Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie mózgu i demencję

Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie mózgu i demencję
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Cukrzyca typu 2 przyspiesza proces starzenia się mózgu. Zanik istoty szarej w mózgu zachodzi ok. 26 proc. szybciej u chorych na cukrzycę typu 2, niż u osób bez tej choroby – wynika z pracy, którą publikuje pismo eLife.

Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stony Brook University w Nowym Jorku oraz z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School w Bostonie, którzy przeanalizowali dane zebrane w brytyjskim Biobanku, dotyczące 20 314 osób w wieku od 50. do 80. lat. W badanej grupie 1012 osób cierpiało na cukrzycę typu 2, a 19 302 osób było zdrowych. Porównywano ich wyniki w testach na zdolności poznawcze oraz wyniki badań neuroobrazowych mózgu.

Cukrzyca typu 2

Dodatkowo wykonano metaanalizę ponad 90 badań dotyczących starzenia się mózgu u chorych na cukrzycę typu 2 oraz u osób bez cukrzycy.

Jak zaobserwowali naukowcy, w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej - dobranymi pod względem wieku, płci, wykształcenia oraz obecności nadciśnienia tętniczego, chorzy na cukrzycę typu 2 mieli większe deficyty poznawcze, zwłaszcza pod względem tzw. funkcji wykonawczych (m.in. kontrola uwagi, hamowanie poznawcze, kontrola hamowania, pamięć robocza i elastyczność poznawcza) oraz tempa przetwarzania informacji.

Co więcej, porównanie badań neuroobrazowych z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) ujawniło, że cukrzyca typu 2 miała związek z szybszym zanikiem istoty szarej mózgu, zwłaszcza w brzusznym prążkowiu (struktura istotna dla funkcji wykonawczych, w tym kontroli zachowań), móżdżku i skorupie oraz ze zmianami w aktywności mózgu. Naukowcy ocenili, że proces atrofii istoty szarej zachodził w mózgach osób z cukrzycą o około 26 proc. szybciej niż podczas naturalnego starzenia mózgu.

Negatywny wpływ cukrzycy na mózg był tym większy, im dłużej trwała choroba.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie mózgu i demencję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.