Owoce i warzywa mogą chronić przed rakiem?

Naukowcy powinni się skupić na analizowaniu przeciwnowotworowych własności poszczególnych warzyw i owoców (fot. auntie_p)
PAP / slo

Jedzenie dużych ilości warzyw i owoców w niewielkim stopniu obniża ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy - wynika z najnowszej analizy, którą publikuje pismo "Journal of the National Cancer Institute".

Dieta bogata w warzywa i owoce jest uważana za element zdrowego stylu życia. Badania potwierdzają, że odgrywa ona ważna rolę w redukcji ryzyka chorób układu krążenia, a wielu naukowców podkreśla również jej rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym, choć dane na ten temat są mniej przekonujące.

Naukowcy z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku przeanalizowali dane zebrane w szeroko zakrojonym europejskim badaniu o skrótowej nazwie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition), które objęły niemal 480 tys. Europejczyków z Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

DEON.PL POLECA

Zebrano szczegółowe informacje na temat ich nawyków żywieniowych oraz stylu życia. W ciągu kolejnych 8-9 lat w badanej grupie stwierdzono ponad 30 tys. przypadków zachorowań na nowotwór złośliwy.

Okazało się, że osoby jedzące duże ilości warzyw i owoców miały w niewielkim stopniu obniżone ryzyko nowotworu złośliwego. Regularne jedzenie warzyw przynosiło pewne niewielkie korzyści wyłącznie kobietom. Osoby pijące dużo alkoholu i jedzące regularnie warzywa i owoce miały nieco obniżone ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, ale tylko te związane z piciem alkoholu lub paleniem tytoniu.

Na podstawie tych wyników, autorzy pracy ocenili, że dieta bogata w warzywa i owoce ma raczej niewielkie działanie przeciwnowotworowe.

Jak napisali w swoim artykule, "w badanej populacji osoby jedzące większe ilości warzyw i owoców przejawiały też inne zachowania uważane za zdrowe - np. spożywanie niewielkich ilości alkoholu, niepalenie papierosów lub palenie przez krótki okres w życiu oraz większą aktywność fizyczną - co mogło mieć wpływ na spadek ryzyka raka".

Według autora komentarza odredakcyjnego, dr. Waltera C. Wiletta z Harvard School of Public Health, praca ta wyraźnie potwierdza wyniki innych badań, wskazujące, że spożywanie dużych ilości owoców i warzyw nie obniża ryzyka zachorowania na raka lub robi to w niewielkim stopniu. Badacz przypomina zarazem, że istnieją dowody na jej korzystne działanie w prewencji chorób układu krążenia.

Zdaniem dr. Wiletta, w przyszłości naukowcy powinni się skupić na analizowaniu przeciwnowotworowych własności poszczególnych warzyw i owoców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Owoce i warzywa mogą chronić przed rakiem?
Komentarze (4)
S
sleem
4 lipca 2012, 17:55
Oczywiście, że owoce i warzywa mogą chronić przed rakiem, np. rakiem jelita grubego. Podobnie jak regularne picie zielonej herbaty ma korzystny wpływ na organizm ze względu na zawarte w niej antyoksydanty. Podobno także zielona herbata korzystnie wpływa na organizm i powstrzymuje od zachorowań na nowotwory. Czy to prawda? Zapewne "amerykańscy naukowcy" za kilka lat to także podważą. Na razie idę po mojego ukochanego Irvinga, który świetnie komponuje się z czytaniem artykułów. Lato w kubku - lato za oknem :)
Radosław Morek
15 czerwca 2012, 02:14
Niewielki stopień to zapewne uśrednienie. Wnioski w publikacjach naukowych są uogólniające. Faktem jednak jest, "że jesteśmy tym co jemy". Ja z przyczyn zdrowotnych zmieniłem dietę na wegetariańską, prawie wegańską. Mogę jeść raz w tygodniu kurczaka lub rybę. Ryb to akurat jak najmniej - pomimo promocji zainteresowanych ryby są dopiero magazynami toksycznych substancji. Co jest bardzo ważne, a mianowicie dobranie diety. Ja jestem pod opieką lekarza pani doktor, która dietę mi ustawiła. Nie jest problemem coś przestać jeść ale dieta musi się bilansować. Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony - spadła mi waga, zniknęły problemy skórne, pozbyłem się nadciśnienia. Pamiętajmy jeszcze, że warzywa i owoce są sprytne: jabłko, chyba też m.in. pomidor odkładają szkodliwe substancje w skórce. Cebula już nie bo metale ciężkie odkłada w ściankach międzykomórkowych. Zmieniona dieta w moim przypadku tania może nie jest, ale to efekt mentalny bo bardzo rzadko kupuję w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością - nie dajmy się zwariować. Od czasu do czasu należy, ale spokojnie... :)
A
Anna
12 czerwca 2012, 09:03
Ale to byly pewnie warzywa z upraw traktowanych chemią, bo takie są w zwyklych sklepach w dzisiejszych czasach :( To jak one mogą być zdrowe albo lecznicze.
Alicja Snaczke
7 kwietnia 2010, 17:00
Czy jest cokolwiek, co chroni przed rakiem? Warzywa i owoce są wymieniane w różnych dietach, jako naturalne pierwiastki, czy sole mineralne, potrzebne dla organizmu. Jednak w dietach proponowanych przy różnych schorzeniach też nie można jeść wszystkich owoców i warzyw.