Dzieciństwo a samobójstwa u mężczyzn

Dzieciństwo a samobójstwa u mężczyzn
W przypadku mężczyzn ryzyko zachowań samobójczych kształtuje się już we wczesnym dzieciństwie, komentują naukowcy (fot. by_dia)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Większość młodych mężczyzn, którzy popełniają samobójstwo lub trafiają do szpitala z powodu prób samobójczych ma wyraźne problemy psychiczne w wieku 8 lat - informują naukowcy z Finlandii na łamach pisma "Archives of General Psychiatry".

Nie zaobserwowano podobnej zależności w przypadku kobiet.

"Samobójstwa wśród nastolatków i młodych ludzi są na całym świecie poważnym problemem zdrowia publicznego" - napisali autorzy pracy we wstępie do artykułu. Aby opracować skuteczne metody przeciwdziałania temu zjawisku trzeba lepiej poznać główne czynniki ryzyka samobójstw.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Turku w Finlandii objęli badaniami 5.302 Finów urodzonych w 1981 roku. Gdy dzieci miały 8 lat zebrano dane na temat ich problemów psychicznych, wyników w szkole oraz różne dane demograficzne. Ich losy śledzono do roku 2005.

DEON.PL POLECA

W badanym okresie, łącznie 54 osoby (ok. 1 proc.) bądź popełniły samobójstwo (13 mężczyzn i 2 kobiety), bądź z powodu próby samobójczej trafiły do szpitala.

Okazało się, że aż 78 proc. mężczyzn, którzy albo odebrali sobie życie, albo próbowali to zrobić miało zaburzenia psychiczne w wieku 8 lat. Ponadto, jako ośmiolatki mężczyźni ci częściej żyli w rozbitych rodzinach, mieli problemy natury psychologicznej i emocjonalnej, zaburzenia zachowania lub byli nadmiernie aktywni.

Nie zaobserwowano, by którykolwiek z tych czynników miał związek z ryzykiem późniejszych zachowań samobójczych u kobiet. Depresja w wieku 8 lat nie wpływała na przyszłe ryzyko samobójstwa u żadnej z płci.

Wyniki te dowodzą, że w przypadku mężczyzn ryzyko zachowań samobójczych kształtuje się już we wczesnym dzieciństwie, komentują naukowcy.

Jak przypominają, wcześniejsze badania wykazały, że u kobiet skłonności samobójcze są związane z depresją i innymi zaburzeniami nastroju, których częstotliwość gwałtownie wzrasta po wejściu w okres dojrzewania, czyli później niż w wieku 8 lat.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to może pomóc oceniać ryzyko przyszłych zachowań samobójczych już u małych chłopców. Dzięki temu możliwe będzie wczesne podejmowanie terapii i działań zaradczych, które obniżą liczbę samobójstw wśród młodych mężczyzn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzieciństwo a samobójstwa u mężczyzn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.