Jak ważna jest witamina D? Niedobór może doprowadzić do demencji i udaru mózgu

Jak ważna jest witamina D? Niedobór może doprowadzić do demencji i udaru mózgu
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Niski poziom witaminy D ma związek ze zmniejszoną objętością mózgu oraz podwyższonym ryzykiem udaru mózgu i demencji - informują naukowcy na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”.

Demencja prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych. Jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności osób starszych - na całym świecie na demencję cierpi ponad 55 milionów ludzi, a każdego roku diagnozuje się 10 milionów nowych przypadków. Powstrzymanie demencji jest jednym z największych wyzwań stojących przed współczesną medycyną.

Niedobór witaminy D sprzyja demencji

Pionierskie badania w tym zakresie przeprowadzili naukowcy z University of South Australia. Przeanalizowali dane pochodzące od 294 514 osób zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku, badając wpływ niskiego poziomu witaminy D (25 nmol/l) na ryzyko demencji i udaru mózgu. Zastosowano metoda nieliniowej randomizacji mendlowskiej (MR) - stosowaną przez epidemiologów genetycznych w celu określenia skutków przyczynowych, na przykład czy biomarker faktycznie wpływa na ryzyko choroby, czy też jest to tylko powiązanie statystyczne. W ten sposób wykazano bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy demencją a brakiem witaminy D. Niski poziom witaminy D wiązał się z mniejszą objętością mózgu i zwiększonym ryzykiem demencji i udaru mózgu.

Okazało się również, że w niektórych populacjach można by zapobiec nawet 17 proc. przypadków demencji poprzez zwiększenie poziomu witaminy D do prawidłowej wartości (50 nmol/l).

DEON.PL POLECA

Jak wskazała dyrektor Australian Centre for Precision Health,profesor Elina Hyppönen, odkrycia są ważne dla zapobiegania demencji. - „Witamina D jest prekursorem hormonu coraz częściej uznawanego za mającego szeroki wpływ, w tym na zdrowie mózgu, ale do tej pory bardzo trudno było zbadać, co by się stało, gdybyśmy byli w stanie zapobiegać niedoborom witaminy D”.

„Nasze badanie jest pierwszym, które bada wpływ bardzo niskiego poziomu witaminy D na ryzyko demencji i udaru mózgu, wykorzystując solidne analizy genetyczne w dużej populacji. - zaznaczyła prof. Hyppönen. – W populacji Wielkiej Brytanii zaobserwowaliśmy, że nawet 17 proc. przypadków demencji można było uniknąć poprzez zwiększenie poziomu witaminy D do normalnych wartości".

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak ważna jest witamina D? Niedobór może doprowadzić do demencji i udaru mózgu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.