Telefon w domu wpędza w poczucie winy

Telefon w domu wpędza w poczucie winy
(fot. Claus Rebler / flickr.com)
PAP / wm

Odbieranie służbowych telefonów czy maili w domu wpędza kobiety w poczucie winy. Mężczyźni są mniej wrażliwi na służbowe kontakty poza pracą – wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Toronto.

Jak podały kanadyjskie media, badacze analizowali odpowiedzi z ankiet prowadzonych w 2005 i 2007 r. w Stanach Zjednoczonych. Zainteresowali się skutkami coraz częstszego, ze względu na nowe technologie, przenoszenia pracy do domu – chociażby tego, że telefon komórkowy umożliwia szefowi, współpracownikom czy klientom kontakt o dowolnej porze.

Z badania wynika, że taka dostępność pracownika wywołuje u kobiet poczucie winy. Jak mówił agencji „The Canadian Press” współautor badań, profesor socjologii Scott Schieman z University of Toronto, u mężczyzn takich reakcji nie zanotowano, choć nie wiadomo, co jest powodem niewrażliwości panów.

Schieman podkreśla jednak, że nowe technologie mają rosnący wpływ na nasze samopoczucie. „Sądzę, że musimy się cofnąć o krok i zastanowić, jakie są konsekwencje dla psychicznego i fizycznego stanu” – uznał, jak cytowała „The Canadian Press”.

DEON.PL POLECA

Badacze z torontońskiego uniwersytetu postanowili więc dokładniej przeanalizować wpływ nowych technologii i nowych form pracy na ludzkie zdrowie.

Badania z USA, których wyniki opublikowano w marcowym wydaniu „Journal of Health and Social Behavior”, prowadzono na grupie niespełna 2 tys. osób. Obecnie prowadzone jest duże badanie w Kanadzie na grupie ok. 6 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Telefon w domu wpędza w poczucie winy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.