Specyficzna kombinacja bakterii i wirusów. Czy to przepis na długowieczność?

Specyficzna kombinacja bakterii i wirusów. Czy to przepis na długowieczność?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Badając japońskich stulatków, naukowcy odkryli w ich jelitach specyficzne bakterie i wirusy. Dzięki stworzonej mapie tych mikrobów szukają sposobu wydłużania życia dzięki jelitowej florze.

Z nadzieją na wydłużenie życia ludzie przestrzegają diet, poszczą i wydają małą fortunę na różnego rodzaju suplementy. Niektórzy jednak dożywają setki bez takich starań - zwracają uwagę badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Zespół ten znalazł być może odpowiedź na pytanie, co wyróżnia takich szczęśliwców.

Badając 176 japońskich stulatków, wykryli w ich jelitach specyficzną kombinację bakterii i wirusów.

- Zawsze jesteśmy podekscytowani, dowiadując się, dlaczego niektórzy ludzie żyją niezwykle długo. Poprzednie badania wykazały, że bakterie jelitowe u starzejących się japońskich obywateli produkują nowe cząsteczki, które sprawiają, że stają się oni odporni na patogenne - czyli chorobotwórcze - mikroorganizmy. A jeśli ich jelita są lepiej chronione przed zakażeniem, to prawdopodobnie jest to jedna z rzeczy, które sprawiają, że żyją dłużej niż inni - mówi dr Joachim Johansen, pierwszy autor badania opisanego w magazynie „Nature Microbiology”.

Wg nowego odkrycia ważną rolę mogą odkrywać w tym wirusy.

- Nasze jelita zawierają miliardy wirusów żyjących na i wewnątrz bakterii i zupełnie się one nie przejmują komórkami człowieka. Zamiast tego zarażają komórki bakteryjne. A ponieważ w naszych jelitach występuje wiele różnych typów bakterii, istnieje również wiele bakteryjnych wirusów - mówi prof. Simon Rasmussen, współautor odkrycia.

Florę stulatków wyróżniało także jej bogactwo.

- Zauważyliśmy u stulatków dużą biologiczną różnorodność zarówno jeśli chodzi o bakterie, jak i bakteryjne wirusy. Wysoka różnorodność mikroorganizmów jest zwykle związana ze zdrowym mikrobiomem jelitowym. Oczekuje się również, że osoby posiadające zdrowy mikrobiom jelitowy będą lepiej chronione przed chorobami związanymi z procesem starzenia - informuje dr Johansen.

Naukowcy stworzyli już dokładną mapę jelitowych bakterii i wirusów stulatków oraz ich oddziaływań. Taka wiedza może - ich zdaniem - pomóc w wydłużaniu życia innych ludzi.

- Chcemy zrozumieć dynamikę flory jelitowej - to, jak różne rodzaje bakterii i wirusów oddziałują między sobą oraz jak możemy skonstruować mikrobiom, który pomoże nam prowadzić zdrowe i długie życie. Chcemy wiedzieć, czy niektóre bakterie są lepsze od innych? Dzięki wykorzystaniu naszego algorytmu jesteśmy w stanie opisać równowagę między wirusami a bakteriami - mówi prof. Rasmussen.

Okazuje się np., że niektóre wirusy wzmacniają atakowane przez nie bakterie z pomocą swoich genów. Jednocześnie powodują m.in. produkcję cząsteczek przeciwzapalnych.

- Bakterie jelitowe są naturalną częścią ludzkiego ciała i naszego naturalnego środowiska. I niesamowite jest to, że możemy zmienić skład jelitowych bakterii. Nie możemy zmieniać genów i jeszcze długo nie będziemy mogli. Jeśli dowiemy się, dlaczego jakieś wirusy i bakterie jelitowe tworzą szczególnie dobrą kombinację, łatwiej będzie nam wprowadzić zmiany, które rzeczywiście wpływają na nasze zdrowie - podkreśla prof. Rasmussen.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Specyficzna kombinacja bakterii i wirusów. Czy to przepis na długowieczność?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.