Otręby obniżają ryzyko zgonu kobiet z cukrzycą
Kobiety z cukrzycą typu 2, które jedzą duże ilości otrąb, są mniej narażone na zgon niż pacjentki, których dieta jest uboga w ten produkt - wynika z pracy, która publikuje pismo "Circulation".
Zdaniem jednego z autorów badań, dr. Lu Qi z Uniwersytetu Harvarda, wyniki te są bardzo obiecujące, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że pacjenci z cukrzycą mają dwu- lub trzykrotnie wyższe ryzyko choroby układu krążenia i przedwczesnego zgonu w porównaniu z ogólną populacją.
Dr Qi i jego współpracownicy przeanalizowali dane dotyczące 7.822 kobiet, u których po 30 roku życia zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Jest to zaburzenie w metabolizmie glukozy, które - w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 - nie jest spowodowane zniszczeniem wysepek trzustki, ale spadkiem wrażliwości tkanek organizmu na insulinę, tj. hormon regulujący poziom glukozy we krwi. Ten najczęstszy typ cukrzycy, silnie związany z nadwagą oraz brakiem ruchu, dotyka przeważnie osób w wieku średnim i starszym.
Wszystkie badane pacjentki były pielęgniarkami biorącymi udział w szeroko zakrojonym studium amerykańskim pt. Nurses' Health Study (NHS), które rozpoczęło się w 1976 r. Kobiety co dwa lata wypełniały ankiety na temat historii swoich chorób oraz elementów stylu życia, a co cztery lata wypełniały ankiety dotyczące spożycia różnych pokarmów.
Stan zdrowia uczestniczek śledzono przez 26 lat; w tym czasie odnotowano 852 zgony, z czego 295 miało związek z chorobami układu krążenia.
Jednak, gdy naukowcy wzięli pod uwagę szereg elementów stylu życia, jak palenie papierosów czy aktywność fizyczną, okazało się, że jedynie spożycie otrąb miało istotny statystycznie wpływ na spadek ryzyka zgonu. Otręby pochodzą z przemiału takich zbóż, jak pszenica, owies lub żyto - w ich skład wchodzi głównie zewnętrzna okrywa ziaren zbóż. Zawierają duże ilości witamin, zwłaszcza z grupy B, a także minerałów i włóknika.
Jak wyliczyli badacze, kobiety, które spożywały najwięcej otrąb (tj. średnio 9,7 gramów dziennie) miały o 55 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu różnych przyczyn i o 64 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, w porównaniu z paniami, które prawie wcale nie jadały otrąb.
Skomentuj artykuł