Stare ludowe lekarstwo na pęcherz

Sok z żurawin zapobiega przyklejaniu bakterii E.coli do siebie nawzajem i do plastikowej szalki hodowlanej (fot. Andrew Morrell Photography / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Sok z żurawin zapobiega infekcjom dróg moczowych, dzięki temu że uniemożliwia wywołującym je bakteriom przyczepianie się do podłoża - poinformowali naukowcy z USA podczas 240. Narodowego Spotkania Amerykańskiego Związku Chemików (ACS).

Od wielu lat wiadomo, że sok z żurawin - stare ludowe lekarstwo na pęcherz, rzeczywiście pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych - potwierdzono to w licznych, specjalistycznych badaniach klinicznych.

DEON.PL POLECA

Według statystyk tego rodzaju infekcje dotykają ponad 8 milionów ludzi rocznie, a ich leczenie pochłania znaczące środki. Infekcje dróg moczowych są wywoływane przez bakterie i mogą dotyczyć każdego odcinka dróg moczowych od nerek aż po cewkę moczową. Najczęściej chorują kobiety (aż 1 na 3 panie), ale tylko połowa z nich korzysta z pomocy medycznej przy łagodnych objawach takich jak pieczenie czy częste oddawanie moczu.

Doktor Camesano wraz z zespołem z Worcester Polytechnic Institute badał bakterie E.coli czyli pałeczki okrężnicy pobrane z moczu zdrowych osób przed i po wypiciu soku z żurawin. Uczestnicy pili koktajl przygotowany z soku żurawinowego, wody i słodzików - najpopularniejszy rodzaj napoju z żurawin. Naukowcy badali zdolność E.coli do przyczepiania się do podłoża oraz do siebie nawzajem i tworzenia biofilmu czyli bardzo cienkiej warstwy, która zapewnia bakteriom środowisko do życia.

Autorzy pracy stwierdzili, że sok z żurawin zapobiega przyklejaniu bakterii E.coli do siebie nawzajem i do plastikowej szalki hodowlanej. Normalnie bakterie E.coli przylegają do komórek i do siebie nawzajem i tworzą biofilm, co umożliwia im wzrost i namnażanie a zatem rozwój infekcji. Bakterie które nie są przyczepione łatwiej wypłukać i usunąć z dróg moczowych. Wyniki badań wskazują, że dobroczynne substancje zawarte w soku z żurawin docierają do dróg moczowych i zapobiegają przyczepianiu się bakterii w czasie 8 godzin po wypiciu soku.

Pomimo obiecujących wyników badań autorzy radzą odwiedzać lekarzy w przypadku poważnego zakażenia dróg moczowych , ponieważ tego rodzaju infekcje mogą rozwijać się szybko, a nieleczone antybiotykami mogą stanowić poważne zagrożenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych i przewlekle chorych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stare ludowe lekarstwo na pęcherz
Komentarze (1)
C
Chochoch
14 kwietnia 2014, 11:50
Nie ma specjalnych lekarstw, które całkowicie uchronią nas przed zapaleniem pęcherza moczowego. Organizm musi się sam bronić, a my mu możemy w tym pomóc. Ważne aby zmienić nawyki życiowe. W książce Żywienie w chorobach nerek i dróg moczowych Romana Połeć są informacje mówiące o tym, że pomimo tego iż musimy ograniczyć niektóre  składniki w codziennej diecie, należy unikać ostrych przypraw takich jak pieprz, papryka, ponieważ drażnią one błonę śluzową pęcherza (skopiowałem to ostatnie zdanie stąd: http://zapaleniepecherza.info.pl/zmiana-nawykow/)