Chrześcijańskie rodziny w kulturze narcyzmu

Chrześcijańskie rodziny w kulturze narcyzmu
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
vaticannews.va/pl/RadioWatykańskie/dm

- Czas epokowych przemian oraz dominująca dziś kultura narcyzmu to niełatwy kontekst dla chrześcijańskich rodzin. Granice się zacierają, idziemy po omacku, trudno o właściwy wybór. Rodziny muszą się wspierać - mówią Emma Ciccarelli i Pier Marco Trulli, włoskie małżeństwo, które na X Światowym Spotkaniu Rodzin reprezentowało  diecezję rzymską.

Przypominają oni, że choć już Sobór Watykański II mówił o podmiotowej roli świeckich, to jednak w praktyce parafie zbyt często są wyłączną domeną proboszcza.

Rodziny tymczasem wiedzą, że są one współodpowiedzialne za przekaz wiary i ewangelizację. Szukając pomocy, rodziny spontanicznie zacieśniają wzajemne relacje, tworzą nieformalne grupy, choćby po to, by pomóc sobie w chrześcijańskim wychowaniu dzieci.

Doświadczeniem takiej nieformalnej grupy rodzin dzielą się na światowym spotkaniu właśnie Emma i Pier Marco.

DEON.PL POLECA

- Samotność jest wielkim ryzykiem w rodzinach, wielkim zagrożeniem, tym, co potęguje problemy. Nie jest łatwo żyć w czterech ścianach z problemami rodziny, których jest wiele, ponieważ dzisiaj rodzina musi stawić czoła tysiącom zawiłości w świecie, który jest hiperpołączony, skomplikowany, z mnóstwem napływających wiadomości - mówią Radiu Watykańskiemu Emma Ciccarelli i Pier Marco Trulli.

I dodają: - Zadaniem naszych wspólnot jest bycie blisko siebie, bycie dla siebie nawzajem towarzyszami podróży. W tym sensie wszystkie sieci rodzin, które powstają, są z pewnością bardzo pozytywne.

- My w naszej parafii stworzyliśmy grupę rodzin, która wspierała rozwój naszych dzieci, ale powiedziałbym, że także relacji między nami. Ta sieć rodzin - jak się przekonaliśmy - może być zbawienna właśnie dla małżeństw, ponieważ daje przestrzeń odprężenia, a przede wszystkim konkretne środki, które ułatwiają życie małżeńskie i rodzinne. Tak więc te sieci mogą działać na poziomie powszechnym, nawet na poziomie parafii, i niekoniecznie muszą być związane z ruchami. Moim zdaniem jest to coś, co można zaproponować dzisiejszym rodzinom - mówi włoska rodzina.

vaticannews.va/pl/RadioWatykańskie/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrześcijańskie rodziny w kulturze narcyzmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.