Naturalne metody leczenia chorób uszu

Naturalne metody leczenia chorób uszu
(fot. Nathalie Babineau-Griffiths / flickr.com)
Logo źródła: bonifratrzy Br. Maciej Seifert OH / slo

Jeśli miewasz kłopoty z uszami - oto kilka prostych i dobrych rad, które pomogą ci uniknąć poważniejszych problemów.

Kilka prostych zasad, które pomogą uchronić się przed bólami i zapaleniami uszu.

 • Pij codziennie dużo wody - jest niezbędna do rozrzedzenia śluzu i wydzieliny, a mięśnie, które pracują przy jej przełykaniu, pomagają odblokować zatkane uszy przez otwarcie ujścia trąbki Eustachiusza i zdrenowanie wydzieliny gromadzącej się w uchu środkowym.
 • Płucz gardło ciepłą wodą z solą - poprawia to krążenie krwi w rejonie nosogardzieli, a zatem zmniejsza przekrwienie i obrzęk blokujący drenaż przez trąbkę Eustachiusza.
 • Spróbuj użyć wyciągu z jeżówki - pomaga zwalczyć infekcje.
 • W razie bólu ucha używaj do spania dodatkowej poduszki, aby głowa znajdowała się nieco wyżej niż zwykle, ułatwi to odpływanie płynu z ucha, a więc zmniejszy ból. Połóż się na boku, a pod chore ucho podłóż termofor, możesz także użyć ręcznika zmoczonego w gorącej wodzie - ciepło przyspiesza krążenie krwi i pomaga zmniejszyć ciśnienie. Użyj suszarki do włosów i nagrzewaj ucho z odległości ok. 15 cm, tak aby strumień ciepłego (nie gorącego!) powietrza wpadał wprost do ucha.
 • Jedz czosnek - codziennie 1-2 ząbki, czosnek ma właściwości bakterio- i wirusobójcze. Ząbki czosnku można żuć lub rozgnieść je, wymieszać z oliwą i rozsmarować na chlebie. Jeśli twój organizm źle toleruje surowy czosnek, zażywaj do każdego posiłku kupione w aptece kapsułki czosnkowe. Możesz też przygotować sobie antybiotykowe krople do uszu - wyciśnij ząbek czosnku, dodaj kilka kropli soku do łyżeczki oliwy z oliwek, wymieszaj i wkrapiaj do chorego ucha.

Prawidłowe czyszczenie uszu to umiejętność szczególnie potrzebna osobom, u których zalegające blisko błony bębenkowej złogi woszczyny powodują częste choroby uszu. Należy jednak przestrzegać następujących zasad:

 • Nie wolno wprowadzać do uszu żadnych ciał obcych (zwłaszcza ostrych), gdyż mogą przebić błonę bębenkową, dotyczy to także czyszczenia uszu patyczkiem z watą lub palcem, gdyż w ten sposób wciska się woskowinę w głąb ucha i może ona zatkać przewód słuchowy.
 • Do płukania uszu należy stosować specjalny płyn do czyszczenia uszu, a także wodę utlenioną, olej mineralny lub glicerynę, które rozmiękczają zaległą woskowinę. Do każdego ucha należy wpuścić po 2 krople, nadmiar może wypłynąć. Zabieg powtarza się przez 2 dni. Po zmiękczeniu woszczyny należy ją wypłukać np. przy użyciu gruszki i wody o temperaturze zbliżonej do ciepłoty ciała - strumień wody trzeba wprowadzić pod niewielkim, kontrolowanym ciśnieniem.
 • Regularne czyszczenie uszu należy przeprowadzić średnio raz na miesiąc, ale nie częściej, gdyż zbyt częste płukanie pozbawia ucho niezbędnej naturalnej ochrony, jaką jest woskowina.

