Indie. Święta Bożego Narodzenia zakłócone. Zdewastowano posąg Chrystusa

Indie. Święta Bożego Narodzenia zakłócone. Zdewastowano posąg Chrystusa
Fot. PAP/EPA/IDREES MOHAMMED
PAP/ kb

Grupy wyznających hinduizm radykałów zakłócały obchody Bożego Narodzenia w kilku indyjskich stanach. W Ambali w stanie Hariana na północy kraju zniszczono posąg Chrystusa - przekazały w poniedziałek lokalne media.

Do incydentów w świąteczny weekend doszło również przed kościołem w Waranasi w Uttar Pradesz, mieście będącym ważnym ośrodkiem kultu hinduistów i buddystów. Agencja Reutera doniosła, że radykałowie spalili tam figurę przedstawiającą Świętego Mikołaja, skandowali przy tym hasła sprzeciwiające się obchodom Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie w Indiach

Kanał NDTV doniósł, że w Silcharze w północno-wschodnim staniem Assam członkowie radykalnej nacjonalistycznej bojówki Badżrang Dal wtargnęli do chrześcijańskiego kościoła, zakłócając obchody święta.

P. Chidambaram, były minister finansów i lider opozycyjnej partii Indyjski Kongres Narodowy, wezwał premiera Narendrę Modiego do przeciwstawienia się tego typu incydentom, do których dochodziło w stanach, w których u władzy są przedstawiciele rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP). "Premier powinien pokierować rządami BJP w Harianie i Assamie, żeby zidentyfikować złoczyńców i postawić ich przed sądem" - napisał na Twitterze P. Chidambaram.

DEON.PL POLECA

Odkąd Modi został szefem rządu w 2014 r., grupy radykalnych hinduistów wzmogły ataki na religijne mniejszości, tłumacząc, że zapobiegają religijnym konwersjom. W kilku stanach wprowadzono prawo zakazujące przechodzenia na inne religie, nie bacząc, że jest to niezgodne z indyjską konstytucją chroniącą mniejszości.

W Indiach żyje łącznie 1,37 mld chrześcijan i muzułmanów, co stanowi 16 proc. społeczeństwa całego kraju.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Natalia Berlik

Świąteczna naklejanka niespodzianka

Na kartach tej książeczki czeka na ciebie wspaniała zabawa. Przyklej nalepki zgodnie z instrukcją, a zobaczysz, jak tajemniczy worek zamienia się w Mikołaja, drewniana łyżka w pierniczek, a lampa w aniołka. Dorysuj...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Indie. Święta Bożego Narodzenia zakłócone. Zdewastowano posąg Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.