Krzyżówki i puzzle opóźniają demencję

Krzyżówki i puzzle opóźniają demencję
Aktywność umysłowa wzmacnia zdolność mózgu do normalnego funkcjonowania w miarę rozwoju choroby (fot. by James Broad / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Puzzle, krzyżówki i inne rozrywki umysłowe mogą opóźniać wystąpienie demencji - ale tylko do pewnego czasu - informuje pismo "Neurology".

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago obserwowali od początku lat 90-tych grupę 1157 osób po 65 roku życia. Każdemu z badanych przyznawano maksymalnie 5 punktów w zależności od tego, jak bardzo angażował się w różne działania związane z przetwarzaniem informacji - na przykład oglądanie telewizji, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli, chodzenie do muzeum. Co trzy lata uczestników poddawano testom, badającym sprawność umysłową.

Jak się okazało, w przypadku osób bez rozpoznanej demencji każdy dodatkowy punkt oznaczał o 50 procent wolniejsze pogarszanie się funkcjonowania mózgu. Jednak u 148 osób z rozpoznanym Alzheimerem każdy punkt za zwiększoną aktywność umysłową był związany z rozwojem demencji szybszym o 42 procent.

Zdaniem autorów badań aktywność umysłowa wzmacnia zdolność mózgu do normalnego funkcjonowania w miarę rozwoju choroby, co pozwala tolerować poważne zmiany patologiczne. Jednak po rozpoznaniu Alzheimera choroba jest już bardziej zaawansowana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krzyżówki i puzzle opóźniają demencję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.