Borówki spowalniają rozwój marskości wątroby

Borówki spowalniają rozwój marskości wątroby
Ekstrakt z borówek równie skutecznie chronił wątrobę zwierząt przed włóknieniem (fot. by Andrea.Pacheco)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Borówka amerykańska spowalnia rozwój marskości wątroby oraz związane z nim zmiany w strukturze i pracy tego narządu - wynika z chińskich badań, które publikuje pismo "World Journal of Gastroenterology".

Marskość charakteryzuje się postępującym włóknieniem miąższu wątroby, co polega na zastępowaniu komórek wątroby (hepatocytów) włóknami tkanki łącznej. Zakłóca to prawidłową strukturę narządu i upośledza jego funkcje metaboliczne. Marskość może być spowodowana działaniem, toksyn (także alkoholu), zaburzeniami metabolizmu oraz infekcjami wirusowymi, w tym wirusem zapalenia wątroby typu B lub C.

DEON.PL POLECA
Uszkodzenie wątroby z powodu marskości jest nieodwracalne, ale można je znacznie spowolnić lub zahamować, stosując odpowiednie leczenie.

Konwencjonalne leki stosowane w tym celu mają różne działania niepożądane. Dlatego naukowcy coraz częściej poszukują naturalnych składników, które wywierałyby ochronny wpływ na komórki wątroby (hepatocyty). Z dotychczasowych badań wynika np., że taki efekt może mieć kurkumina obecna w popularnej przyprawie kuchennej - curry, a także kawa.

DEON.PL POLECA

Najnowsza praca naukowców z Collegium Medycznego w Guiyang wskazuje, że teraz listę tę można wydłużyć o borówkę amerykańską (inaczej: borówkę wysoką) znaną z wysokiej zawartości związków o działaniu przeciwutleniającym. Jest to o tyle ważne, że wolne rodniki tlenowe - cząsteczki silnie utleniające, a przez to uszkadzające składniki komórek - w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju marskości.

Eksperymenty prowadzono na 45 szczurach, które podzielono na 5 grup. Poza grupą kontrolną, u wszystkich gryzoni eksperymentalnie wywołano marskość wątroby, poprzez podskórne wstrzykiwanie silnie toksycznego rozpuszczalnika (czterochlorku węgla) 2 razy w tygodniu przez 2 miesiące oraz podawanie tłustej, ubogiej w białka karmy. Jednej z czterech grup zwierząt podano skoncentrowany sok z borówek, drugiej - kapsułki z mieszanką ziół stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, które już wcześniej okazały się skutecznie zapobiegać włóknieniu wątroby, a trzeciej - sok z borówek i kapsułki z ziołami. Czwarta grupa z wywołaną eksperymentalnie marskością nie dostawała żadnych dodatkowych preparatów.

Okazało się, że ekstrakt z borówek równie skutecznie chronił wątrobę zwierząt przed włóknieniem, co chińskie zioła.

U zwierząt, które go otrzymywały poziom kwasu hialuronowego, będącego wskaźnikiem włóknienia wątroby oraz enzymu o nazwie aminotransferaza alaninowa, której stężenie wzrasta w chorobach uszkadzających wątrobę, był wyraźnie niższy w porównaniu ze szczurami, którym nie podawano żadnego preparatu. Wzrastał natomiast poziom enzymu o nazwie dysmutaza nadtlenkowa, której zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych.

Poza tym, w wątrobach zwierząt spożywających wyciąg z borówek, podobnie jak u szczurów otrzymujących chińskie zioła, proces włóknienia był znacznie mniej nasilony.

Zdaniem naukowców, wskazuje to, że borówki amerykańskie chronią hepatocyty (komórki wątroby) przed uszkodzeniem poprzez łagodzenie procesów zapalnych oraz hamowanie procesów utleniania tłuszczów. Zwiększone spożycie tych owoców może być dobrym sposobem prewencji schorzeń wątroby, podsumowują badacze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Borówki spowalniają rozwój marskości wątroby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.