Przydałoby się wam dziecko

(fot. foxypar / flickr.com)
Natalia Podosek / slo

"Chcemy mieć dziecko" - mówią młodzi małżonkowie. A przecież dzieci nie są naszą własnością i nie dostajemy ich dlatego, że nam się należą. Są bezcennym darem, często wytęsknionym i wymodlonym. Czekanie uczy pokory…

Po czterech latach Emilka

Kasia - zgrabna brunetka z promiennym uśmiechem i pewnymi siebie ruchami. Gdy po ślubie okazało się, że nie może mieć dziecka, był to dla niej szok. "Zawsze chciałam mieć wszystko pod kontrolą" - tłumaczy Kasia Gąsiorek. To, że dziecko pojawi się w zaplanowanym przez nią czasie, było dla niej rzeczą oczywistą. Nie brała pod uwagę innych opcji. "Myślałam, że mój plan na życie jest najlepszy, a okazało się, że to Pan Bóg decyduje, kiedy, w jakim czasie i co jest dla mnie dobre" - opowiada. Dojście do tej prawdy było długą i trudną drogą, jednak uśmiech rozpromieniający twarz Kasi i dwójka przekrzykujących się maluchów w drugim pokoju pokazują, że było warto. Na początku małżeństwa Kasia zaczęła mieć problemy hormonalne i pojawiły się cysty. Diagnoza: zespół policystycznych jajników.

"Zaczęłam się leczyć, a jednocześnie szukałam ratunku gdzie indziej. Dowiedziałam się o Mszach z modlitwą o uzdrowienie, na które zaczęłam uczęszczać z mężem" - opowiada. Czy od razu pojawiła się Boża odpowiedź? Cztery lata trwały zmagania, "chwytanie się" szaty Jezusa podczas modlitwy, walka o ufność. Dzisiaj wie, że ten czas był szczególnie cenny. I Bóg nie zwlekał... Po prostu wiedział, kiedy, gdzie i po co. "To był czas nawrócenia, przemiany mojego myślenia… I nauki pokory, bo wtedy pogodziłam się z wolą Bożą".

DEON.PL POLECA

Modliła się razem z mężem, bo tam gdzie dwaj albo trzej… A poza tym to była siła - wspólne "spieranie się" z Bogiem, aby obdarzył ich owocem małżeńskiej miłości. I kolejny cios: ciąża pozamaciczna, a w konsekwencji utrata dziecka. Jednak Kasia przyjęła to już spokojniej, a co najważniejsze - nie ustała w modlitwie. "Czułam, że Bóg oczekuje ode mnie wytrwałości" - tłumaczy. Dobijała się więc dalej… I w końcu na jednej z modlitw wstawienniczych otrzymała słowa: "Proście, a będzie wam dane". Po pół roku poczęła się Emilka. Po co było to wszystko? "Ten czas oczekiwania nauczył mnie wytrwałości w modlitwie i pokory. Jestem dzisiaj całkiem inną osobą. Człowiek z natury jest pyszny i często wydaje mu się, że wszystko musi mieć natychmiast, a czekanie uczy pokory. Dzisiaj mam pokój w sercu i gdy przychodzą trudności, staram się przyjmować Jego plan".

Wciąż czekamy

"Wszyscy lekarze oprócz jednego, do których chodziłam, polecali mi jedno: in vitro. Nie mogłam już tego słuchać" - wyznaje Agnieszka Harazin. Razem z mężem Marcinem starają się o dziecko już od sześciu lat. "Zaliczyli" mnóstwo lekarzy i wydali na nich krocie. Agnieszka pragnie maleństwa - tak jak każda kobieta, która głęboko w sobie ma wpisane macierzyństwo. Nie po to, aby mieć "laleczkę", którą można czesać i ładnie ubierać, ale by móc je obdarzyć miłością i ukazać mu Boga. Czy jest w tym coś złego?

