Indie: władze wypłacą pieniądze za śmierć z powodu Covid-19

Indie: władze wypłacą pieniądze za śmierć z powodu Covid-19
Fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI
PAP/ kb

Sąd Najwyższy Indii zatwierdził decyzję rządu o wypłacie 50 tys. rupii (674 dolary) odszkodowania za każdy zgon związany z Covid-19 - podała BBC w poniedziałek. Według oficjalnych danych w Indiach zarejestrowano dotąd ponad 447 tys. przypadków śmiertelnych na skutek Covid-19. Eksperci uważają, że rzeczywisty bilans może być nawet 10 razy wyższy.

Sąd zapowiedział, że bliscy zmarłych otrzymają odszkodowanie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku w tej sprawie. "Przewyższyłoby to kwoty wypłacane przez władze centralne i stanowe w ramach różnych dobroczynnych programów" - dodał.

DEON.PL POLECAWyrok został wydany na skutek wniosku prawników, którzy powoływali się na przepisy dotyczące zarządzania klęskami żywiołowymi.

Prawo to zostało wprowadzone w 2005 r. i dotyczy przygotowania strategii łagodzenia skutków katastrof i wypłaty odszkodowań za utratę życia, odniesione obrażenia i zniszczone mienie.

Koronawirus w Indiach

Jak przekazał rząd Indii, odszkodowanie będzie wypłacane "najbliższemu krewnemu osoby zmarłej pod warunkiem, że zostanie udowodnione, że zgon nastąpił na skutek Covid-19".

Środki mają zapewnić władze stanowe, co wywołało sprzeciw co najmniej dwóch stanów: Kerali i Radźasthanu, które wskazały, że płacenie z ich funduszy wywrze presję na ich budżet. Dodały, że to centralne władze powinny dostarczyć środki pieniężne na ten cel.

"Dajecie środki na pokrycie skutków gradobicia, powodzi itd., więc teraz powinniście dodać do tego Covid-19. Nie ucierpiał tylko jeden stan, to jest pandemia" - apelował minister ds. edukacji szkolnej i turystyki Radźasthanu Govind Singh Dotasara w rozmowie z dziennikiem "The Indian Express".

Na razie nie wiadomo, jaką kwotę władze przeznaczą na wypłaty odszkodowań. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Emmanuelle Huisman-Perrin

Nie ulega wątpliwości, że śmierć jest kresem ziemskiego życia wszystkich stworzeń. O ile w świecie przyrodniczym zjawisko to jest dla nas - ludzi zjawiskiem naturalnym, tak już wobec nas samych niekoniecznie. Z powodu lęku i...

Alosza Awdiejew

Cała prawda o tym, jak żyć – z uśmiechem!

Trzymamy w ręku nie tylko zbiór felietonów kultowego artysty, ale również napisany w humorystyczny sposób poradnik, a właściwie antyporadnik (a może i to, i to?). W...

Skomentuj artykuł

Indie: władze wypłacą pieniądze za śmierć z powodu Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.