Rodzina adopcyjna - normalniejsza z normalnych

Rodzina adopcyjna - normalniejsza z normalnych
Dzieło Pomocy Dzieciom

Inicjatywa Małopolskich Spotkań Rodzin Adopcyjnych zrodziła się w krakowskim Ośrodku Adopcyjnym "Dzieła Pomocy Dzieciom" przy ul. Rajskiej 10 w Krakowie. Pierwszy zjazd rodzin odbył się w grudniu 2012 roku.

Każde ze spotkań jest częścią większego cyklu tematycznego ADOPCJA - MAŁŻEŃSTWO - RODZICIELSTWO. Patronat nad tym wspólnym dziełem rodzin i pracowników Ośrodka Adopcyjnego "Dzieło Pomocy Dzieciom" oraz Fundacji Ru-perta Mayera objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Tegoroczna sesja, kontynuująca temat MAŁŻEŃSTWO, odbyła się 1 grudnia 2013 roku i rozpoczęła tradycyjnie mszą świętą w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 w Krakowie. Mszę celebrowali ojciec Janusz Mółka SJ oraz ksiądz Jacek Konieczny dyrektor Duszpasterstwa Rodzin przy Kurii Metropolitalnej.

DEON.PL POLECA

Po mszy wszyscy zgromadzeni udali się na drugą część spotkania do Auli im. G. Piramowicza w Akademii Pedagogicznej Ignatianum (udostępnionej dzięki wsparciu i gościnności oo. Jezuitów). W części oficjalnej jeden z głównych inicjatorów Małopolskich Spotkań - Pan Robert Kowalski przywitał wszystkich uczestników oraz przedstawicieli władz i instytucji współpracujących: panią Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Anitę Orzeł-Nowak, wielkiego przyjaciela Fundacji pana posła Józefa Lasotę, panią Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Grażynę Tajs-Zielińską. Następnie odczytał listy z podziękowaniami za zaangażowanie, wyrazami poparcia, życzeniami dalszych spotkań od zaproszonych osób, które nie mogły przybyć w tym dniu: od Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, od Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pani Małgorzaty Lechowicz, a także od pani poseł Magdaleny Kochan.

Wszystkich uczestników przywitała Dyrektor Ośrodka Adopcyjnego Katarzyna Mader, która przypomniała, że w ramionach rodziny dziecko możne naprawdę odpocząć i poznać, co to jest miłość, a także jak ważne są wzajemne relacje matki i ojca dla rozwoju i życia dziecka. Nie należy zapominać o tym, że bagaż doświadczeń, które niesie ono ze sobą, ma ogromny wpływ na jego przyszłość. Podsumowując, przywołała słowa bł. Jana Pawła II: Miłość nie oznacza emocjonalnego przemijania czy chwilowego przemijania, ale wyraża wolę i odpowiedzialną decyzję związania się całkowicie na dobre i na złe, jest darem z siebie samego drugiemu człowiekowi.

Po części oficjalnej głos zabrali tegoroczni prelegenci: o. Józef Augustyn SJ oraz państwo Lucyna i Piotr Milczanowscy.

Ojciec Augustyn zaczął swój wykład od bardzo ważnych słów, że rodzina adopcyjna to jest rodzina normalniejsza z normalnych i nie ma potrzeby nadawać jej znaczenia negatywnego czy nadużywać tego pojęcia. Należy mieć tego świadomość, wyzbyć się kompleksów, być dumnym z tego, że przyjęło się dzieci na wychowanie. Dziecko jest darem od Boga, nie naszą własnością. Dziecko nie może być celem życia małżonków, podobnie jak mąż nie może być celem życia dla żony, a żona nie może być celem życia dla męża.

[-augustyn2-mono-small.mp3-]

Mocno zaakcentował to, że o małżeństwie nie decyduje biologia, tylko przede wszystkim miłość, poświęcenie, wzajemny szacunek. Miłość małżeńska jest jak powietrze, jak czysta woda. To właśnie miłość wzajemną ofiarujemy dzieciom. Podkreślił, jak ważna jest miłość do samego siebie, ponieważ kto nie kocha sam siebie, nie jest w stanie kochać innego. Kluczowe staje się samopoznanie i przez nie poznanie drugiego człowieka.