Domowe sposoby stosowane przy zapaleniu ucha wewnętrznego:

 • Włóż do mikrofalówki na 2-3 minuty filiżankę soli. Po wyjęciu przesyp sól do skarpetki, uważając, żeby się nie poparzyć. Przyłóż wypełnioną solą skarpetkę do zainfekowanego ucha, a "wyciągnie" z niego wydzielinę.
 • Zanurz w gorącej wodzie ściereczkę, wykręć ją, przyłóż do ucha i poczekaj, aż ostygnie. Parujące wilgotne powietrze zwiększy cyrkulację, redukując obrzęk i ból.
 • Weź 1 łyżkę stołową czystego olejku migdałowego i dodaj po 2 krople eterycznego olejku lawendowego i rumiankowego oraz 3 krople eterycznego olejku herbacianego. Zmieszaj olejki i podgrzej je. Wkrapiaj 2 krople ciepłej mieszanki do zainfekowanego ucha dwa razy dziennie. Możesz też wetrzeć mieszankę w wewnętrzną i zewnętrzną część ucha, a także w kark lub nasączyć nią szmatkę i stosować jako kompres.
 • Żuj gumy do żucia zawierające ksylitol. Zapobiegają one chorobom dziąseł, próchnicy i tworzeniu się płytki nazębnej, zwalczają bakterie, ale mogą również odetkać ucho, zmniejszając tym samym ból związany z zapaleniem. Gumy z ksylitolem pomagają też zapobiegać infekcjom ucha wewnętrznego, powstrzymując bakterie z ust przed dostaniem się do nosa i uszu.
 • Wlej do zainfekowanego ucha odrobinę wody utlenionej. Poczekaj, aż zacznie się "pienić".

Kilka prostych zasad, które pomogą uchronić się przed bólami i zapaleniami uszu.

 • Kiedy masz katar - wydmuchuj nos delikatnie. Jeśli dmuchasz zbyt mocno, bakterie, które mogą doprowadzić do infekcji "wpychasz" z zatok do ucha środkowego.
 • Częste infekcje uszu mogą być objawem alergii pokarmowej. Zwykle wiąże się ona z produktami mlecznymi, pszenicą, kukurydzą, orzeszkami ziemnymi lub pomarańczami (owoce cytrusowe). Postaraj się przez jakiś czas nie jeść tych produktów i sprawdź, jaki będzie rezultat. Następnie wprowadzaj je pojedynczo. Jeśli ucho znów zacznie cię boleć - prawdopodobnie znalazłeś winowajcę, usuń go zatem na stałe ze swojej diety.
 • Żuj bezcukrową gumę do żucia zawierającą słodzik o nazwie ksylitol. Jest to substancja otrzymywana z kory brzozowej (w niewielkich ilościach znajdująca się także w truskawkach i śliwkach). Badania wykazały, że dzieci żujące dwie drażetki takiej gumy pięć razy w ciągu dnia o 40% rzadziej zapadały na infekcje uszu. Prawdopodobnie ksylitol blokuje namnażanie się bakterii powodujących zapalenie ucha środkowego.
 • W czasie kąpieli używaj zatyczek do uszu, aby woda nie dostawała się do kanałów słuchowych. Najlepsze są zatyczki woskowe lub silikonowe, które dają się modelować i dopasować do kształtu ucha. Jeśli dużo pływasz, kup specjalne zatyczki dla pływaków (dostępne są także w rozmiarach dziecięcych).
 • Po basenie lub kąpieli pod prysznicem dokładnie wysusz uszy. Użyj suszarki do włosów, ale strumień powietrza nie powinien być zbyt silny ani zbyt gorący.
 • Nie próbuj usuwać z uszu całej woskowiny. Jest potrzebna - pokrywa kanał słuchowy, chroniąc ucho wewnętrzne przed zawilgoceniem.
 • Nie narażaj uszu na bardzo głośne dźwięki. Jeśli pracujesz w hałasie, zakładaj słuchawki ochronne.

Produkty ziołowe stosowane w chorobach uszu i w innych problemach zdrowotnych można nabyć w Ziołolecznictwie Bonifratrów:

• w Warszawie ul. Sapieżyńska 3
• w Łodzi ul. Kosynierów Gdyńskich 61a
• w Krakowie ul. Krakowska 48
• w Zakopanem ul. Krzeptówki 64

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naturalne metody leczenia chorób uszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.