Jej mąż kończy już dom - taki duży, aby zmieściła się w nim czwóreczka pociech. Na razie jednak czekają na pierwsze maleństwo. Z utęsknieniem. "Miałam momenty, że czułam żal do Boga. Kłóciłam się z Nim, aby wytłumaczył mi, dlaczego. A teraz staram się Mu za wszystko dziękować i ufać" - dzieli się swoimi przeżyciami Agnieszka. Marcin patrzy na żonę z miłością i stara się ją wspierać, jak tylko może. Wie, że musi być silny dla nich obojga - silny w wierze i w miłości. Wyznają, że ten czas oczekiwania zbliżył ich do Boga i do siebie, poznali także ludzi, którzy pozwolili im odzyskać nadzieję. "Ostatnio na rekolekcjach podczas wspólnej modlitwy z mężem otrzymaliśmy słowo o orle i winnej latorośli z Księgi Ezechiela. Orzeł musi ulecieć na górę, aby odnowić swoje siły i móc na nowo żyć. W drugim fragmencie winna latorośl wydała nowe pędy. Wierzę, że po czasie wewnętrznej odnowy Bóg da nam założyć pełną rodzinę" - wyznaje Agnieszka. Po tych rekolekcjach spotkał ją kolejny cios - zaczęła Nowennę Pompejańską, gdy w dwunastym dniu rozpoczął się kolejny cykl. Zaniechała modlitwy. Po czym następnego dnia podczas Mszy świętej z modlitwą o uzdrowienie usłyszała słowa, które zwaliły ją z nóg i dały nową nadzieję: "Jest tutaj kobieta z sześcioletnim stażem - Pan da ci dziecko". "Kontynuuję Nowennę, wierzę, że to jest obietnica Jezusa. Chcę Mu wierzyć. Uchwyciłam się nadziei".

Prezent na siódmą rocznicę ślubu

Kasia i Bartek. Oboje muzycy. Po ślubie wyjechali do Francji. W tym czasie dali sobie dwa lata "luzu" - chociaż byli otwarci na życie, którym obdarzyłby ich Pan Bóg, jednak specjalnie się o dziecko nie starali. "Po pewnym czasie zaczęliśmy stosować metodę rozpoznawania płodności Rötzera w celu poczęcia dziecka. Tak minął rok… i nic" - wspomina Kasia Kozina. I zaczął się szereg wizyt u lekarzy, ale oni byli bezradni. W końcu trafili do lekarki, która zdiagnozowała zespół policystycznych jajników, który można leczyć metodą naprotechnologii, jednak, niestety, ta metoda była wtedy mało rozwinięta w Polsce. Na dodatek w naprotechnologii oprócz lekarzy potrzebni są specjalni instruktorzy modelu Creigtona. W końcu po długich staraniach udało im się znaleźć jedną specjalistkę w Warszawie.

"Przez okres czterech lat wizyt u różnych ginekologów było kilkadziesiąt" - opowiada Bartek Kozina, który spędził kilka godzin, tworząc listę wyników badań przed wizytą z instruktorką. "To spotkanie było dla nas ostatnią deską ratunku" - dopowiada Kasia. I ostatnia deska ratunku… "zatonęła". Instruktorka odmówiła spotkania - jej grafik był na tyle zapełniony, że nie mogła przyjąć żadnej dodatkowej pary. "To było dla nas brutalne. W tym momencie zaprzestaliśmy dalszego leczenia" - stwierdza Kasia. Mieli już dosyć. To, co przeżyli w ciągu czterech lat, było ciągłym zmaganiem się z frustracją i rozczarowaniem. Każdy test ciążowy wymagał od Kasi heroizmu - aby jeszcze raz się przymusić, spróbować, zobaczyć… a potem znowu nic. "Wykłócałam się z Bogiem, bo przez brak dziecka nie czułam się w pełni kobietą. Za każdym razem, gdy widziałam matkę z małym dzieckiem, chciało mi się płakać" - wspomina. "Nasi znajomi co chwilę przychodzili z wiadomością o kolejnej pociesze, a my nadal nie mieliśmy dziecka. To było bardzo trudne. Czasami nie starczało nam już na nic siły, tylko siedzieliśmy i płakaliśmy" - dodaje Bartek.

Znajomi, którzy nie znali sytuacji "od środka", uważali ich za karierowiczów - piękne mieszkanie, wyjazdy tu i tam… Często spotykali się zatem ze stwierdzeniami typu: "No, przydałoby się wam dziecko…". "To są przeżycia małżonków, których nikt sobie nie może wyobrazić, dopóki sam tego nie przeżyje" - stwierdza Kasia. W tym czasie jednocześnie trwał ciągły szturm do nieba w ich sprawie - przyjaciele, którzy wiedzieli o problemach, modlili się za nich. "Podczas jednej modlitwy wstawienniczej koleżanka miała proroctwo, że Bóg da nam dziecko, ale ono się nie pojawiało - opowiada Kasia. - Znajoma zakonnica poleciła mi modlitwę dziękczynną za maleństwo, które otrzymam od Boga, ale trudno było mi dziękować za dziecko, którego nadal nie było! Innym razem, jak już bardzo się martwiłam, otrzymałam SMS-a od przyjaciółki ze słowami z Pisma Świętego: «Moje plany względem was są pełne pokoju»".

