E-papierosy czy zwykłe? Naukowcy zbadali, co jest bardziej szkodliwe

(fot. shutterstock.com)
IAR / pz

Znamy wyniki badań naukowców, którzy sprawdzili, co jest bardziej szkodliwe - e-papierosy czy papierosy tradycyjne. Poznaj rezultat ich pracy.

E-papierosy są groźniejsze od zwykłych. Z badań japońskich naukowców wynika, że mają nawet dziesięciokrotnie większy poziom substancji rakotwórczych. Tak wynika z badań z 2014 roku.

Raport dla japońskiego ministerstwa zdrowia opublikował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Z dokumentu wynika, że z elektronicznych papierosów wydziela się rakotwórczy formaldehyd i acetaldehyd. Tego pierwszego było dużo więcej niż w tradycyjnych papierosach. Stężenie osiąga najwyższy poziom, gdy spirala grzałki e-papierosa jest najbardziej gorąca.

Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że papierosy elektroniczne stanowią poważne ryzyko dla zdrowia. Powinny być zakazane w miejscach publicznych, wewnątrz budynków, a także nie powinny być sprzedawane niepełnoletnim. W raporcie ogłoszono, że gadżety umożliwiające użytkownikom wdychanie nikotyny w aromatyzowanej parze wodnej, stanowią poważne zagrożenie dla młodych ludzi i nienarodzonych dzieci.

DEON.PL POLECA

E-papierosy, które są obecne na polskim rynku od kilku lat, powszechnie uważane są za zdrowsze zamienniki papierosów. Wiele osób sięga po tę formę palenia sądząc, że jest mniej szkodliwa i zmniejsza ryzyko uzależnienia. Jednak badania, na które powołuje się Polska Grupa Raka Płuca, przeprowadzone w Polsce pomiędzy grudniem 2013 i lutym 2014 pokazują, że e-papierosy mogą uzależniać znacznie szybciej niż papierosy tradycyjne.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

E-papierosy czy zwykłe? Naukowcy zbadali, co jest bardziej szkodliwe
Komentarze (3)
M
Mikołaj
15 lipca 2016, 09:01
Jak zobaczyłem "umożliwiające użytkownikom wdychanie nikotyny w aromatyzowanej parze wodnej" to przestałem czytać. Para wodna/ Toż to woda w stanie gazowym. Liquid składa się z gliceryny i glikolu. Autor jest kompletnie niedoinformowany w temacie.
EM
Elżbieta Moskwa
8 lutego 2016, 22:38
Jeśli juz o czymś się pisze to warto by było przeczytać parę źródeł naprzykład angielskie badania na temat e-p które jasno określiły iż są one zdrowsze o 95% od tradycyjnych były to badania dla angielskiego rządu polecam zaznajomić się również z badaniami dr Sobczaka z instytutu w Sosnowcu te japońskie badania już dawno zostały podważone ze względu na zły sposób ich przeprowadzenia.Proszę nie robić ludziom wody z mózgu i sprawdzać informacje które się podaje
Lin Gruby
8 lutego 2016, 19:12
Autorowi tego artykułu polecam przejrzeć [url]https://starychemik.wordpress.com/[/url] może dowie się trochę więcej konkrętnych rzeczy na temat e-papierosów. Pozdrawia E-Palacz od 20.11.2010 roku.