

Takie rozumienie znajduje swoje uzasadnienie w kontekście historycz­nym. W czasach nowotestamentalnych Rzymianie znali wiele środków antykoncepcyjnych (zioła, płukanki o działaniu plemnikobójczym za­wierające żywicę cedrową, ocet lub oliwę, pessaria nasycone miodem, prezerwatywy z kozich pęcherzy) i powszechnie je stosowali.

Tekst pochodzi z książki Marka Babika, Słownik biblijny. Małżeństwo, rodzina, seksualność

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, Błażej Strzelczyk
7,98 zł
39,90 zł

Niepokorna zakonnica w rozmowie szczerej do bólu.

O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej mówi się, że to zadziorna kobieta z charakterem. Już w wieku 10 lat została "ekskomunikowana" - z lekcji religii, bo zadawała za dużo pytań.

Mieszka z...

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja w Biblii? Onan, czary, guślarstwo?
Komentarze (9)
MP
Mirosław Pawliczek
15 grudnia 2017, 19:43
BULLSHIT. Onan nie dopełnił swojego obowiązku i to było złe w oczach Pana. Nie seks z żoną (bo zgodnie z Prawem stała się jego żoną), ale to, że miał jasno postawiony obowiązek, by wzbudzić potomstwo zmarłemu bratu, i tego obowiązku nie wypełnił. Nie chodzi tu o seksualność, ale o niedpełnienie swojego obowiązku. Listy świętego Pawła jasno mówią o tym, że żona i mąż nie powinni się nawet od siebie oddalać, żeby nie "płonąć" i że ludzie mają wchodzić w związki małżeńskie, bo zna ich ciągoty do seksu i wie, że seks w małżeństwie nie jest grzechem. NIGDZIE nie ma zapisu o tym, by seks bez poczęcia był złem. Czary? Jeśli ktoś uważa antykoncpecję za czary, to ma nie po kolei w głowie... Nie podejmuję nawet dyskusji. Pożycie przeciwne naturze - do jasnej... to już jest po prostu faryzeim. Paweł JASNO mówi o co mu chodzi - zamieniły pożycie na przeciwne naturze, oddając się sobie nawzajem, tak jak i mężczyźni. Mowa o grzechu sodomskim, o pożyciu homoseksualnym, a nie o antykoncepcji. Autor tekstu powinien sobie przypomnieć, czym Jezus groził za nauczanie po swojemu a nie w zgodzie z Pismem. Sorry Winnetou - Biblia nie mówi NIC o antykoncpecji.
M
mrtn
5 kwietnia 2015, 15:15
Czyli mam rozumieć że Onan grzeszył nie dlatego, że sypiał ze swoją szwagierką, tylko dlatego że nie chciał mieć z nią dzieci?? Nie wiem, czy się smiać czy płakać.
D
darius110
1 sierpnia 2014, 11:51
Biblia zasadniczo nie podaje cytatów dotyczących antykoncepcji, a na pewno nie czyni tego w sposób dosłowny. I wcale nie chodzi o DOPATRYWANIE się ich w określonych fragmentach, bo czytanie Pisma Świętego nie polega na domyślaniu się tego,co Bóg nam chciał powiedzieć. On mówi bardzo wyraźnie i dosadnie. Czemu więc tematu antykoncepcji nie ma w Biblii? Bo dla czasów autorów biblijnych jasne było, że jest to niedopuszczalne. Bóg nazywany jest w Księdze Mądrości "miłośnikiem życia", więc jasne jest, że nie popiera on antykoncepcji. My więc pełniąc Jego wolę również nie mamy prawa jej popierać. Starajmy się w swoich interepretacjach fragmenów Biblii skupić także na kontekście, w jakim dane słowa zostały napisane. Po to są przypisy, słownik i wstęp do Księgi. Tak samo można by przecież zapytać, czemu Biblia nie potępia np. gender... Bo wtedy tego problemu po prostu nie było. I wcale przez to Biblia nie traci na umiwersalności.
E
eigenvalue
6 sierpnia 2014, 10:30
1. Pan Bóg w Biblii niekiedy mówi dosadnie (np. "plemię żmijowe"), ale często mówi bardzo subtelnie. Na przykład gdy Pan Jezus mówił w przypowieściach. Np. "Nie martwcie się, jesteście ważniejsi niż wiele wróbli" - to raczej humor, niż bycie dosadnym. 2. Nawet w świetle tekstu, pod którym komentarze piszemy, nie jest prawdziwe stwierdzenie, że w czasach biblijnych dla wszystkich "antykoncepcja była niedopuszczalna". Autor tekstu wymienia techniki antykoncepcyjne Rzymian, należy sądzić, że inne ludy dysponowały podobnym "arsenałem".
Janusz Brodowski
Janusz Brodowski
31 lipca 2014, 21:29
Pierwszy cytat dotyczy powinności zachowania potomstwa dla brata (prawo Lewiratu o ilie dobrze pamiętam). Związku drugiego cytatu z antykoncepcją nie potrafię znaleźć. Może jakiś biblista wypowie się czy są jakieś fragmenty Pisma świętego, które mówią bezpośrednio o antykoncepcji, bo dobrane przez autora artykułu cytaty na pewno nie mówią o tym.
E
eigenvalue
6 sierpnia 2014, 10:24
A może jednak mówią, w świetle tego, co autor w tekście napisał? Tylko trzeba wziąć pod uwagę teksty w językach orginalnych, a nie tłumaczenia.
G
Groszek
29 lipca 2014, 17:56
Ani jeden, ani drugi cytat nie mówi o antykoncepcji. Przedstawiona interpretacja niemal jak techniki odczytywania Pisma przez świadków Jehowy. DEONIE, nie kompromituj się przez zamieszczanie takich tekstów...
Z
zk
27 lipca 2014, 18:04
Oba cytaty nie bardzo odnoszą się do antykoncepcji. Tymczasem wiele norm obecnych w Biblii hebrajskiej zostało odrzuconych. Patriarchowie hebrajscy mieli wiele żon, chrześcijaństwo głosi monogamię. Biblia nakazuje zabijać czarownice a jednak tego nie czynimy. Zakazu antykoncepcji w Biblii nie ma, z punktu widzenia zdrowego rozsądku jest on absurdalny. Jeśli utrzymuje się w doktrynie to tylko dlatego, że Kościół nigdy nie przyznaje, że się w czymś istotnym pomylił.
J
Johny
24 lipca 2014, 23:09
No to bogato temat potraktowany... Reszta (nauczania KK w tej kwestii) jak mniemam opiera sie na przemysleniach Tomasza z Akwinu

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja w Biblii? Onan, czary, guślarstwo?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.