Nie wiesz, co robić po studiach? Odpowiedz sobie na 3 pytania

Nie wiesz, co robić po studiach? Odpowiedz sobie na 3 pytania
(fot. shutterstock.com)
Julia Płaneta

Właśnie obroniłeś pracę magisterką i zastanawiasz się, co dalej? Czujesz pustkę po zakończonych studiach? To może być rewolucyjny moment w Twoim życiu.

Koniec to nowy początek

Skończenie studiów to jeden z wielu typowych momentów w życiu. Można to porównać do zdanej matury, zdanego egzaminu, zakończenia jednej pracy, a nawet końca narzeczeństwa i początku małżeństwa. To naturalna kolej rzeczy.

DEON.PL POLECA>> Jak wygląda plan Boga na twoje życie?

Możemy skupić się albo na tym, że coś się kończy, albo na tym, że zaczyna się coś zupełnie nowego, innego. To trochę taka niewiadoma rewolucja, którą możemy dobrze wykorzystać. Warto wówczas zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

3 rzeczy do przemyślenia

Wbrew pozorom to dobry moment, żeby na chwilę się zatrzymać. Nie pędźmy czym prędzej do następnych obowiązków. Nie zaczynajmy od razu pracy ani nie jedźmy na wakacje. Zastanówmy się nad tymi trzema sprawami.

1. Kim jestem?

Kim jestem po pięciu latach studiów? Warto popatrzeć z dystansem na ten czas i pomyśleć nad tym, co dały mi studia. Jakich ludzi poznałem, czego się nauczyłem. Co było przyjemne, a co trudne. Co będziemy wspominać, a o czym wolelibyśmy zapomnieć i dlaczego.

Takie podsumowanie jest też potrzebne po to, żeby docenić czas, w który włożyliśmy sporo pracy, trudu i serca, sporo siebie. Kiedy dowiemy się kim jesteśmy i co nas ukształtowało, będziemy mogli zastanowić się nad tym, kim chcielibyśmy być.

2. Kim chciałbym być?

Dalej możemy zastanowić się nad tym, kim chcielibyśmy być. Często słyszymy to pytanie już od dzieciństwa. Wtedy padają jeszcze odpowiedzi pełne marzeń: strażak, aktorka, tancerka, pilot. Potem okazuje się, że wiele się zmienia, życie przynosi nam zupełnie inne pragnienia.

Studia mogły pomóc odkryć nam swoją drogę, a mogły także... utwierdzić w przekonaniu, że to nie jest nasza droga. Czy to zmarnowane pięć lat? Niekoniecznie, bo może właśnie dzięki temu dowiedzieliśmy się, co chcielibyśmy robić. Często bywa tak, że zamiast iść zgodnie ze studiami, idziemy w kierunku swojej pasji i to tutaj odkrywamy wiele możliwości.

3. Co chciałbym teraz zrobić?

Tak naprawdę to jest najważniejsze pytanie, które moglibyśmy sobie zadać.

Istotne jest to, żebyśmy zrobili to w całkowitej wolności. Nie myślmy tym, czego oczekują od nas rodzice, przyjaciele, i ogólnie społeczeństwo. Każdy z nich ma jakiś plan dla nas, ale najważniejsze jest to, jaki my mamy plan. Może nie chcemy od razu zaczynać pracy, ale marzymy o kilkumiesięcznej wędrówce, która będzie dla nas zamknięciem pewnego etapu i przemyśleniem kolejnego?

Spróbujmy dać sobie w planach taką wolność na posłuchanie przede wszystkim siebie. Jasne, że porady innych są ważne, można je brać pod uwagę, ale nie kierujmy się przede wszystkim nimi.

Czy istnieje życie po studiach?

Życie po studiach jest trochę jak przejście mostem na drugi brzeg. Istnieje, ale wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Jest takie obce, nowe, często aż nużąco dorosłe. Trochę nie wiadomo, co z nim zrobić, jak sobie z nim poradzić, gdzie i jak zacząć.

>> 3 warunki podejmowania dobrych decyzji

Spokojnie, wierzę w to, że każdy w końcu znajduje swoją drogę. Niektórzy robią to jeszcze na etapie studiów, inni nawet o tym nie myślą. Najważniejsze jest to, żebyśmy nie poddawali się w poszukiwaniach. Coś poszło nie tak? Chodźmy dalej, spróbujmy w inną stronę, zobaczmy, co jest "za rogiem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Nie wiesz, co robić po studiach? Odpowiedz sobie na 3 pytania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.