Dziś obalamy stomatologiczne mity!
Szczotkowanie, używanie nici dentystycznej, dwie wizyty u dentysty w ciągu roku to podstawa w dbaniu o higienę jamy ustnej. Jednak istnieje o wiele więcej zdrowotnych korzyści płynących z dbałości o perłową biel naszego uśmiechu - informuje EurekAlert.
Członkini Tufts University School of Dental Medicine postanowiła obalić mity dotyczące stomatologii i nakreśliła jak dieta i odżywianie wpływają na zdrowie zębów u dzieci, nastolatków, przyszłych mam, dorosłych i starszych.
Słabe zdrowie zębów nie zależy jedynie od tego, co aktualnie spożywamy. Naukowcy twierdzą, że historia zaczyna się znacznie wcześniej, bowiem już w brzuchu matki. Przyszłe mamy powinny wiedzieć, że ich dieta wpływa na rozwój zębów płodu. Słabe odżywianie podczas ciąży może spowodować, że dziecko będzie miało problemy z zębami w przyszłości.
- Pomiędzy 14 tygodniem a 4 miesiącem deficyt wapnia, witaminy D i A, białka i kalorii może spowodować wadę zębów - powiedziała Carole Palmer, profesor TUSDM i szefowa grupy odpowiedzialnej za promocję odżywiania i zdrowia jamy ustnej na Wydziale Zdrowia Publicznego i Pracy Społecznej.
Do utraty zębów może doprowadzić również osteoporoza. Zęby są trzymane w żuchwie przez kości twarzy, które również mogą być zaatakowane przez osteoporozę. - Więc żuchwa może również odczuwać konsekwencje braku ważnych składników w diecie, takich jak wapń i witamina D i K - powiedziała Palmer.
Ponadto starsi i osoby w wieku średnim narażone są na próchnicę korzenia spowodowaną cofnięciem dziąseł. Powszechne użycie leków, takich jak: antydepresantów, leków moczopędnych, przeciwhistaminowych i uspokajających, również zwiększa ryzyko uszkodzeń zębów przez zmniejszenie wydzieliny śliny. Palmer tłumaczy, że zmniejszona ilość śliny sprawia, że jama ustna oczyszcza się znacznie wolniej. Zagrożenie dla zębów znacznie wzrasta również u cukrzyków, którzy bardziej narażeni są na zapalenie dziąseł, które może doprowadzić do utraty zębów.
Skomentuj artykuł