Hiszpania: alarmujący wzrost samobójstw wśród dzieci i młodzieży

Hiszpania: alarmujący wzrost samobójstw wśród dzieci i młodzieży
(Fot. pl.depositphotos.com)
Marek Raczkiewicz CSsR/vaticannews/KAI/dm

W Hiszpanii rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. - To smutna rzeczywistość pocovidowa. Teraz widzimy prawdziwy skutek pandemii - mówi Paula Vázquez, przewodnicząca Hiszpańskiego Towarzystwa Pogotowia Pediatrycznego. Samobójstwo jest już drugą przyczyną śmierci wśród młodzieży 15-29 lat.

„W ciągu ostatnich lat, a szczególnie, kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19, zdrowie umysłowe dzieci i młodzieży stale się pogarsza. Wykazują więcej objawów depresyjnych, samookaleczeń i zachowań samobójczych. Sytuacja jest alarmująca” - czytamy w komunikacie Hiszpańskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrost problemów umysłowych u dzieci i młodzieży nastąpił o 44 proc.

Wśród młodzieży w wieku 15-29 lat samobójstwo jest już drugą przyczyną śmierci.

DEON.PL POLECA

„To jest smutna rzeczywistość nowej normalności, w której jest tyle cierpienia, ale nie poświęca się mu należytej uwagi. Problemy zdrowia umysłowego są związane z konfliktami w domu z powodu trudności w pracy lub bezrobocia, a także pogorszenia się stanu chorób” - podkreśla Paula Vázquez. Lockdown.

Brak kontaktu z rówieśnikami, nadmierne używanie technologii, śmierć członka rodziny czy też obwinianie się o zarażenie rodziny, to niektóre z powodów prowadzących do sytuacji samobójczych.

Paula Vázquez zwraca uwagę na pilną potrzebę krajowego planu prewencji samobójstw wśród dzieci i młodzieży, który obecnie nie istnieje.

Rodzinom można wskazać na pewne sygnały alarmowe jak np. zmiany w uczeniu się, brak apetytu i snu, samoizolacja czy smutek w domu. Ważną rolę w prewencji odgrywają też szkoły, a także koledzy.

Marek Raczkiewicz CSsR/vaticannews/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: alarmujący wzrost samobójstw wśród dzieci i młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.