Szczery śmiech a więzi między ludźmi. Dlaczego poczucie humoru jest ważne?

Szczery śmiech a więzi między ludźmi. Dlaczego poczucie humoru jest ważne?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
dm

Nie ma nic przyjemniejszego niż widok ludzi, którzy szczerze się śmieją i świetnie czują się w swoim towarzystwie. Poczucie humoru ma wiele zalet - również taką - że zacieśnia więzy między ludźmi. Wg wielu świadczy też o poziomie inteligencji. Źle wykorzystane może być narzędzie manipulacji. Humor to również nasz naturalny mechanizm obronny. I najważniejsze - śmiech to po prostu zdrowie.

Czym jest poczucie humoru? To umiejętność przeżywania radości, pozytywne nastawienie do ludzi, codzienności, do świata, do rzeczy na które mamy wpływ i na które nie mamy.  Śmiech i humor to sposób wyrażania sobie i reflektowania rzeczywistości.

Coraz częściej w badaniach psychologicznych humor pojawia się jako jedna z cech charakteru, która wpływa pozytywnie na naszą osobowość i korzystnie na naszą psychikę. Jest sposobem na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, w stresie, w problemach okresowych i tych dłuższych. Przez dobre nastawienie i wdzięczność zmienia się nasze wewnętrzne nastawienie, a przez śmiech od zewnątrz. 

„Śmiech to zdrowie”

Humor i śmiech to też naturalne mechanizmy obronne. Pozwalają nam dystansować do trudnych spraw, dodają nam równowagi, regulują psychofizyczny balans.

DEON.PL POLECA

Śmiech działa pozytywnie na biologię naszego organizmu. Dzięki nim wyzwalają się endorfiny, obniża poziom stresu, uśmierza ból, poprawia naszą odporność, zwiększa produkcję antyciał, dzięki czemu jesteśmy odporniejsi na choroby, rozluźnia mięśnie, zmienia mimikę twarzy.  

Humor i przeżywanie na co dzień radości może skutkować obniżaniem napięcia w ciele i w psychice, powstawaniem więzi między ludźmi, relacji, wsparcia. Może być sposobem dystansu wobec trudnych sytuacji.

Śmiech pozytywnie działa na nas na wielu poziomach - w psychologii i psychoterapii w procesie wychodzenia z różnych zaburzeń i problemów, odgrywa równie ważną rolę jako tkwiący w człowieku zasób i wartość.

Trudne sytuacje

Niektórzy używają śmiechu, jako metody radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach. 

Badania pokazują, że jest wartością wobec zmieniających się warunków życia ludzi, jak przeprowadzki, zmiana pracy, otoczenia, choroba, pobyt w szpitalu, czyli sytuacje adaptacyjne. Kiedy ktoś ma poczucie humoru można wysnuć wniosek, że taka osoba cieszy się ogólnym zdrowiem, optymizmem i poczuciem szczęścia, stałą samooceną, nastawieniem na wygraną i łatwym przystosowaniem się do otoczenia. A także cechami: jak przyjaźń, otwartość, wsparcie, współpraca. 

Poczucie humoru a związki

Jedną z zasad dojrzałego związku jest właśnie umiejętność wspólnego śmiania się, wspólne poczucie humoru.

Psychologowie zauważają, że związki, gdzie ludzie się razem nie śmieją, mają małą szanse na przyszłość. Ludzi łączy właśnie poczucie humoru, szczery śmiech, wspólne reflektowanie rzeczywistości, czyli coś, co można nazwać wspólnotą śmiechu. Czasami wspólny śmiech jest początkiem rozmów, które ciężko zacząć i tych, których się obawiamy.

Humor rozumiany jako: śmiech, żart, wywoływanie uśmiechu na twarzach innych, dostrzeganie dobrej, pozytywnej strony każdej sytuacji, umiejętność widzenia dobrych stron rzeczywistości nad trudnościami służy budowaniu więzów między ludźmi - bliższych i dalszych.

Kiedy wszystko jest śmiertelnie poważne, jest zero uśmiechu, dobrze jest się razem po prostu dobrze pośmiać. Oczywiście nie chodzi o naśmiewanie się z kogoś, obrażanie czy sprawianie mu po prostu przykrości, ale szczery, wspólny śmiech.

Humor agresywny

Istnieją różne rodzaje poczucia humoru. Jest humor budujący nas i wspierający innych. Jest również humor agresywny, który służy dezaprobacie drugiej osoby przez wyśmianie jej cech fizycznych czy psychicznych, upokorzenie.

Może być używany jako narzędzie manipulacji. Czasami może to być ironiczny humor skierowany do nas samych, własnych braków, kiedy szukamy akceptacji u innych bez względu na nas samych czy bez względu na innych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Skomentuj artykuł

Szczery śmiech a więzi między ludźmi. Dlaczego poczucie humoru jest ważne?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.