W Polsce co trzeci udar kończy się śmiercią. Jak chronić się przed udarem?

W Polsce co trzeci udar kończy się śmiercią. Jak chronić się przed udarem?
Fot. depositphotos.com
RMF 24/kh

- Na udar niedokrwienny w Polsce choruje bardzo dużo osób, rocznie to jest około 80-90 tys. Udar jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów po chorobach serca i nowotworach. Jest pierwszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych po 40. roku życia - podkreślała dr Aleksandra Golenia w "Porannej rozmowie" w RMF FM.

Jak wyjaśniła ekspertka, z udarem mamy się do czynienia wtedy, kiedy do mózgu przestaje płynąć krew lub płynie jej zbyt wiele. Ten drugi przypadek to udar krwotocznym, potocznie zwany wylewem. Do takiego rodzaju udaru dochodzi, kiedy tętnica mózgowa zostaje zatkana lub pęka. 80 proc. udarów to udary niedokrwienne, do których dochodzi w sytuacji zwężenia lub zatkania tętnicy.

Przyczyny udaru

Specjalistka wyróżnia kilka przyczyn udaru. Są nimi zaburzenia rytmu serca, a najczęstszym ich rodzajem u osób starszych jest migotanie przedsionków, które zwiększa ryzyko udaru nawet 4-5 krotnie. Dlatego ważne jest szybkie wykrycie tych problemów.

- Do objawów, które mogą sugerować, że doszło do ostrego udaru, należy nagłe osłabienie jednej strony ciała. Pacjent ma trudności z poruszaniem kończyną górną, kończyną dolną, bądź w ogóle nie rusza kończyną - wyjaśniła dr Aleksandra Golenia w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

DEON.PL POLECA

Innymi objawami są również asymetria twarzy, zaburzenia mowy i dezorientacja pacjenta. Im szybciej wezwie się pomoc w przypadku takich objawów, tym większa szansa na uniknięcie kalectwa i śmierci.

Dr Golenia wspomina, że ważne jest, aby pacjentowi został podany lek najlepiej w ciągu 90 minut od zachorowania.

Jak zapobiec udarowi?

Neurolog zaleca zwiększenie aktywności fizycznej, diagnozowanie i odpowiednie leczenie cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. Unikać należy również wysoko przetworzonej żywności i napojów słodzonych cukrem. Ponadto powinno się ograniczyć jedzenia mięsa, zastąpić je rybami i warzywami.

Istotna jest również odpowiednia profilaktyka, która pozwoli ograniczyć ryzyko udaru. Ważny jest regularny pomiar ciśnienia tętniczego - w przypadku osób zdrowych przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli ktoś ma problemy z nadciśnieniem, wtedy neurolog zaleca pomiary ciśnienia kilka razy w tygodniu.

- Uważa się, że ciśnienie 140/90 i poniżej jest wartością akceptowalną – powiedziała specjalistka.

Ograniczenie słodyczy, słodzonych napojów i tłustych mięs oraz aktywność fizyczna ,,pozwolą zredukować masę ciała u osób otyłych i też mogą przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu w sposób naturalny, bez konieczności stosowania leków” - wskazała neurolog. Należy również zaniechać palenia papierosów, w tym elektronicznych. Ponieważ, jak mówi dr Aleksandra Golenia, zwiększają one ryzyko powstania miażdżycy.

RMF 24/kh

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Dieta wspomagająca płodność kobiet i mężczyzn

Niepłodność – za tym jednym pojęciem kryje się wiele problemów i schorzeń, na które medycyna nie zawsze ma odpowiedź. Szczęśliwie z pomocą przychodzi nam sama Natura.

W swojej najnowszej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Polsce co trzeci udar kończy się śmiercią. Jak chronić się przed udarem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.