Rozbudzenie tej miłości może wymagać czasu

Rozbudzenie tej miłości może wymagać czasu
(fot. Offbeat Photography / flickr.com)
AM

Z pewnością podjęcie decyzji o staraniu się o adopcję nie należy do najłatwiejszych w życiu. Czas, jaki musi upłynąć, bywa bardzo różny. Niektóre osoby potrzebują kilku godzin, u innych myśl o adopcji dojrzewa latami.

W wielu przypadkach związane jest to z pogodzeniem się z niemożnością posiadania biologicznego potomstwa. Chęć stworzenia pełnej rodziny bywa tak silna, że budzi w przyszłych rodzicach niespożyte zapasy energii.

Jednocześnie pojawiają się liczne obawy, czy podołają wyzwaniu, jakim jest przysposobienie dziecka. Pod względem uczuciowym jest to mieszanka wybuchowa! Jednak, co najważniejsze, daje ogromną nadzieję, a co za tym idzie - upragnione szczęście.

Ważne jest, aby dany czas umieć umiejętnie wykorzystać, zwłaszcza że okres od złożenia dokumentów w ośrodku, przez szkolenia, uzyskanie kwalifikacji, aż do upragnionego telefonu może wynieść nawet 2-3 lata.

Wydaje się to wiecznością, ale w rezultacie szybko mija, szczególnie jeśli zaczniemy zgłębiać różne aspekty adopcji oraz spotykać się z ludźmi, którzy już przeszli tę drogę. Obranie takiego kierunku działań pozwala w późniejszym czasie uniknąć wielu rozczarowań oraz w łatwiejszy sposób rozwiązywać powstające problemy. Wymiana doświadczeń, a zarazem możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami ułatwiają przygotowanie się do nowej roli rodzica. Wprawdzie literatura dotycząca adopcji oraz ogólnie rozwoju emocjonalnego dziecka z każdym rokiem staje się bogatsza, to jednak nic nie zastąpi szczerej rozmowy z ludźmi, z którymi mamy wspólnotę doświadczeń.

Skarbnicą wiedzy mogą okazać się osoby prowadzące pogotowia opiekuńcze, które zostały specjalnie przeszkolone w opiece nad dziećmi doświadczonymi przez los. Pobyt maluszka w pogotowiu ma charakter tymczasowy, ale zdarza się, że dopiero to obce miejsce staje się pierwszą bezpieczną przystanią dla porzuconego dziecka. Często dopiero tutaj zaczyna ono doświadczać pozytywnych uczuć, przyzwyczaja się do otoczenia, a w szczególności do opiekunów. Przy dłuższym pobycie staje się w pewnym sensie członkiem rodziny. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ pojawienie się potencjalnych rodziców ponownie burzy dopiero co poukładany świat dziecka.

Istotne wydaje się przeniesienie do nowego domu z takiego zastępczego miejsca jak największej ilości nawyków dziecka, począwszy od jedzenia, zabawek czy stosowanych kosmetyków, kończąc na rytmie dnia. Z czasem można z tego stopniowo rezygnować. Jeszcze ważniejsze jest nawiązanie emocjonalnego kontaktu z dzieckiem. Kluczowe są zatem częste wizyty u dziecka, a jeśli to możliwe, uczestniczenie w opiece nad nim. Prowadzona przez opiekunów obserwacja zachowania i rozwoju pociechy także może stanowić ogromną pomoc dla przyszłych rodziców. Ważne jest, aby obydwoje - mama i tata - brali czynny udział we wzajemnym poznawaniu się z dzieckiem.

Należy być świadomym, że proces adopcji bywa trudny dla dorosłego, ale jest o wiele bardziej skomplikowany dla dziecka. Często trudności dotyczą radzenia sobie z emocjami. Czas wydaje się najlepszym lekarstwem, ponieważ miłość rodzi się z przebywania ze sobą, z możności przeżywania wspólnie trosk i radości oraz rozwiązywania problemów. Budowanie więzi nie należy do łatwych zadań.

Wymaga podjęcia sporego wysiłku oraz wykazania dużej dozy cierpliwości. Potrzebna jest przede wszystkim solidna podstawa, którą zapewni jedynie silna więź między żoną a mężem. Małżonkowie, którzy stają się rodzicami, nie mogą zapominać o pielęgnowaniu relacji między sobą. Dzieci są zwierciadłem rodziców, gdy między dorosłymi coś zaczyna się psuć, to od razu przekłada się to na zachowanie ich pociech.

Rozbudzenie miłości wymaga czasu. Początki zawsze bywają trudne, jednak im więcej miłości ofiarujemy na początku, tym więcej otrzymamy jej później.

Ośrodek Adopcyjny "Dzieło Pomocy Dzieciom"
ul. Rajska 10, 31-124 Kraków, Filia Żmiąca
oarajskazmiaca@dpd.pl
www.dpd.pl
www.adopcja.dpd.pl

Marek Sowa
Marszałek Województwa Małopolskiego

Dzieło Pomocy Dzieciom

***

Zapraszamy na VII SPOTKANIE DZIECI oraz ICH PRZYJACIÓŁ z cyklu "Przywrócić Dzieciom Uśmiech"
Spotkanie połączone jest  z V Małopolskimi Spotkaniami Rodzin Adopcyjnych, które honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozbudzenie tej miłości może wymagać czasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.