Kobieta chora na raka może urodzić zdrowe dziecko

Kobieta chora na raka może urodzić zdrowe dziecko
(fot. shutterstock.com)
PAP

Kobieta w ciąży, która choruje na raka, może się leczyć i urodzić zdrowe dziecko - przekonuje Fundacja Rak’n’Roll, która zainaugurowała program "Boskie Matki". W ramach programu kobiety mogą otrzymać m.in. pomoc onkologiczną i psychologiczną.

"Panuje przekonanie - zarówno w opinii publicznej jak i w środowisku medycznym - że ciąży i raka nie da się pogodzić" - mówiła Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll - Wygraj Życie podczas środowej konferencji prasowej. Dodała, że ponad trzy czwarte kobiet spotyka się z zaleceniem przerwania ciąży, jako podstawą leczenia onkologicznego.

Ozimek-Kędzior zwróciła uwagę, że z roku na rok zwiększa się liczba kobiet w ciąży chorujących na raka, co jest spowodowane wzrostem zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszym macierzyństwem.

Kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w warszawskim Centrum Onkologii dr n. med. Jerzy Giermek powiedział, że jedna na tysiąc ciężarnych kobiet choruje na nowotwór. Dodał, że ciężarne kobiety często nie wykazują czujności onkologicznej, co znacznie opóźnia diagnozę. Ponadto kobiety są przekonane o braku możliwości leczenia onkologicznego podczas ciąży.

Wśród ciężarnych kobiet leczonych w ostatnim czasie w Centrum Onkologii najwięcej chorowało na nowotwory układu chłonnego, piersi, narządu rodnego oraz tkanek miękkich i kości. Giermek wyjaśniał, że z reguły lekarze mogą wówczas przeprowadzać leczenie chirurgiczne, natomiast chemioterapia może być stosowana dopiero po pierwszym trymestrze ciąży. W leczeniu tej grupy chorych radioterapia stosowana jest jedynie ze wskazań życiowych.

DEON.PL POLECA

"Rokowanie w tych najcięższych nowotworach występujących w ciąży - a więc rak szyjki macicy i rak piersi - jest podobne u kobiet w ciąży i kobiet nieciężarnych" - podkreślił kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM prof. Mirosław Wielgoś. Zwrócił uwagę, że o ile istnieją międzynarodowe rekomendacje dotyczące leczenia nowotworów w trakcie ciąży, o tyle brak jest zaleceń dotyczących opieki położniczej u kobiet chorych na nowotwory.

Zapewnił, że diagnoza onkologiczna nie musi oznaczać konieczności przerwania ciąży, zdarzają się jednak sytuacje, w których jest to wskazane i uzasadnione. "Nie może być takiej sytuacji, że pacjentka, u której jest wskazana terminacja ciąży - i ta pacjentka tego chce - chodzi od jednego miejsca do drugiego, bo jej mówią <<nie>>, bo jest klauzula sumienia; szpital ma sumienie, które odmawia mu wykonania tego zabiegu" - mówił Wielgoś.

Dodał, że ważna jest też odpowiednia opieka nad pacjentkami onkologicznymi, które w przyszłości chciałyby zajść w ciążę. "Czasami leczenie nowotworu wiąże się z koniecznością (…) utraty zdolności płodzenia, ale pamiętajmy, że żyjemy w XXI w., mamy coraz szersze możliwości, dlatego też wszystkie pacjentki, które pragną zachować płodność, przed rozpoczęciem terapii onkologicznej powinny odbyć konsultację, która umożliwi zaplanowanie postępowania, które tę płodność zachowa" - podkreślił i dodał, że możliwe jest np. mrożenie zarodków i tkanki jajnika.

Fundacja Rak’n’Roll zainaugurowała program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka - "Boskie Matki". Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie opieki kobietom w ciąży chorym onkologicznie oraz budowanie świadomości, że ciąża i rak są do pogodzenia i że podczas ciąży można leczyć się, a następnie urodzić zdrowe dziecko.

W ramach programu "Boskie Matki" kobiety będące pod opieką fundacji otrzymają m.in. pomoc onkologiczną, ginekologiczną, położniczą, ruchową i kobiecą, czyli opiekę ekspertów w zakresie pielęgnacji skóry, fryzur, stylu i makijażu. W ramach programu kobiety będą mogły również otrzymać porady dietetyka, oferowana będzie też pomoc psychologiczna dla chorych i ich krewnych. Opieka oferowana w ramach programu jest bezpłatna.

W tym roku fundacja na znak solidarności z kobietami w ciąży, które chorują onkologicznie, inauguruje Dzień Boskich Matek. Będzie to 6 października - dzień, w którym w 2009 r. z inicjatywy Magdy Prokopowicz Fundacja Rak’n’Roll zaczęła swoją działalność. Szczegółowe informacje na temat programu i działalności fundacji znajdują się na jej stronie internetowej: www.raknroll.pl

ozk/ akw/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kobieta chora na raka może urodzić zdrowe dziecko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.