I przyszedł czas, że mieli już dosyć bezsilnej pogoni za wiatrem w polu. Wyczerpały się ich akumulatory wytrzymałości. Po rozmowie ze znajomym kapłanem, który stwierdził, że zrobili już wszystko, co było w ich mocy, przyszedł moment akceptacji. Odpuścili. W niedługim czasie Kasia poczuła się bardzo źle i udała się do lekarki rodzinnej, która poleciła jej test ciążowy. Reakcja? "Nie!". Jednak lekarka nie odpuściła. "Nie mogłam uwierzyć, gdy okazało się, że jestem w ciąży, a Bartek zapytał, czy te testy są wiarygodne" - śmieje się Kasia. Kubuś oszczędził rodzicom zapamiętywania kolejnej daty - urodził się dokładnie w siódmą rocznicę ich ślubu. Dzisiaj wiedzą, że człowiek strzela, a Pan Bóg kule nosi. Kasia po dwóch latach zapragnęła kolejnego maleństwa. I znowu pod górkę. W czerwcu 2012 roku pojechali na rekolekcje z charyzmatykiem, o. Johnem Bashoborą. "Ojciec John powiedział, że jeżeli jakieś proroctwo odczytamy do siebie, to mamy je przyjąć. Potem w trakcie modlitwy stwierdził: «Są tutaj kobiety, które starają się o dziecko, i Pan Bóg je im obiecuje». «Umówiłam» się z Bogiem na rok. Dokładnie w tym samym okresie w 2013 roku okazało się, że jestem w ciąży. Bóg jest wierny swoim obietnicom".

