Pora roku narodzin a nasz zegar biologiczny

Pora roku narodzin a nasz zegar biologiczny
Nasz zegar biologiczny mierzy długość dnia i zmienia nasze zachowanie w zależności od pory roku. (fot. blathlean / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Pora roku, w której rodzą się dzieci, ma znaczący i trwały wpływ na działanie ich zegara biologicznego - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Naukowcy z Vanderbilt University przeprowadzili badania na myszach hodowanych w warunkach oświetlenia naśladujących miesiące zimowe i letnie. Gryzonie rodziły się i były przez 3 tygodnie karmione przez matki w wybranym cyklu oświetlenia, a następnie pozostawiane w takich samych lub przeciwnych warunkach przez kolejne 28 dni. Kiedy dorosły umieszczano je w warunkach stałej ciemności i obserwowano ich zachowanie.

Naukowcy stwierdzili, że jest to zachowanie bardzo przypominające objawy osób chorujących na depresję sezonową. Zdaniem autorów ich odkrycie może tłumaczyć dlaczego ludzie urodzeni zimą są obarczeni wyższym ryzykiem chorób neurologicznych takich jak depresja sezonowa, schizofrenia czy choroba dwubiegunowa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pora roku narodzin a nasz zegar biologiczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.