E-papierosy czy zwykłe? Naukowcy zbadali, co jest bardziej szkodliwe

E-papierosy czy zwykłe? Naukowcy zbadali, co jest bardziej szkodliwe
(fot. shutterstock.com)
IAR / pz

Znamy wyniki badań naukowców, którzy sprawdzili, co jest bardziej szkodliwe - e-papierosy czy papierosy tradycyjne. Poznaj rezultat ich pracy.

E-papierosy są groźniejsze od zwykłych. Z badań japońskich naukowców wynika, że mają nawet dziesięciokrotnie większy poziom substancji rakotwórczych. Tak wynika z badań z 2014 roku.

Raport dla japońskiego ministerstwa zdrowia opublikował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Z dokumentu wynika, że z elektronicznych papierosów wydziela się rakotwórczy formaldehyd i acetaldehyd. Tego pierwszego było dużo więcej niż w tradycyjnych papierosach. Stężenie osiąga najwyższy poziom, gdy spirala grzałki e-papierosa jest najbardziej gorąca.

Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że papierosy elektroniczne stanowią poważne ryzyko dla zdrowia. Powinny być zakazane w miejscach publicznych, wewnątrz budynków, a także nie powinny być sprzedawane niepełnoletnim. W raporcie ogłoszono, że gadżety umożliwiające użytkownikom wdychanie nikotyny w aromatyzowanej parze wodnej, stanowią poważne zagrożenie dla młodych ludzi i nienarodzonych dzieci.

DEON.PL POLECA

E-papierosy, które są obecne na polskim rynku od kilku lat, powszechnie uważane są za zdrowsze zamienniki papierosów. Wiele osób sięga po tę formę palenia sądząc, że jest mniej szkodliwa i zmniejsza ryzyko uzależnienia. Jednak badania, na które powołuje się Polska Grupa Raka Płuca, przeprowadzone w Polsce pomiędzy grudniem 2013 i lutym 2014 pokazują, że e-papierosy mogą uzależniać znacznie szybciej niż papierosy tradycyjne.

PRZECZYTAJ TEŻ: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

E-papierosy czy zwykłe? Naukowcy zbadali, co jest bardziej szkodliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.