Natalia Podosek - polonistka, dziennikarka, ukończyła Studium Teologii Rodziny, należy do Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przydałoby się wam dziecko
Komentarze (16)
L
lila
28 stycznia 2014, 01:25
~Ika Może niech ktos zauważy te mniej rzucajace się w oczy mamy, które zamiast do kolejnych lkearzy idą na spotkanie do osrodków adopcyjnych i dostrzegą w nich poprzez to ich odmienne rodzicielstwo też Boże dzieło. ... ~Mamo czekajaca, a moze napiszesz swoją historię? :) Ja chętnie opowiem;) po dwóch latach bezowocnego czekania udaliśmy się do ośrodka adopcyjnego. Nigdy nie lubiłam bezczynności, dlatego postanowiliśmy działać i nie tracić czasu skoro gdzieś tam czeka na nas dziecko, które potrzebuje miłości. Nie mieliśmy zadnych wymagań, wszystko złożyliśmy w rękach Boga. Po 1,5 roku pierwszy raz wzięliśmy na ręce naszego synka i córeczkę- bliźniaki z zespołem Downa. Najwspanialsze, wymodlone Błogosławieństwo. Teraz 6 lat po ślubie mam czworo adoptowanych dzieci i ani jednego biologicznego. Gdybym nie zaczęła działać pewnie do dzisiaj bym rozpaczała, że nie jestem mamą.
I
Ika
27 stycznia 2014, 22:43
Może niech ktos zauważy te mniej rzucajace się w oczy mamy, które zamiast do kolejnych lkearzy idą na spotkanie do osrodków adopcyjnych i dostrzegą w nich poprzez to ich odmienne rodzicielstwo też Boże dzieło. ... ~Mamo czekajaca, a moze napiszesz swoją historię? :)
CN
czekanie na Boga
25 stycznia 2014, 20:08
W zimowy wieczór na kamiennym schodzie,  Na progu kościoła  siedział chłopiec mały. Na przejmującym bladło liczko chłodzie  I biedne  drobne usta posiniały. Długo się błąkał między zaułkami,  Wreszcie już siły maleństwu nie stało, Usiadł i patrzy smutnymi oczami,  Lecz biedak tłumy obchodził tak mało. Czy to raz jeden w wielkim miasta gwarze  Widzi się dzieci obdarte i smutne ? Pobladłe z głodu albo z zimna twarze, Wciąż serca nie są miłością rozrzutne. Znalazł się wreszcie ktoś, kto zwrócił oczy  Na biedne dziecię  siedzące u proga.  Podchodzi. Czule spoglądając w oczy  pyta:    Na kogo czekasz ? -  Na Boga .  Jak to na Boga ? Nie rozumiem Ciebie.- "Czekam na Niego, On tu przyjdzie do mnie. Głód zaspokoi lub weźmie do siebie, Bo On dla biednych dobry jest ogromnie. Zabrał już ojca mojego i brata,  A wczoraj matka umierając rzekła, Że Bóg sieroty prowadzi wśród świata... I łza perlista z ócz dziecku pociekła.  Więc Bóg tu przyjdzie ? Prawda, dobry panie ?  On mnie nakarmi, da ubranie ciepłe. O, ja na pewno wiem, że to się stanie. I chłopiec dłonie rozciera zakrzepłe. "Tak" - rzecze cicho wzruszony przechodzień -  "Nikt wsparcia Boga daremno nie czeka. Chodź, będziemy modlić się do Niego codzień,  By dała biednym chleb Jego opieka. Chodź ze mną, zimno nie będzie ci więcej,  Nie będziesz głodny, dam ci matkę drugą. A chłopiec rzecze w prostocie dziecięcej. -  Więc Bóg cię posłał ? Czemuś szedł tak długo ?
MC
Mama czekajaca na adopcję
25 stycznia 2014, 19:36
Zastanawiam się dlaczego na tego typu portalach, zawsze opisywane są tylko (skorygujcie mnie jeśli się mylę) "happy endy" z naturalnym poczęciem? Dlaczego tak rzadko ludzie wierzący (ja jestem słabo wierzaca, bo wiem, że nie bedę miała bilogicznego dziecka/i) nie potrafią akceptować innego Bożego planu macierzyństrwa i rodzicielstwa, może mniej spektakularnego, bo adopcyjnego??? Może niech ktos zauważy te mniej rzucajace się w oczy mamy, które zamiast do kolejnych lkearzy idą na spotkanie do osrodków adopcyjnych i dostrzegą w nich poprzez to ich odmienne rodzicielstwo też Boże dzieło.
K
KeyPi
25 stycznia 2014, 13:40
Chyba naturalne w takiej sytuacji są bunt, złość i wściekłość. Ciekawe, że o pokorze mówią ci co już nie mają tego problemu. Czy ponad cztery lata czekania to mało?? ... O - to jest super komentarz bo pokazuje istote problemu moim zdaniem. Z jednej strony ci którzy są "w trakcie" a z drugiej ci którzy są "już po". Ci drudzy mówią o "pokorze" czy "pogodzeniu się" czy "zaufaniu". Problem w tym, że są "już po", więc z definicji niewiarygodni. Temat potwornie trudny, dotyka wszystkich innych dziedzin życia: jak nauczyć się nie porównywać do innych i być szczęśliwym w sytuacji (materialnej, zdrowotnej, społecznej) w jakiej jesteśmy dzisiaj? Chciałbym to umieć w praktyce a nie tylko w teorii :+(
K
ka
25 stycznia 2014, 13:23
Chyba naturalne w takiej sytuacji są bunt, złość i wściekłość. Ciekawe, że o pokorze mówią ci co już nie mają tego problemu. Czy ponad cztery lata czekania to mało??
