10 rzeczy, o których musi pamiętać każdy student

10 rzeczy, o których musi pamiętać każdy student
(fot. unsplash.com)

Tylko od ciebie zależy, jak będzie wyglądać twoje życie studenta, ale na początek przydać się może te kilka wskazówek, jak odnaleźć się w nowej sytuacji.

Studenckie życie obrosło już milionami legend, a jeśli dopiero je zaczynasz niejednokrotnie pewnie słyszałeś, że czekają cię właśnie najlepsze lata, pełne niezapomnianych wspomnień.

Otwiera się przed tobą nowy etap w życiu, prawdopodobnie porzucasz bezpieczny domowy kąt, “uciekasz" spod nadzoru rodziców i stajesz się samodzielny, w końcu czujesz się beztrosko, czekają na ciebie nowe wyzwania - inne niż dotąd obowiązki, nowo poznani ludzie, z którymi wspólnie przeżyjesz kilka najbliższych lat, nowe doświadczenia.

>>To najlepsza modlitwa w trakcie sesji poprawkowej<<

Tylko od ciebie zależy, jak będzie wyglądać twoje życie studenta, ale na początek przydać się może te kilka wskazówek, jak odnaleźć się w nowej sytuacji.

1. Pozwól sobie czasem na studencki kwadrans

Miło jest włączyć kolejną drzemkę i pospać jeszcze chwilę dłużej, mając świadomość tego, że wejście na zajęcia po czasie nie będzie niosło ze sobą poważnych konsekwencji i nikt nigdzie tego nie odnotuje. Jednak nie wszyscy wykładowcy stosują się do niepisanej zasady 15-minutowych spóźnień i czasem nie w smak może im być twoje późne pojawianie się na zajęciach. U nich świetnie popracujesz nad swoją punktualnością, co niewątpliwie jest zaletą. Na szczęście nie każdemu twoje zaspanie (bądź inny powód spóźnienia) będzie przeszkadzać, ale lepiej tego nie nadużywać.

2. Notuj ile tylko zdołasz

Trudno niekiedy nadążyć za słowotokiem prowadzącego i wybrać najważniejsze rzeczy z jego mowy, dlatego staraj się notować wszystko. Jeśli jesteś mistrzem klawiatury i masz możliwość wziąć ze sobą na wykłady tablet lub laptop, to nie musisz męczyć nadgarstka, skrobiąc w pośpiechu długopisem niełatwe później do rozszyfrowania szlaczki. Grupuj swoje zapiski, podkreślaj w nich najważniejsze rzeczy i rób własne uwagi na marginesie. Często same notatki wystarczą, żeby świetnie zdać egzamin. Jeśli nie najlepiej udaje ci się ta metoda, doceniaj osoby, które dzielą się z tobą swoimi materiałami i nie wykorzystuj ich zanadto. Postaraj się w jakiś sposób wynagrodzić im ich dobroć.

3. Rób “notatkowy research"

Śmiało korzystaj z zasady "bierz jak ci dają", szczególnie, gdy ludzie bezinteresownie się z tobą dzielą. Wykorzystaj internet w celu wyszukiwania wielu pomocnych materiałów - znajdziesz tam całe mnóstwo skryptów i opracowań, udostępnianych przez studentów, którzy robią to właśnie po to, żebyś ty też mógł zdać. Sam też nie bądź sknerą, jeśli możesz się czymś podzielić - dziel się.

>>10 kluczowych momentów przed sesją<<

4. Zdobywaj kulinarne umiejętności

Nie oszukujmy się - zupka chińska to nie obiad, po niedługim czasie nie będziesz mógł już na nią nawet patrzeć. Kilogramy kotletów i bigos zamrożony w pudełku po lodach, przywiezione prosto od mamy brzmią cudownie, ale przecież nie po to wyprowadzałeś się z domu, żeby co weekend jeździć po domowe obiady. Pozwól też rodzicom trochę odpocząć. Możesz oczywiście jeść na mieście, ale zastanów się, czy zanadto nie nadwyręży to twojego budżetu. Gotowanie to naprawdę prosta rzecz, banał w porównaniu z nauką na końcoworoczny egzamin, i do tego bardzo przyjemna. W internecie czeka na ciebie niezliczona liczba przepisów - od jajecznicy po baraninę w sosie chrzanowym - szukaj, odkrywaj, gotuj.

