Udar mózgu to częsta przyczyna zgonu. Proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania

Udar mózgu to częsta przyczyna zgonu. Proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu; jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych - przypomina NFZ w ramach cyklicznej akcji „Środy z Profilaktyką”.

Szybka diagnoza

Szybkie rozpoznanie objawów udaru i dotarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia. Polskie dane pokazały, że leczenie trombolityczne redukuje ryzyko zgonu o 26 proc., a leczenie trombektomii mechanicznej o 17 proc.

Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i zwiększona masa ciała oraz brak lub mała aktywność fizyczna.

Objawy udaru mózgu

Objawem udaru może być niedowład po jednej stronie ciała, np. osłabienie kończyny górnej, brak możliwości podniesienia ręki, trudności w mówieniu, wystąpienie bełkotliwej mowy, niemożność dokończenia zdania, zmiany po jednej stronie twarzy, np. opadanie kącika ust, brak możliwości uśmiechnięcia się, asymetria twarzy oraz zaburzenia widzenia, np. ograniczenie pola widzenia obuocznie lub podwójne widzenie.

DEON.PL POLECA

Niezależnie od rodzaju, objawy są podobne, a wynikają z niszczenia komórek mózgowych wskutek niedotlenienia.

Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z objawów udaru, należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.

W ramach „Środy z Profilaktyką” NFZ przypomina m.in. o objawach udaru i o tym, w jaki sposób proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka tego schorzenia.

Wskazano w nich m.in., że ze względu na mechanizm spowodowany niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego wyróżnia się udar niedokrwienny powstający w wyniku zamknięcia tętnicy i ograniczenia dopływu krwi do mózgu oraz udar krwotoczny, który jest wynikiem wylewu krwi do mózgu lub do przestrzeni otaczającej mózg.

Ile osób rocznie choruje na udar mózgu?

Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że w 2022 r. zarejestrowano 73 tys. 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, w tym 8,1 proc. stanowią ponowne zachorowania.

Fundusz przywołał najnowsze wyniki raportu na temat udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce za 2022 rok. Wynika z niego m.in., że najwyższą zapadalność zanotowano w województwach śląskim i warmińsko-mazurskim, podczas gdy najniższą w województwach podlaskim i mazowieckim.

Autorzy Raportu wskazali m.in. na zwiększenie liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Udar mózgu to częsta przyczyna zgonu. Proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.