Idealne święta. Tego nie podpowie ci żaden poradnik

Idealne święta. Tego nie podpowie ci żaden poradnik
(fot. szlachetna paczka)

Uśmiech dziecka, które otrzymuje pierwszą w życiu, własną zabawkę. Miłość w oczach męża, który zauważy nawet drgnienie w kącikach ust swojej sparaliżowanej żony. Łzy staruszki, która pierwszy raz od lat będzie miała z kim spędzić Wigilię. Te historie wzruszają do łez. Odkryj przepis na idealne Święta, którego nie znajdziesz w poradnikach.

Wyjątkowe zaproszenie na Wigilię

Zapach choinki, kolorowe prezenty schowane przed dziećmi, szykowanie ostatnich wigilijnych potraw. Pani Stasia uwielbia obserwować przedświąteczną krzątaninę w rozświetlonych oknach domów, które mija. Gdy wraca do siebie, przy wigilijnym stole siada sama. W myślach łamie się opłatkiem z Heniem. Będzie już 10 lat, jak go nie ma.

Pani Stasia ma 73-lata i nie narzeka. Powtarza, że "ma szczęście", bo dostała swój kąt. Jeden pokoik bez łazienki, ale radzi sobie - pod ścianą postawiła zakryte wiaderko. Zanim pani Stasia dostała pokój w komunalnej kamienicy, mieszkała w szopce w lesie, bez prądu i wody. Trafiła tam, gdy córka wyrzuciła ją z domu. Gdy pani Stasia przepisała córce darowiznę na gospodarstwo, stała się zbędna.

Dotarła do niej wolontariuszka Szlachetbej Paczki Hania. Historia kobiety tak bardzo ją poruszyła, że postanowiła zostać Darczyńcą. Do wspólnego zrobienia Paczki zaprosiła swoich znajomych z pracy. Dwa wielkie marzenia staruszki - pralka i podłączony telewizor - już spełnione. Ale to nie koniec. Wolontariusze chcą też spełnić marzenie pani Stasi o łazience. - Nie zostawimy jej samej. Zaprosiłam ją też do siebie na Wigilię - podsumowuje ze wzruszeniem wolontariuszka Hania.

- Najpiękniejszy prezent na Święta? Świadomość, że dzięki mnie, ktoś jest szczęśliwszy i mniej samotne. Nie wyobrażam sobie nic piękniejszego - podsumowuje Hania.

Idealne święta. Tego nie podpowie ci żaden poradnik - zdjęcie w treści artykułu

Ty też możesz pomóc. Spraw, by potrzebujący mieli piękne Święta. Wpłacam i pomagam >>

Moje Słoneczko. Miłość, której nic nie zwycięży

Grupa ludzi z kolorowymi paczkami dzwoni domofonem. Otwiera pan Jarosław, zaprasza do środa. Mężczyzna podchodzi do łóżka, na którym leży żona. - Nie bój się moje słoneczko, nie denerwuj się, wszystko jest dobrze - głaszczę żonę po policzku. - Państwo przynieśli Szlachetną Paczkę, wszystko dla ciebie - mówi z czułością. Jego dotyk ją wyraźnie uspokaja. Na półkach leki, przyrządy lecznicze i zdjęcia, wspomnienia z dni, kiedy wszyscy byli zdrowi.

W styczniu 2015 roku pani Sylwia dostała zatoru płucnego. Wynikiem choroby jest całkowity paraliż i trudności z oddychaniem. Wymaga stałej opieki męża i syna. Nie mówi, jedynie delikatnie porusza rękami. Ciągłe konsultacje 5 lekarzy specjalistów, fizjoterapeuci i rehabilitacja. To ich codzienność.

Pan Jarosław sam utrzymuje rodzinę i spłaca kredyt. Robi wszystko, by zapewnić żonie odpowiednią rehabilitację. Potrzebowali laptopa, na którym pani Sylwia będzie mogła wykonywać ćwiczenia logopedyczne. Od nowa uczy się rozpoznawać kolory, litery. Dostali go od Darczyńców w ramach Szlachetnej Paczki, teraz będzie łatwiej.

