Indie. Nie żyje najstarszy biskup świata

Indie. Nie żyje najstarszy biskup świata
fot. unsplash.com
1 miesiąc temu
KAI /kb

W indyjskim stanie Kerala zmarł biskup Philipose Mar Chrysostom. Według mediów hinduskich był on najstarszym biskupem świata.

Urodził się 27 kwietnia 1917, a biskupem był przez niemal 68 lat. Zasiadał m.in. w Krajowej Radzie Kościołów Indii i jako obserwator ze strony protestanckiej uczestniczył w II Soborze Watykańskim (1962-1965). W 2018 otrzymał od władz Indii jedno z najwyższych odznaczeń - Order Zasługi.

Syryjsko-prawosławny Kościół Malankara-Mar-Thoma (chrześcijan od św. Tomasza) w Kerali powstał w czasach, gdy pod panowaniem kolonialnym Wielkiej Brytanii zaczęły się krzewić idee reformatorskie.

Jest to jeden z dawnych tradycyjnych Kościołów Wschodu, pozostający we wspólnocie wiary i komunii z Kościołem anglikańskim i starokatolickimi Kościołami Unii Utrechckiej.

Stanowi autonomiczny „Katholikat Indii” w łonie Syryjskiego Kościoła Prawosławnego Antiochii. Obecnie w 12 diecezjach tego Kościoła żyje ok. 900 000 wyznawców. Liczbę wszystkich "chrześcijan od św. Tomasza" ocenia się na 3,5 mln.

Obecnie najstarszym kapłanem Kościoła katolickiego na świecie jest 102-letni o. Jerzy Tomziński, trzykrotny przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, dwukrotny generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, prokurator generalny Zakonu przy Stolicy Apostolskiej oraz ostatni żyjący polski uczestnik Soboru Watykańskiego II.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Indie. Nie żyje najstarszy biskup świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.