K
KeyPi
25 stycznia 2014, 13:23
Czyli tylko pokorni zasługują na dziecko? ... NIKT nie ZASLUGUJE na dziecko. Dziecka nie dostaje sie za zaslugi. To chyba w historiach z artykulu ladnie widac. Temat jest szalenie delikatny. Bardzo trudno dawac rady czy prezentowac swoje opinie nie robiac nikomu przykrosci - doskonale sobie z tego zdaje sprawe. Dlatego tez tak podkreslam moje intencje: jezeli mi nie uwierzysz (ze mam dobre intencje), to oczywicie to co mowie jest bez sensu. Poczytaj jednak opowiesci osob ktore przeszyly przez takie sytuacje: wiekszosc rozpoczynajacych od "wscieklosci na Boga i innych" przechodzi przez pogodzenie sie z sytuacja i pokore. Zaryzykuje nawet stwierdzenie, ze pogodzenie sie z sytuacja i odzyskanie spokoju ducha pozwoli na osciagniecie pewnego szczescia nawet jezeli meritum sprawy (dziecko) nie nadchodzi. Tez znam takie historie.
K
KeyPi
25 stycznia 2014, 12:58
 A jednak się wymądrzasz. Nie wiadomo też jak to by było  z Twoją pokorą, gdybyście nadal nie mieli dzieci ... Oczywicie ze tak: sam zasygnalizowalem, ze mam problem z przekazaniem mysli bez narazania sie na takowy zarzut. A czy bylbym nadal pokorny? Nie mam pojecia. Pokora jest potwornie trudna. Przeciez caly artykul wlasnie o tym jest. Ale pierwszym krokiem do pokory jest nie-ogadanie sie na innych: mam nadzieje, ze sie zgodzisz. Dlatego tez trzeba walczyc z podejsciem "im sie nie nalezalo a maja" bo ono zabija wewnętrznie. Pogodzenie się z własną sytuacją jest podstawoa do jej uregulowania. Każda z historii z artykułu (i moje malutkie doświadczenie) to pokazują: problem jest najpierw w nas.
DK
do KeyPi
25 stycznia 2014, 12:47
Czyli tylko pokorni zasługują na dziecko?
DK
do KeyPi
25 stycznia 2014, 11:45
 A jednak się wymądrzasz. Nie wiadomo też jak to by było  z Twoją pokorą, gdybyście nadal nie mieli dzieci
K
KeyPi
25 stycznia 2014, 11:30
My cierpliwie czekamy od 4 i pół roku. Ale jaka jest szansa skoro mąż prawie nie ma plemników?? Szansa na ciążę jest równa zeru... I choćbyśmy nie wiem co robili to nie da rady... Totalna klapa. Widzę, jacy ludzie mają dzieci i aż bierze mnie wściekłość. Dlaczego im nie kazano pokornie czekać?! ... Nie wiem jak ci to powiedziec, zeby nie narazic sie na zarzut bezdusznego wymadrzania sie, ale chcialbym tylko zasygnalizowac, ze jezeli "bierze cie wscieklosc" na widok innych, to chyba jednak nie do konca cos jest tak z twoja pokora... :+( Niezbadane sa wyroki boskie. Tak ten swiat jest stworzony i juz.
K
KeyPi
25 stycznia 2014, 11:28
Dodam moją historię: 2 lata czekania bezowocnego. Narastająca frustracja i w końcu decyzja: adoptujemy. Ale tak na poważnie. Przygotowaliśmy się mentalnie do adopcji i właśnie rozpoczynaliśmy procedurę.. kiedy żona zaszła w ciążę. Potem następną, już bez problemów i następną i... mamy teraz dużą rodzinę. Pewnie to można wszystko wytłumaczyć psychologią, ale jednak kluczowe jest pokorne przyjęcie sytuacji. A kto wie co się stanie.
TN
też nie
25 stycznia 2014, 11:14
My cierpliwie czekamy od 4 i pół roku. Ale jaka jest szansa skoro mąż prawie nie ma plemników?? Szansa na ciążę jest równa zeru... I choćbyśmy nie wiem co robili to nie da rady... Totalna klapa. Widzę, jacy ludzie mają dzieci i aż bierze mnie wściekłość. Dlaczego im nie kazano pokornie czekać?!
N
nie
25 stycznia 2014, 10:58
Jeśli to Bóg daje dziecko, to może ktoś wie, dlaczego daje często nie takim osobom, które bardzo tego pragną i byłyby wspaniałymi matkami, ale tym kobietom, które wcale ich nie chcą, albo z gwałtu, albo ze zdrady, albo różnym patologicznym rodzinom, które potem maltretują i nawet zabijają dzieci?
J
Janja
25 stycznia 2014, 10:40
Czekaliśmy 9 lat i dzięki wspólnocie DADP ich sile modlitwy a także zaangażowaniu w modlitwę naszych najbliższych i przyjaciół mamy wspaniełego syna, który niebawem skończy 6 miesięcy. Mimo, że już nienajmłodsi, bo obydwoje lekko po 40-tce mamy znów cel w życiu. Mamy dla kogo sięstarać i żyć...Warto modlić się i czekać. Chwała Panu!
S
Stonka
24 stycznia 2014, 22:52
Dziekuje za ten artykul. Z mezem juz czekamy czwarty rok. Ten czas oczekiwania jest niesamowicie trudny, pelen rozterek. Nigdy bym nie przypuszczala, ze bede musiala odpowiadac sobie na tyle trudnych pytan. To bardzo wartosciowy czas. Gdyby ktos szukal wsparcia to polecam warsztaty Wielkie Chcenie: http://www.wielkiechcenie.pl