Internetowy kontakt z rówieśnikami wpływa na lepsze samopoczucie u nastolatków

Internetowy kontakt z rówieśnikami wpływa na lepsze samopoczucie u nastolatków
Fot. stem.T4L / unsplash.com
2 tygodnie temu
PAP / tk

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że młodzież, która w trakcie pandemii COVID-19 komunikowała się między sobą online, czuła się znacznie mniej samotnie. Kontakty internetowe mogą mieć dobry wpływ na samopoczucie psychiczne nastolatków.

Badanie przeprowadzone na ponad 700 nastolatkach sugeruje, że jeśli młodzież spędza czas przed ekranami urządzeń elektronicznych na kontaktach z rówieśnikami, może utrzymać dobre samopoczucie psychiczne w trakcie lockdownu. Według autorów badania odkrycia te kwestionują powszechne przekonanie, że pandemia w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych, jest zagrożeniem dla rozwoju emocjonalnego i dobrego samopoczucia nastolatków.

Gdy elektronika i internet są używane w celu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, jak lockdown i zakaz spotkań towarzyskich, interakcje online pozwalają zwalczyć uczucie samotności. Sprawdza się to szczególnie w pandemii, gdy czasami nie ma innej możliwości spotkań z przyjaciółmi - mówi dr Lucía Magis-Weinberg z UC Berkeley w Stanach Zjednoczonych, główna autorka badania.

Badanie rozpoczęło się w kwietniu 2020 r. w Peru, kiedy na skutek pandemii COVID-19 wprowadzono ogólnokrajowy lockdown i - co za tym szło - ograniczenie kontaktów z innymi, co, jak w większości krajów świata, mocno odczuła m.in. młodzież.

Przez sześć tygodni naukowcy prowadzili ankietę wśród uczniów w wieku między 11 a 17 rokiem życia. Pytali młodzież o ich zachowania i relacje w sieci w warunkach izolacji społecznej, aby ocenić, czy i w jaki sposób te czynniki mają związek z ich samopoczuciem psychicznym i poczuciem przynależności do grupy rówieśniczej.

Pozytywny wpływ kontaktu online u młodzieży

Z przeprowadzonego badania wynika, że wykorzystywanie mediów społecznościowych do łączenia się online i rozmów z przyjaciółmi i rodziną, oraz znajdowania wsparcia - a nie bezcelowego przewijania różnych witryn - pozytywnie oddziałuje na samopoczucie młodzieży. Nastolatki czują się mniej samotne, wspierają się nawzajem, podtrzymują też więzi społeczne. Do kontaktu online młodzież wykorzystywała najczęściej telefony komórkowe (50 proc.). Na drugim miejscu znalazły się laptopy (16 proc.) i konsole do gier (12 proc.).

Badacze przytaczają też wyniki innych badań, przeprowadzonych w Holandii i Belgii, w których również dowiedziono, że kontakty online z innymi mogą złagodzić poczucie samotności. Badania w Holandii wykazały np., że młodzież, która używała komunikatorów do kontaktów z innymi, wykazywała mniejsze poczucie samotności niż nastolatki, które używały internetu jedynie do przeglądania stron internetowych. Z kolei badanie przeprowadzone na belgijskich nastolatkach wykazało, że korzystanie z Facebooka w celu nawiązania nowych znajomości zmniejszyło poczucie samotności wśród badanych.

Rodzice i specjaliści pracujący z młodzieżą mogą promować spotkania online wśród nastolatków, gdyż, jak widać, tego rodzaju aktywność przynosi duże korzyści, szczególnie w tych trudnych czasach - podsumowuje Magis-Weinberg.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski
27,93 zł
39,90 zł

Światowa polityka. Wielkie skandale. Potężni influencerzy.

Impulsywnie, bez doradców, nie zawsze na trzeźwo. Tak za pomocą twittera komunikują się dziś ze światem władcy atomowych imperiów, politycy i dziennikarze. Do poważnego międzynarodowego kryzysu może doprowadzić jeden...

Skomentuj artykuł

Internetowy kontakt z rówieśnikami wpływa na lepsze samopoczucie u nastolatków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.