Masz nadmiar jedzenia po świętach? W tych miejscach możesz podzielić się z potrzebującymi

Masz nadmiar jedzenia po świętach? W tych miejscach możesz podzielić się z potrzebującymi
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/Radio Kielce/Facebook/radio.lublin.pl/dm

Przygotowując święta często kupujemy za dużo jedzenia. Rocznie w Polsce do kosza trafia prawie 5 mln ton jedzenia - najwięcej marnuje się w okresie świątecznym. Żywność, której nie chcemy wyrzucić można oddać potrzebującym na terenie placówek pomocowych, które pomagają bardziej potrzebującym. Można to zrobić m.in. w Ośrodkach Pomocy Społecznej i jadłodzielniach dla potrzebujących i bezdomnych.

W Łodzi 13 lodówek społecznych i trzy jadłodzielnie czekają na świąteczne potrawy i produkty żywnościowe, którymi łodzianie zechcą podzielić się z potrzebującymi. 

Tuż przed świętami została uruchomiona 13. w Łodzi i jednocześnie pierwsza miejska lodówka społeczna, w której można zostawić żywność dla potrzebujących. Stanęła ona przy głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kilińskiego 102/102a.

Lodówka społeczna przy ul. Kilińskiego jest czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa pozostałe dwanaście lodówek rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i prowadzonych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”.

Na terenie Krakowa nadmiarową żywność można oddać w trzech miejsacach przy ośrodkach wsparcia funkcjonujących w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej: ul. Sas–Zubrzyckiego 10, ul. Sudolska 7a i os. Szkolne 20.

Nadmiar jedzenia można oddać również w Sandomierzu. Kilka dni temu przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sandomierzu otwarta została jadłodzielnia. Żywność, którą chcemy oddać należy spakować - świeżą żywność dodatkowo opisać, co zawiera opakowanie oraz kiedy potrawa została przygotowana. Jadłodzielnia dostępna jest przez całą dobę.

Żywność, której nie chcemy wyrzucić, a wiemy, że nie zostanie wykorzystana może również trafić do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Obecnie w schronisku przy ulicy Trześniowskiej w Sandomierzu mieszka 35 osób.

Żywność można oddać również w jadłodzielni w Ciechanowie, która powstała tydzień przed świętami. Znajduje się ona przy budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie. Każdy może zostawić w niej żywność dla osób potrzebujących.

Nadmiar poświątecznego jedzenia możemy oddać do jadłodzielni w Zamościu. Jedna z nich działa przy kościele Świętego Brata Alberta. Pozostawioną żywność w Spichlerzu Brata Alberta odbiorą osoby potrzebujące.

Miejsce do dzielenia żywności znajdziemy w Kutnie przy ulicy Bema 3. Możemy je odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15:00.

Jedzenie można również oddać  m. in. do Banku Żywności w Olsztynie, Jadłodzielni w Szczecinie, Fundacji Kapucyńskiej, która działa w Warszawie.

PAP/Radio Kielce/Facebook/radio.lublin.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Masz nadmiar jedzenia po świętach? W tych miejscach możesz podzielić się z potrzebującymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.