Jak atakuje wirus HIV? Obejrzyj!

Jak atakuje wirus HIV? Obejrzyj!
Przez ponad 25 lat trwania epidemii HIV/AIDS nie poznano innych dróg przenoszenia zakażenia (fot. dhammza/ flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce Dorota Rogowska-Szadkowska / aids.gov.pl / slo

Ponad 20 tys. Polaków może nie wiedzieć, że jest zakażonych wirusem HIV. Zrobienie testu na jego obecność nic nie kosztuje, a niezależnie od wyniku daje szansę na normalne życie.

Większości z tych zakażeń można by uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce. W Polsce nawet 20 tys. osób zarażonych HIV nie jest tego świadomych.

Jak można zakazić się HIV?

Istnieją tylko 3 drogi przenoszenia HIV:

DEON.PL POLECA

  1. poprzez kontakty seksualne,
  2. poprzez zakażoną HIV krew,
  3. z zakażonej HIV matki na jej dziecko.

Krótko po opisaniu pierwszych przypadków AIDS uznano, iż wywołuje go czynnik zakaźny, zidentyfikowano także drogi przenoszenia się tego czynnika. W roku 1983 zidentyfikowano czynnik zakaźny wywołujący AIDS.

Przez ponad 25 lat trwania epidemii HIV/AIDS nie poznano innych dróg przenoszenia zakażenia.

Zakażenia poprzez krew dotyczyć mogą osób używających wspólnie z innymi sprzętu do iniekcji w celu przyjmowania środków psychoaktywnych.

W Polsce od wielu lat nie zdarzył się przypadek przeniesienia zakażenia poprzez transfuzję krwi i środków krwiopochodnych. Każda porcja krwi oddawanej w stacjach krwiodawstwa badania jest w kierunku zakażenia HIV, co w znacznym stopniu eliminuje ryzyko zakażenia. W erze AIDS transfuzje krwi są bezpieczniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak dotyczyło wyłącznie krajów, w których opieka medyczna jest dobrze zorganizowana. W krajach rozwijających się ciągle może się zdarzyć przeniesienie zakażenia HIV tą drogą.

Jeśli dokonuje się tatuaży, zabiegów akupunktury, przekłuć uszu czy innych części ciała pamiętać należy o tym, by były wykonywane sterylnymi narzędziami.

Natomiast ryzyko przeniesienia zakażenia z matki na dziecko zmniejszyć można do prawie 0%, jeśli kobieta podczas ciąży przyjmuje przynajmniej jeden lek antyretrowirusowy, rozwiązanie ciąży następuje przy pomocy cesarskiego cięcia, a noworodek nie jest karmiony piersią. Jednakże możliwe jest to tylko wówczas, kiedy kobieta wie o swoim zakażeniu.

HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2014 roku

18 204 zakażonych ogółem
co najmniej 6 043 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
3 163 zachorowań na AIDS
1 283 chorych zmarło

Zobacz:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak atakuje wirus HIV? Obejrzyj!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.