Paradontoza utrudnia zajście w ciążę?

Paradontoza utrudnia zajście w ciążę?
(fot. summerbl4ck / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Paradontoza, czyli zapalenie dziąseł i innych tkanek przyzębia, może opóźniać zajście w ciążę - poinformowali naukowcy z Australii na kongresie European Society of Human Reproduction and Embryology, który odbywa się w Sztokholmie.

"Wyniki naszych badań wskazują, że obecność paradontozy jest czynnikiem opóźniającym zajście w ciążę, zwłaszcza u kobiet rasy innej niż biała" - podkreślił prezentując wyniki prof. Roger Hart z Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth. Jak ocenił, negatywny wpływ tego schorzenia na płodność jest porównywalny do otyłości.

Paradontoza jest przewlekłą zapalną chorobą przyzębia, tj. dziąseł i innych tkanek otaczających i podpierających zęby, jak np. ozębna czy cement korzeniowy. Wywołują ją bakterie żyjące w jamie ustnej, które w przypadku nieprawidłowej higieny powodują rozwój stanów zapalnych wokół zębów. Prowadzi to do odsuwania się dziąseł od zębów i powstawania tzw. kieszonek przyzębnych, w których panują doskonałe warunki do dalszego rozwoju bakterii. Stopniowo pojawiają się też ubytki w kości, z której wyrastają zęby, co ostatecznie prowadzi do ich obluzowania i wypadania.

DEON.PL POLECA

Schorzeniu towarzyszy zwiększenie produkcji związków pozapalnych i wzrost ich stężenia we krwi. W ten sposób stany zapalne w jamie ustnej zaczynają wywierać wpływ na cały organizm. W badaniach wykazano, że paradontoza zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób o podłożu zapalnym, jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca typu 2, choroby układu oddechowego i nerek. Powiązano ją również z poważnymi powikłaniami ciąży, jak poronienia i przedwczesne porody.

Najnowsze badania prof. Harta i jego kolegów wskazują, że paradontoza może być też jednym w kilku czynników utrudniających zajście w ciążę.

Naukowcy z zespołu prof. Harta analizowali wpływ choroby na poczęcie dziecka w grupie ponad 3 tys. ciężarnych kobiet, które brały udział w australijskich badaniach o skrótowej nazwie SMILE. Dane na temat planowania ciąży oraz jej wyników uzyskano dla 3416 pań, z czego 26 proc. miało paradontozę.

Okazało się, że kobiety cierpiące na to zapalne schorzenie zachodziły w ciążę średnio po ponad siedmiu miesiącach starań, podczas gdy panie bez paradontozy - średnio po pięciu.

Dokładniejsza analiza wykazała, że stany zapalne przyzębia w największym stopniu opóźniały zajście w ciążę kobietom innej rasy niż biała. Blisko 14 proc. pań z tej grupy zajście w ciążę zajmowało rok, podczas gdy wśród kobiet bez paradontozy odsetek ten wynosił nieco ponad 6 proc.

Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego paradontoza bardziej opóźnia zajście w ciążę u kobiet rasy innej niż biała. Prof. Hart spekuluje, że u tych pań może rozwijać się po prostu silniejsza reakcja zapalna w jamie ustnej i całym organizmie.

Wśród innych czynników opóźniających poczęcie dziecka znalazły się wiek powyżej 35 lat, palenie papierosów oraz nadwaga lub otyłość (wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/m2). Społeczno-ekonomiczne warunki życia nie miały wpływu na poczęcie dziecka.

Jak przypomina prof. Hart, wszystkie kobiety planujące powiększenie rodziny powinny odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, aby upewnić się, że są w najlepszym możliwym stanie zdrowia oraz uzyskać odpowiednie porady na temat zmian stylu życia pomocne w schudnięciu, zdrowym odżywianiu się, rzuceniu palenia i odstawieniu alkoholu, a także zażywania preparatów z kwasem foliowym.

Najnowsze badania potwierdzają też, że wszystkie kobiety chcące zajść w ciążę powinny dodatkowo odwiedzić swojego dentystę, aby wyleczyć paradontozę zanim poczną dziecko, podkreśla prof. Hart. Zaznacza też, że schorzenie to dość łatwo się leczy, a zapobiegać mu można regularnie szczotkując zęby i raz do roku odwiedzając stomatologa.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paradontoza utrudnia zajście w ciążę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.