Fototerapia pomaga zwalczyć depresję

Fototerapia pomaga zwalczyć depresję
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce Eliza Kokoszycka / slo

Trudności z wykonywaniem codziennych czynności, uczucie zmęczenia, zwiększona potrzeba snu, problemy z porannym wstawaniem, brak siły i ochoty do podejmowania spontanicznych działań - to objawy jesienno-zimowej depresji. Skuteczną metodą jej leczenia jest fototerapia.

- Depresji sezonowej towarzyszy często nadmierne spożywanie słodyczy, prowadzące do znacznego przyrostu wagi - ostrzega psychiatra dr Marek Krzystanek z Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Podstawową przyczyną depresji jesienno-zimowej jest niedobór światła słonecznego, który zakłóca naturalny rytm snu i czuwania. Rozstrojenie zegara biologicznego wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, m.in. zmniejszenie aktywności układu serotoninowego w mózgu. Zmniejszone wydzielanie uwalnianej przez mózg serotoniny wywołuje objawy depresyjne.

Symptomy depresji sezonowej niewiele różnią się od objawów zwykłej "chandry", przejściowego przygnębienia. Pojawiają się w październiku lub listopadzie, utrzymują w miesiącach zimowych, aby spontanicznie ustąpić na wiosnę.

Objawy depresji sezonowej częściej występują u kobiet. Jej występowanie jest ściśle powiązane z długością dnia oraz liczbą dni słonecznych.

- Depresja sezonowa dotyka również dzieci. Objawia się zwykle trudnościami we wstawaniu z łóżka, zasypianiem na lekcjach i kłopotami w nauce, skargami na ciągłe zmęczenie, wagarowaniem - mówi dr Krzystanek.

W leczeniu depresji sezonowej najskuteczniejsza jest fototerapia, która polega na naświetlaniu lampami emitującymi światło o dużym natężeniu. - W ciągu dwóch pierwszych tygodni leczenia zaleca się 10 sesji fototerapii, by później wraz ze zmniejszaniem się objawów ograniczyć ich ilość do dwóch w tygodniu. Fototerapia trwa zwykle aż do wiosny, kiedy dzień się wydłuży - wyjaśnia dr Krzystanek.

Pracownie fototerapii znajdują się w szpitalach oraz w większości poradni zdrowia psychicznego. Terapia jest bezpłatna. Lampy można także zainstalować w domu pacjenta.

- Oprócz depresji jesienno-zimowej z zaburzeń sezonowych znana jest jeszcze depresja letnia. Objawy depresyjne, które nawracają latem, związane są najprawdopodobniej ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego wydaje się, że przebywanie w chłodnym i suchym klimatyzowanym pomieszczeniu może poprawić samopoczucie, podobnie jak leczenie światłem w depresji zimowej - podkreśla dr Krzystanek.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Fototerapia pomaga zwalczyć depresję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.