Tydzień weganizmu - start w niedzielę

Tydzień weganizmu - start w niedzielę
fot. shutterstock.com
PAP/ ed

Spotkania z dietetykami, wspólne gotowanie, degustacja wegańskich przysmaków - to niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w niedzielę Tygodnia Weganizmu.

Organizatorzy przekonują, że to zdrowa dieta, a zarazem najlepszy sposób na zmniejszenie cierpienia zwierząt hodowlanych. Tydzień Weganizmu organizowany jest przez Stowarzyszenie Empatia - w tym roku po raz ósmy, od 24 do 30 kwietnia. Imprezy poświęcone tematyce praw zwierząt i wegańskiego stylu życia odbywać się będą w ok. 20 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Bytomiu i Katowicach.

Organizacje prozwierzęce szacują, że rocznie w Polsce zabija się ok. 860 mln zwierząt w celach konsumpcyjnych, a dwie trzecie zwierząt hodowanych na świecie w celach konsumpcyjnych dla ludzi trzymanych jest na fermach przemysłowych, gdzie są pozbawione wolności i karmione wysokobiałkowymi paszami, przebywają w nieustającym ścisku, brudzie i nierzadko chorują. Aktywiści przekonują, że najlepszą metodą na to, żeby naprawić system produkcji naszego jedzenia, jest ograniczenie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w naszym jadłospisie.

Organizatorzy Tygodnia Weganizmu przekonują, że za tym stylem życia (bo weganizm to więcej niż dieta) przemawiają trzy podstawowe przesłanki. "Po pierwsze etyczna - ponieważ przemysł spożywczy wiąże się z bezlitosnym eksploatowaniem zwierząt. Po drugie - przesłanka ekologiczna, bo przemysłowa produkcja żywności, zwłaszcza mięsa, zanieczyszcza środowisko, jest też bardzo nieekonomiczna. Po trzecie - przesłanki zdrowotne. Już kilkanaście lat temu dietetycy stwierdzili, że dieta roślinna - oczywiście racjonalnie zaplanowana - jest możliwa i odpowiednia na każdym etapie życia, łącznie z ciążą, laktacją, okresem dzieciństwa i dojrzewania. Oczywiście my jako organizacja najbardziej skupiamy się na tym aspekcie etycznym" - mówi Joanna Andrusiewicz ze Stowarzyszenia Empatia.

DEON.PL POLECA

W tym roku Tydzień Weganizmu rozpocznie się w czasie imprezy organizowanej z okazji Dnia Ziemi na stołecznych Polach Mokotowskich. Organizatorzy zapraszają m.in. na trening z Jakubem Sawickim - trenerem personalnym i weganinem. W kolejnych dniach w Warszawie zaplanowano m.in. spotkania z psycholożką Joanną Bylinką-Stoch na temat funkcjonowania wegan w rodzinie, wśród znajomych i w pracy oraz z dietetyczkami Iwoną Kibil i Małgorzatą Sobczyk, które opowiedzą o prawidłowym komponowaniu wegańskiego jadłospisu. Będzie również spotkanie dotyczące wegańskich kosmetyków, a także roślinne gotowanie na żywo połączone z degustacją i kulinarne zawody blogerek biorących udział w programie "Weganizm, spróbujesz?" (www.facebook.com/WeganizmSprobujesz).

Również w innych miastach zaplanowano spotkania z dietetykami, sportowcami - weganami, pokazy gotowania wegańskich szefów kuchni, wykłady o wegańskich kosmetykach, porady dla początkujących wegan i wiele innych atrakcji. Szczegółowy program Tygodnia Weganizmu można znaleźć na stronie www.wegetydzien.pl.

Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny i bez rezerwacji. Jak informuje Empatia, już ok. 7 proc. Polek i Polaków wybrało dietę wegańską lub wegetariańską albo aspiruje do tego sposobu życia; powstają kolejne wegańskie restauracje, jadłodajnie, sklepy i blogi. Tydzień Weganizmu ma na celu przedstawienie różnych aspektów weganizmu - etycznego, zdrowotnego i ekologicznego - w oparciu o wiarygodne źródła.

Andrusiewicz przekonuje, że dieta wegańska, wbrew często spotykanym opiniom, nie jest trudna, pracochłonna ani droga, choć po przejściu na nią pewnych rzeczy trzeba nauczyć się od nowa. Przypomina przy tym, że weganizm to nie tylko dieta. "Weganizm polega na racjonalnym, na ile to jest wykonalne, wyeliminowaniu ze swojego życia produktów odzwierzęcych. To wiąże się np. z wyborem kosmetyków, które nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają substancji odzwierzęcych - które są w nich dość powszechne, ale coraz łatwiej znaleźć kosmetyki przyjazne weganom nie tylko wśród specjalistycznych marek. To też rezygnacja z ubrań oraz dodatków z prawdziwej skóry i futra" - podkreśla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tydzień weganizmu - start w niedzielę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.