5. Spróbuj znaleźć pracę

Pogodzenie pracy z obowiązkami na studiach może przysporzyć czasem trochę trudności, ale nie jest niewykonalne. Dzięki temu nie będziesz ograniczony finansowo przez swoich rodziców, odłożysz co nie co "do skarpety" i wydasz na co tylko zechcesz. Raczej nie od razu uda ci się znaleźć pracę w zawodzie, ale obędziesz się trochę z rynkiem pracy, nabędziesz nowe umiejętności i posmakujesz dorosłego życia.

6. Przemyśl swoje wydatki

Niezależnie od tego, czy dalej finansują cię rodzice, czy radzisz sobie sam, łącząc pracę i obowiązki na studiach, wasze portfele to nie studnie bez dna.  Zrób mały rekonesans w sklepach w okolicy, porównuj ceny, łap promocje, zastanów się, czego rzeczywiście potrzebujesz, żeby potem nie wylądowało niewykorzystane w koszu. Nawet jeśli wydaje ci się, że wcale nie musisz być tak oszczędny, nie warto przepłacać, skoro można kupić taniej, a pieniądze, które dzięki temu zostaną w twojej kieszeni, odłożyć na jakieś nieplanowane wydatki.

7. Nie przesadzaj z imprezowaniem

Wśród ogólnie panującej opinii studenci słyną z głośnego i częstego imprezowania oraz idących za tym hektolitrów wypitego alkoholu i nagannego zachowania - jak zawsze część pracuję na opinię o całości. Tobie pewnie też wiele razy trafi się okazja, żeby poszaleć i nie ma powodów żebyś od czasu do czasu z tego nie skorzystał, studia to nie tylko niekończąca się nauka, tak jak dorosłe życie to nie tylko praca i obowiązki. Każdy potrzebuje relaksu i oderwania od codzienności. Pamiętaj tylko, żeby wśród procentowych trunków, dymu i dudnienia klubowej muzyki za bardzo nie popłynąć i nie obudzić się rano z czarną plamą w pamięci. "Urwany film" to nie powód do dumy, miałeś przecież kolekcjonować wspomnienia.

>>3 rady dla studenta na czas sesji egzaminacyjnej<<

8. Wykorzystuj zniżki

Legitymacja studencka jest niczym karta zniżkowa - dzięki niej zapłacisz nawet o połowę mniej za podróże do domu czy przejazdy komunikacją miejską, po niższej cenie obejrzysz w kinie film ze znajomymi, a potem pójdziecie na piwo i obiad w specjalnej promocji dla studentów. Zapłacisz o wiele taniej za bilet do teatru czy drinki w klubie - niezależnie od tego jak chcesz spędzić wolny czas, na pewno nie przepłacisz.

9. Wyciśnij ze studiów ile tylko się da

Status studenta daje ci bardzo dużo możliwości, otwiera wiele dróg, o których wcześniej pewnie nawet nie wiedziałeś. Na terenie każdej uczelni działają kluby, stowarzyszenia i samorządy, które organizują wiele interesujących wydarzeń, dzięki którym odkryjesz nowe miejsca, zobaczysz ciekawe rzeczy i poznasz fascynujących ludzi. Masz też możliwość wzięcia udziału w różnych kursach, praktykach czy stażach a także w zagranicznych wymianach studenckich. Nic tylko korzystać z tego na maksa.

10. Pamiętaj, że robisz to tylko dla siebie

To ty wybierasz swoje studia, kierując się tym, co Cię interesuje i co chcesz w życiu robić. Uczysz się tylko dla siebie, i to właśnie ty masz być sam z siebie zadowolony. Oczywiście, że to świetne uczucie być docenianym przez innych, nie pozwól jednak, by chęć bycia podziwianym, zniszczyła w tobie przyjemność studiowania. Nie czuj na sobie presji otoczenia, nie stresuj się niepotrzebnie, czerp radość z tego, co robisz, to w końcu twoje najlepsze lata!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

10 rzeczy, o których musi pamiętać każdy student
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.