Indyjski rząd zablokował siostrom Matki Teresy możliwość zewnętrznej pomocy finansowej
Rząd Indii zablokował siostrom Matki Teresy możliwość otrzymywania funduszy z zagranicy, twierdząc, że nie spełniają one warunków lokalnego prawa. Siostry poinformowały, że nie będą obsługiwać żadnego z kont (zagranicznych składek), dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało 27 grudnia oświadczenie, że wniosek Misjonarek Miłości o odnowienie licencji, która pozwala im na otrzymywanie funduszy z zagranicy, został odrzucony w Boże Narodzenie.
Ministerstwo powiedziało, iż natknęło się na „niekorzystne sygnały” podczas rozpatrywania wniosku o odnowienie licencji. Nie podano jednak szczegółów.
Kłopoty sióstr Matki Teresy pojawiają się w następstwie serii ataków na chrześcijan w niektórych częściach Indii przez prawicowe grupy hinduistyczne, które oskarżają duszpasterzy i Kościoły o przymusowe nawrócenia.
Wg raportu organizacji Evangelical Fellowship of India, w tym roku odnotowano tam prawie 40 przypadków gróźb lub przemocy wobec chrześcijan.
Misjonarki Miłości potwierdziły w oświadczeniu, że rząd nie zamroził ich kont, ale dodały, że ich wniosek o odnowienie licencji na otrzymywanie pomocy z zagranicy nie został zatwierdzony.
- W związku z tym (...) poprosiliśmy nasze ośrodki, aby nie obsługiwać żadnego z kont (zagranicznych składek), dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana - podają siostry.
Na początku bieżącego miesiąca, Misjonarki Miłości zostały oskarżone w zachodnim stanie Gujarat, że dziewczęta w ich schroniskach były zmuszane do czytania Biblii i odmawiania modlitw chrześcijańskich. Zakonnice zaprzeczyły tym oskarżeniom.
Od 1950 roku prowadzą one setki schronisk, które opiekują się niektórymi z najbardziej potrzebujących ludzi na świecie, których Matka Teresa określiła jako „najbiedniejszych z ubogich”.
KAI/dm
Skomentuj artykuł