Jak atakuje wirus HIV? Obejrzyj!
Ponad 20 tys. Polaków może nie wiedzieć, że jest zakażonych wirusem HIV. Zrobienie testu na jego obecność nic nie kosztuje, a niezależnie od wyniku daje szansę na normalne życie.
Większości z tych zakażeń można by uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce. W Polsce nawet 20 tys. osób zarażonych HIV nie jest tego świadomych.
Jak można zakazić się HIV?
Istnieją tylko 3 drogi przenoszenia HIV:
- poprzez kontakty seksualne,
- poprzez zakażoną HIV krew,
- z zakażonej HIV matki na jej dziecko.
Krótko po opisaniu pierwszych przypadków AIDS uznano, iż wywołuje go czynnik zakaźny, zidentyfikowano także drogi przenoszenia się tego czynnika. W roku 1983 zidentyfikowano czynnik zakaźny wywołujący AIDS.
Przez ponad 25 lat trwania epidemii HIV/AIDS nie poznano innych dróg przenoszenia zakażenia.
Zakażenia poprzez krew dotyczyć mogą osób używających wspólnie z innymi sprzętu do iniekcji w celu przyjmowania środków psychoaktywnych.
W Polsce od wielu lat nie zdarzył się przypadek przeniesienia zakażenia poprzez transfuzję krwi i środków krwiopochodnych. Każda porcja krwi oddawanej w stacjach krwiodawstwa badania jest w kierunku zakażenia HIV, co w znacznym stopniu eliminuje ryzyko zakażenia. W erze AIDS transfuzje krwi są bezpieczniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak dotyczyło wyłącznie krajów, w których opieka medyczna jest dobrze zorganizowana. W krajach rozwijających się ciągle może się zdarzyć przeniesienie zakażenia HIV tą drogą.
Jeśli dokonuje się tatuaży, zabiegów akupunktury, przekłuć uszu czy innych części ciała pamiętać należy o tym, by były wykonywane sterylnymi narzędziami.
Natomiast ryzyko przeniesienia zakażenia z matki na dziecko zmniejszyć można do prawie 0%, jeśli kobieta podczas ciąży przyjmuje przynajmniej jeden lek antyretrowirusowy, rozwiązanie ciąży następuje przy pomocy cesarskiego cięcia, a noworodek nie jest karmiony piersią. Jednakże możliwe jest to tylko wówczas, kiedy kobieta wie o swoim zakażeniu.
HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2014 roku
18 204 zakażonych ogółem
co najmniej 6 043 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
3 163 zachorowań na AIDS
1 283 chorych zmarło
Zobacz:
Skomentuj artykuł