„Na codzienne zakupy”. Pomoc dla seniorów w zmaganiu z ubóstwem i samotnością

„Na codzienne zakupy”. Pomoc dla seniorów w zmaganiu z ubóstwem i samotnością
Seniorzy podopieczni Caritas Polska (Fot. Caritas Polska)
caritas/dm

Tylko jeden na sześciu seniorów (16,94 proc.) może liczyć na pomoc materialną rodziny, a 77 proc. z nich ma dochody nieprzekraczające 1500 zł miesięcznie. Tak wynika z badania uczestników programu „Na codzienne zakupy” Caritas Polska i Fundacji Biedronki, który pomaga seniorom dotkniętym ubóstwem i samotnością. W 2023 roku wartość programu wyniesie aż 20,9 mln zł, o prawie 19 proc. więcej niż rok wcześniej, a pomoc otrzyma 11 tys. potrzebujących.

W cieniu wydarzeń ostatnich lat - pandemii COVID-19, wojny na Ukrainie, wysokiej inflacji - seniorzy w Polsce cierpią z powodu ubóstwa i samotności. W odpowiedzi na te problemy Caritas Polska i Fundacja Biedronki prowadzą program „Na codzienne zakupy”. Gwarantuje on długofalową pomoc seniorom i nie naznacza biedą, gdyż jego uczestnicy płacą za produkty kartą jak każdy inny klient sklepu. Dzięki naszemu wsparciu seniorzy lepiej się odżywiają, a zaoszczędzone środki mogą przekazać np. na wykupienie recepty.

DEON.PL POLECAKarta, która pomaga

Potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 185 zł miesięcznie na karcie przedpłaconej przez okres 10 miesięcy. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka, z wyłączeniem alkoholu, papierosów, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych. Seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze.

W ciągu 6 lat trwania programu Fundacja Biedronki i Caritas Polska przeznaczyły na pomoc seniorom już 85,3 mln zł (od 2020 roku projekt prowadzą Caritas Polska i Fundacja Biedronki, a wcześniej Caritas Polska i Biedronka). Ze wsparcia skorzystało ponad 30 tys. osób.

- Kupuję pieczywo, masło, nabiał. Mam swoje ulubione wafelki. Program „Na codzienne zakupy” pomaga - mówi pan Edward.  - Takich programów powinno być więcej - mówi.

- Wszyscy moi bliscy znajdują się na cmentarzach. Tu już nie mam nikogo, jestem całkowicie sam i praktycznie pozbawiony środków do życia - dodaje pan Edward. Cierpi na nowotwór, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby, ale wciąż stara się być aktywnym, a karta „Na codzienne zakupy” pozwala mu kupować w sklepie potrzebne produkty. I dodaje:- Cieszę się każdym dniem.

1850 zł dla seniora

Obecna, szósta edycja programu, potrwa do stycznia 2024 roku. W 2023 roku karty otrzymało aż 11 tys. seniorów. Oprócz kart, beneficjenci dostali specjalny talerz (tzw. „Zdrowy talerz”), który podpowiada, jakie produkty warto spożywać i w jakich proporcjach.

73 proc. uczestników programu stanowią kobiety, a 27 proc. mężczyźni - wynika z danych zgromadzonych przez nas przed rozpoczęciem bieżącej edycji programu. Aż 73,2 proc. beneficjentów to osoby samotne mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach domowych; 77,02 proc. ma dochody nie przekraczające 1500 zł miesięcznie.

- Wielu seniorów doświadcza osamotnienia. Obok ubóstwa, jest to drugi rodzaj głodu, z którym się mierzą - mówi Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych Caritas Polska.

- Samotność doskwiera im szczególnie w trakcie posiłków. Dlatego czasem nie chce się seniorom gotować, nie mają motywacji. Każda karta jest zanoszona seniorowi przez wolontariusza. Przez 10 miesięcy w roku wolontariusz jest osobą, która może wesprzeć seniora, jeśli senior tego potrzebuje - dodaje.

„Na codzienne zakupy” to największy program pomocowy skierowany do seniorów w sektorze organizacji pozarządowych. Dzięki współpracy Caritas Polska z Fundacją Biedronki jest on rozpoznawalny społecznie, wiarygodny, otrzymał też wyróżnienia w konkursie o tytuł Dobroczyńca Roku oraz konkursie „Razem dla Seniorów”.

- Program „Na codzienne zakupy” to nasz największy program, a dzięki partnerstwu z Caritas Polska pomaga on tysiącom najbiedniejszych seniorów. W tym roku zwiększyliśmy wartość doładowania karty o 25 zł w stosunku do poprzedniej edycji, dzięki czemu senior co miesiąc otrzymuje kwotę 185 zł na zakupy. Będziemy nadal realizować szkolenia dla wolontariuszy Caritas dot. żywienia osób starszych, by mogli także w tym obszarze pozytywnie wpływać na swoich podopiecznych. Planujemy również m.in. warsztaty z czytania etykiet produktów spożywczych - zapowiada Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Tylko 16,94 proc. beneficjentów może liczyć na pomoc rodziny. 62,78 proc. deklaruje, że rodzina nie jest w stanie udzielić im wsparcia, 10,27 proc. nie ma rodziny, a 10,01 proc. nie ma kontaktu z rodziną. 28,35 proc. beneficjentów potrzebuje pomocy w robieniu zakupów (zwykle dlatego, że ich stan zdrowia nie pozwala na wychodzenie z domu/dźwiganie).

Realizację programu „Na codzienne zakupy” umożliwia 4000 wolontariuszy, współpracujących w 43 Caritas diecezjalnych.

- Bardzo lubimy pracować z wolontariuszami. Podstawowa grupa to młode seniorki. 50-, 60-, czasem 70-letnie, energiczne kobiety z doświadczeniem życiowym, które potrafią zaradzić w różnych problemach życiowych, zdrowotnych, materialnych ubogich seniorów. Są naszym skarbem - mówi Monika Figiel.

I dodaje: - Dlatego kolejny rok inwestujemy w ten rodzaj wolontariatu, organizując szkolenia i fora wymiany doświadczeń w Caritas Polska i w Caritas diecezjalnych. Tematy spotkań to: jak skuteczniej aktywizować seniorów, jak budować wspierające wspólnoty senioralne, jak dbać o zdrowe żywienie seniorów. Obecność wolontariuszy jest również szansą na aktywizację seniorów, spotkanie z drugim człowiekiem.

Koordynatorzy programu i wolontariusze działają zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach. Łącznie ponad 1000 ośrodków, głównie Parafialnych Zespołów Caritas, bierze udział w poszukiwaniu najuboższych seniorów, którzy spełniają kryteria wieku i dochodu. - Ta forma organizacji jest bardzo ważna, gdyż to parafie i PZC mają najlepszą orientację w potrzebach najuboższych seniorów na swoim terenie i potrafią znaleźć dla nich najlepsze formy pomocy - podkreśla Monika Figiel.

* * *

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących
w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis
i Caritas Europa.

caritas/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

„Na codzienne zakupy”. Pomoc dla seniorów w zmaganiu z ubóstwem i samotnością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.