„Wakacje jednego dnia” dla samotnego seniora. Każdy może zostać darczyńcą

„Wakacje jednego dnia” dla samotnego seniora. Każdy może zostać darczyńcą
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Schorowani, samotni seniorzy tęsknią za jednym dniem z dala od czterech ścian. To dla nich dedykowana jest akcja „Wakacje jednego dnia”, którą organizuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Każdy może ufundować seniorom jeden dzień wakacji. Jak mówią organizatorzy, to niewielki gest, a zapewni samotnym starszym osobom bezcenny dzień pełen budujących przeżyć. 

Coraz częściej można usłyszeć opinie, że XXI wiek to wielka społeczna atomizacja. Jest dużo dziwnego, kaleczącego indywidualizmu. I samotności, która jest przecież nie tylko brakiem fizycznej obecności kogoś, ale też bólem psychicznym.

To dotyczy również osób starszych. 

Wg danych GUS z 2021 roku, w Polsce mieszka około 1,65 mln osób powyżej 80 roku życia. Szacuje się, że połowa z tych osób żyje samotnie. Wiele z nich jest po 80. czy 90. roku życia i nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół.

DEON.PL POLECA

Często skazani na samotność seniorzy, tracą sens życia. Ci, którzy nie mają z kim podzielić się swoimi życiem, są wspierani przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Wg raportu organizacji z 2023 roku co czwarta osoba starsza w wieku +80 zmaga się z osamotnieniem, a 70 proc. nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać.

Jak pomaga Stowarzyszenie mali bracia Ubogich?

Osamotnienie osób starszych pogłębiła miniona pandemia, a wojna na Ukrainie przypomniała wielu z nich ciężkie wydarzenia i emocje z okresu dzieciństwa i młodości. 

Dzięki Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich seniorzy stają się widoczni w społeczeństwie. Celem jego działalności jest podkreślenie godności osób starszych i pokazanie, z jakimi trudnościami borykają się na co dzień seniorzy.

Samotność jest bolączką każdego, a kiedy z powodu chorób czy braku zaufanej osoby jest się więźniem czterech ścian, jest to często bardzo, bardzo trudne do wytrzymania. Ta sytuacja diametralnie zmienia się, gdy w życiu starszego człowieka pojawia się przyjazna i troskliwa osoba, która z szacunkiem i uwagą potrafi go wysłuchać i być przy nim, nawet przez chwilę.

Dzięki sercu i życzliwości wolontariuszy Stowarzyszenia, starsze osoby dostają leczącą obecność, oparcie, poczucie bezpieczeństwa i po prostu serdeczność. 

Powstawaniu dobrych, trwałych relacji najlepiej służą wspólne spotkania i współdzielenie doświadczeń. Dlatego tak ważna jest dla starszych osób możliwość spędzenia całego dnia ze swoim wolontariuszem, odwiedzenia w jego towarzystwie ulubionych miejsc, poznania nowych i ożywienia rutyny codzienności.

Z wolontariuszem na „Wakacje jednego dnia”

Samotni seniorzy nie mają wygórowanych czy nierealistycznych marzeń, również tych wakacyjnych. Dla wielu z nich wymarzonym wakacyjnym dniem jest rozmowa w parku, wyjście do ogrodu botaniczny, ogródek ulubionej kiedyś restauracji czy wspólny posiłek.

Jednodniowe wycieczki są właśnie namiastką dłuższych wakacji.

- Wiemy, że najlepszym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka. Dlatego prowadzimy wolontariat towarzyszący - dajemy seniorom swoją obecność, a przede wszystkim budujemy relacje oparte na empatii i przyjaźni - tłumaczy Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Samotni seniorzy, żeby udać się na spacer czy krótką wycieczkę, tak potrzebną zwłaszcza latem, potrzebują wsparcia drugiej osoby, która zapewni im bezpieczeństwo nie tylko fizyczne, lecz także emocjonalne. Takimi osobami są wolontariuszki i wolontariusze ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

- Chcielibyśmy, aby czas wakacji, których tak dziś jesteśmy spragnieni, był także chwilą urlopu od codzienności dla starszych osób. My najlepiej wypoczywamy podczas podróży lub zagranicznych wycieczek, a samotnym seniorom wystarczy przekroczenie granic swoich czterech ścian. Bez naszej pomocy nie są w stanie tego dokonać - dodaje Joanna Mielczarek.

Na tę potrzebę odpowiada akcja „Wakacje jednego dnia” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, podczas której wolontariusze organizacji zabierają swoich podopiecznych na małe wycieczki, by zapewnić odmianę od codzienności, dać nowe wrażenia, radość i słońce.

Jak wesprzeć akcję?

Akcja trwa do końca sierpnia. Każdy może ufundować wymarzony dzień seniorom poprzez wpłacaną darowiznę. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę malibracia.org.pl/wakacje/ i ufundować całodniowe wakacje polskim seniorom. Na  stornie można również znaleźć więcej szczegółów ww. akcji.

Dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy w ubiegłym roku Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich udało się zorganizować 243 bezpieczne wycieczki.

Wolontariusze Stowarzyszenia wspierają również przez cały rok seniorów, których odwiedzają w ich domach, zapraszają na spacer, do kina czy do teatru, dbają o ich zdrowie i samopoczucie.

Stowarzyszenie troszczy się o ponad 700 osób z 12 miast Polski.

Każdy może zostać wolontariuszem

Seniorów można wesprzeć także na co dzień, dołączając do grona nowych wolontariuszy.

Wolontariat w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich to nie tylko pomoc seniorowi, to także inwestycja w siebie i własne umiejętności, bo wolontariusze także korzystają przez to, że poznają nową osobę z dużym bagażem doświadczeń. Kontakt z seniorem może pomóc w budowaniu więzi, których do tej pory mogli nie doświadczyć.

- Te relacje ubogacają obie strony. Zarówno senior, jak i wolontariusz, inspirują się wzajemnie, wymieniają poglądami i doświadczeniami, co szczególnie cenne, gdy w parze są osoby z różnych pokoleń - wyjaśnia Joanna Mielczarek.

I dodaje: - Takie relacje ze starszymi osobami to wspaniałe, rozwijające doświadczenie, dlatego gorąco zachęcam do dołączenia do grona wolontariuszy! Mamy licznych chętnych seniorów, którzy są zainteresowani takim wspierającym towarzystwem.

* * *
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień, czyli osób starszych, samotnych. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

„Wakacje jednego dnia” dla samotnego seniora. Każdy może zostać darczyńcą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.