Kopernik w Rzymie. Jubileusz 1500 roku i ślady polskiego astronoma w Wiecznym Mieście

Kopernik w Rzymie. Jubileusz 1500 roku i ślady polskiego astronoma w Wiecznym Mieście
Jubileusz 1500 roku i ślady polskiego astronoma w Wiecznym Mieście. Fot. W. Rędzioch
vaticannews.pl / jh

Jubileusze w Rzymie przyciągały pielgrzymów od wieków. Również nasz wielki rodak i jeden z największych astronomów, Mikołaj Kopernik przybył do Wiecznego Miasta na Jubileusz 1500 roku. Miał się tu spotkać z papieżem i wygłosić wykłady na uniwersytetach.

 

  • Kopernik odwiedził Wieczne Miasto w 1500 roku podczas Jubileuszu ogłoszonego przez papieża Aleksandra VI.
  • Astronom uczestniczył w liturgii celebrowanej przez papieża z udziałem 200 tys. wiernych.
  • Kopernik wygłaszał wykłady z matematyki i astronomii dla profesorów i studentów.
  • Rzymskie ślady Kopernika podkreślają jego rolę jako naukowca i pielgrzyma zaangażowanego w życie Kościoła i nauki.

Kopernik w Jubileuszowym Rzymie

Mikołaj Kopernik, przebywając na studiach we Włoszech, odwiedził Rzym na przełomie 1500 roku, prawdopodobnie wraz ze swoim bratem Andrzejem. Historycy są zgodni, że głównym celem podróży był udział w obchodach Jubileuszu, który zgromadził w mieście setki tysięcy pielgrzymów z całej Europy.

Według niektórych przekazów, Kopernikowie uczestniczyli we Mszy świętej celebrowanej przez papieża Aleksandra VI w Niedzielę Wielkanocną. W ceremonii mogło brać udział nawet 200 tys. wiernych.

Wykłady i współpraca w Rzymie

Pobyt Kopernika w Rzymie nie ograniczał się wyłącznie do praktyk religijnych. Istnieją dowody na to, że astronom wygłaszał wykłady z matematyki i astronomii dla tamtejszych studentów i profesorów, m.in. na uniwersytecie La Sapienza. W organizacji tych wydarzeń pomógł mu dziekan warmiński Bernard Sculteti, notariusz Roty Rzymskiej.

Muzeum Kopernikańskie w Rzymie

W Rzymie, na Monte Mario, mieści się Muzeum Kopernikańskie, poświęcone polskiemu astronomowi. Powstało w 1873 roku, w czterechsetną rocznicę jego urodzin, a główne eksponaty pochodzą z kolekcji Artura Wołyńskiego. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. pierwsze wydania dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, przyrządy naukowe oraz artefakty związane z życiem astronoma.

Dzięki staraniom o. Tomasza Rostworowskiego, polskiego jezuity i byłego dyrektora sekcji polskiej Radia Watykańskiego, muzeum zostało ponownie otwarte w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Kopernika.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Rzymie

W Rzymie znajduje się również pomnik Kopernika autorstwa Tomasza Oskara Sosnowskiego, odsłonięty w 1873 roku na dziedzińcu kościoła księży zmartwychwstańców. Figura przedstawia astronoma w zamyśleniu, opierającego dłoń na księdze i dotykającego serca, z napisem „Sol stat terra movetur” (Słońce stoi, ziemia się porusza).

Źródło: vaticannews.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Krzemiński SJ

Vademecum jest owocem długoletniego doświadczenia pracy ks. Krzemińskiego jako misjonarza ludowego oraz całej grupy jezuickich misjonarzy. Autor zamieszcza w nim praktyczne wskazania do przeprowadzenia misji intronizacyjnych, ewangelizacyjnych i nawiedzenia oraz rekolekcje o Miłosierdziu Bożym. Szczegółowo...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kopernik w Rzymie. Jubileusz 1500 roku i ślady polskiego astronoma w Wiecznym Mieście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.