- Przepis na Święta? Wrażliwość na siebie nawzajem i miłość - taka, jaką zobaczyłam w tej rodzinie. Ta kobieta nic nie mówiła, a jej mąż doskonale ją rozumiał. Dostrzegał każde drgnięcie w kącikach jej ust. Poświęcił jej wszystko - mówi wolontariuszka Paczki Karolina. - Kogo dziś stać, na taką miłość?

Dla siebie nie chciała niczego

Pani Maria ma 73 lata i marzy tylko o tym, żeby przed śmiercią podłączyć wodę do domu, w którym mieszka z dwójką wnucząt. Dla siebie nie chce niczego. "Jestem stara, siwa i zaniedbana" - mówi ze wstydem.

Wolontariuszom nie dało to spokoju. W urzędzie gminy prosili o pomoc z podłączeniem wody. Kolejne dni przyniosły ogromne zaskoczenie i radość - rodzina pani Marii została wybrana, a Darczyńcą okazali się… urzędnicy! Postanowili pokryć wszystkie koszty związane z przyłączem wody i wykończeniem łazienki. W dodatku w ekspresowym tempie - tak, by na Boże Narodzenie w domu pani Marii była już bieżąca woda.

Panie z gminy, chcąc sprawić przyjemność pani Marii, umówiły ją także do fryzjera. Od lat staruszka nie miała takiego luksusu. Kobieta otrzyma również pomoc prawną, aby zabezpieczyć wnuki. - Gdy pani Maria dowiedziała się o tym wszystkim, popłakaliśmy się ze wzruszenia. To najpiękniejsze uczucie, jakie mogę sobie wyobrazić i myślę, że na tym polegają Święta. Na robieniu dobra - podsumowała Joanna, wolontariuszka Paczki.

Ty też możesz pomóc. Spraw, by potrzebujący mieli piękne Święta. Wpłacam i pomagam >>

Idealne święta. Tego nie podpowie ci żaden poradnik - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Radość, która rozsadza serce

Życie nie oszczędzało Doroty i Krzysztofa. Opiekowali się chorą psychicznie matką Krzysztofa i niepełnosprawnym bratem. Rodzina się od nich odwróciła. Dorota musiała zrezygnować z pracy. Gdy nie byli w stanie poradzić sobie z chorobą najbliższych, zgłosili się po pomoc do domu opieki. We trójkę - razem z synkiem Krzysiem - mieszkają od niedawna. Starają się wyjść na prostą.

Gdy Krzyś powoli rozpakowuje prezenty, które przynieśli wolontariusze Szlachetnej Paczki, pierwszy grzechocze. - Ja chyba wiem co tam jest! - otwiera paczkę. To jego wymarzone klocki. - Marzyłem o takich, ale mama zawsze mówiła, że są za drogie. Obiecuję, że nigdy ich nie zniszczę! Jesteście wspaniali, jak dorosnę, chcę być taki, jak Wy! - powiedział do wolontariuszy chłopiec.

- Idealne Święta? Uśmiech tych, których marzenia spełniamy. To radość, która rozsadza serce! - mówi Kamil, wolontariusz Paczki.

Prezent pod choinkę: kości na zupę

Pani Danuta musi przeżyć za 50 gr na dzień, brakuje nawet na mydło. Pani Czesia na śniadanie je tylko kromkę chleba, Wigilię spędza samotnie. Mateusz pod choinkę chciałby dostać kości na zupę - żeby miał czym nakarmić chorą mamę i młodszą siostrę. Mają tylko jego.

Nie dla każdego Święta to czas spokoju i radości. Wolontariusze Paczki docierają do ukrytej biedy i dodają sił tym, o których zapomniał świat.

- Nie godzimy się na to, by ktokolwiek został sam. Bez pomocy. Dlatego zapraszam, dołącz do nas. Tylko dzięki wpłatom, Paczka może pomagać tym najbardziej osamotnionym - apeluje ks. Jacek WIOSNA Stryczek, założyciel Szlachetnej Paczki.

Ty też możesz pomóc. Spraw, by potrzebujący mieli piękne Święta. Wpłacam i pomagam >>

Idealne święta. Tego nie podpowie ci żaden poradnik - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Idealne święta. Tego nie podpowie ci żaden poradnik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.