Niedobrze jest być człowiekowi samemu, ogromnie istotne jest zakorzenienie w miłości małżeńskiej, bez którego nie czujemy sensu życia, jesteśmy zagubieni. Małżeństwo to wzajemna pomoc, a nie zastępowanie siebie.

Dzisiejsze czasy są trudne. Miłości między małżonkami zagrażają gniew, wyniosłość, pycha, chciwość (adoracja pieniądza), a także smutek (zamykanie się na siebie, koncentrowanie na własnym bólu) i traktowanie drugiego człowieka jak przedmiotu. To są trucizny.

Kolejni prelegenci - państwo Lucyna i Piotr Milczanowscy podzielili się z uczestnikami refleksjami z 30-letniego stażu małżeńskiego oraz z pracy w Akademii Familijnej, ideę której krótko zaprezentowali i zaprosili wszystkich chętnych do bliższego zapoznania się z programem kursów.

Małżeństwo przyrównali do rośliny, którą należy pielęgnować oraz do całożyciowej przygody we dwoje. Według nich jedność i jakość związku budują proste i oczywiste rzeczy, a przez to niestety zapominane. Przede wszystkim warto poświęcić wspólny czas na pielęgnowanie komunikacji, na odkodowywanie siebie, poznawanie się dzięki szczerości.

Kluczowy jest przede wszystkim czas wspólny, o co współcześnie coraz trudniej. Nie chodzi tu tylko o rozmowę, ale o bycie ze sobą. Błędem jest myślenie, że dzieci są najważniejsze. Na pierwszym miejscu bowiem musi się znaleźć relacja między małżonkami, bo ona jest fundamentem, o nią trzeba się troszczyć. Żeby małżeństwo było udane, trzeba mieć choć jedno wspólne zainteresowanie. Nie można ograniczać miłości do samych uczuć, idealizować, ale trzeba nauczyć się żyć z defektami, nie przywiązywać wagi do szczegółów. Ważne jest pomaganie współmałżonkowi we wzrastaniu jako osoby. Wspólna msza święta, modlitwa to naturalna droga do świętości. Istotne jest podnoszenie swojej jakości, bycie lepszymi, aby móc być dobrymi rodzicami i małżonkami.

Podczas gdy dorośli słuchali wykładów, wolontariusze i pracownicy Ośrodka Adopcyjnego zorganizowali dla dzieci przybyłych z rodzicami ciekawe zajęcia. Część wykładową IV Małopolskich Spotkań Rodzin Adopcyjnych zamknął świetny występ przygotowany przez rodziców artystów, tym razem ze specjalną niespodzianką również dla dzieci. Przedstawiciel dzieci natomiast uroczyście odczytał wszystkim gościom życzenia świąteczne od dzieciaków z Rajskiej i Żmiącej, ich opiekunów oraz od dyrektora i pracowników Ośrodka Adopcyjnego "Dzieło Pomocy Dzieciom", które widnieją także na kartkach świątecznych rozsyłanych do przyjaciół.

Potem zebrani goście udali się już na nieoficjalne rozmowy przy kawie i ciastku, które trwały do późnych godzin wieczornych, co dobitnie świadczy o ogromnej potrzebie organizowania tego typu spotkań.

Już teraz warto zapisać sobie w kalendarzu datę następnego Małopolskiego Spotkania Rodzin Adopcyjnych w Krakowie, zaplanowanego na pierwszą niedziele grudnia 2014 roku. A jeszcze wcześniej, bo 8 czerwca 2014 roku, Małopolskie Spotkania Rodzin Adopcyjnych będą jak co roku towarzyszyć piknikowi pod hasłem "Przywrócić Dzieciom Uśmiech" w Żmiącej k/Limanowej.

Ośrodek Adopcyjny "Dzieło Pomocy Dzieciom"
ul. Rajska 10, 31-124 Kraków, Filia Żmiąca
oarajskazmiaca@dpd.pl
www.dpd.pl
www.adopcja.dpd.pl

Marek Sowa
Marszałek Województwa Małopolskiego

Dzieło Pomocy Dzieciom

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodzina adopcyjna - normalniejsza z normalnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.