1 sierpnia rozpocznie się Przystanek Jezus. Weźmie w nim udział 130 ewangelizatorów

1 sierpnia rozpocznie się Przystanek Jezus. Weźmie w nim udział 130 ewangelizatorów
Przystanek Jezus odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia 2022 r. w Czaplinku (zdj. arch. Youtube/Kierunek Niebo)
KAI/mk

Ok. 130 ewangelizatorów weźmie udział w tegorocznej 22. edycji Przystanku Jezus, który odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia w Czaplinku pod hasłem „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8). Do ewangelizacji na Przystanku Jezus zaproszone są osoby pełnoletnie, na co dzień formujące się we wspólnotach, grupach i ruchach parafialnych, które odkrywają w sobie chęć dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi.

Jak poinformował ks. Damian Piątkowiak SVD, na tegoroczny Przystanek Jezus zgłosiło się ok 130 ewangelizatorów. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek 1 sierpnia od mszy świętej, którą o godz. 16 odprawi bp Edwarda Dajczaka. Rekolekcje o kerygmacie według papieża Franciszka i Kościele w misji poprowadzi ks. Michał Olszewski SCJ, a warsztaty ewangelizacyjne przeprowadzą wspólnoty związane ze Szkołą Ewangelizacji Świętego Andrzeja, Ruch Chrześcijański Mt 28 i ks. Rafał Jarosiewicz.

DEON.PL POLECA
- Wyzwanie jest takie samo jak zwykle - jak dotrzeć do serca drugiego człowieka z Dobrą Nowiną. Człowiek się trochę zmienia, bo czasy są specyficzne - mówi ks. Piątkowiak zwracając uwagę na czas zamknięcia w związku z pandemią, trudną sytuację ekonomiczną i napięcia związane z wojną w Ukrainie. Podkreśla, że to właśnie z tego powodu zdecydowano się w tym roku na hasło „Wszyscy jesteście braćmi”, aby każdy uświadomił sobie, że w Chrystusie wszyscy stanowimy jedno. - Wszyscy chcemy być razem. Bez sztucznego podziału na Pol’and’Rock, Przystanek Jezus i inne organizacje. Przy Jezusie i w Nim możemy rzeczywiście być wspólnotą żywego Kościoła. Tak chcemy na siebie patrzeć i sobie nawzajem służyć - mówi werbista.

Gośćmi tegorocznego Przystanku Jezus będą członkowie fundacji Składak i Wypłyń na głębię oraz świecki misjonarz z Malezji John Paul. Wśród tematów, które uczestnikom proponują organizatorzy,  znalazły się m.in. seksualność, homoseksualizm, małżeństwa jednopłciowe, transgender. Ks. Piątkowski zaznacza, że tematyka nie jest przypadkowa, bo często jest poruszana zwłaszcza w czasie spotkań z młodym człowiekiem, który właśnie w tych obszarach nie potrafi odnaleźć się w Kościele. Organizatorzy chcą odczarować te tematy, bo ludzie często nie rozumieją, dlaczego nauka Kościoła jest taka, dlaczego z Ewangelii wypływają takie, a nie inne normy. - To, co jest często bardzo trudne, chcemy pokazać oczami Jezusa - zaproszenie do pełni człowieczeństwa, do odkrywania siebie - zapowiada ks. Piątkowiak.

DEON.PL POLECA

Transmisje z rekolekcji, nabożeństw i innych wydarzeń Przystanku Jezus przeprowadzi Radio Profeto. Szczegółowy plan w ramówce na stronie www.profeto.pl/radio. Pole namiotowe dla uczestników Przystanku Jezus zlokalizowano obok Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego „Dom Młodzieży” w Trzcińcu - w odległości około 1,5 km od lotniska, na którym odbywać się będzie Festiwal Pol’and’Rock. Z kolei rekolekcje, które dla ewangelizatorów poprowadzi ks. Michał Olszewski SCJ, odbędą się w szkole przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym księży salezjanów - tuż obok lotniska.

Przystanek Jezus jest ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną skierowaną do ludzi młodych uczestniczących w Festiwalu Pol’and’Rock. Powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w roku 1999, jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Przystanku Woodstock - jednego z największych festiwali muzyki rockowej w Europie, gromadzącym kilkaset tysięcy młodych. Jako dzieło ewangelizacyjne, Przystanek Jezus od samego początku, cieszył się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski jako odważna i nowatorska forma obecności Kościoła pośród młodych.

Inicjatorem pierwszego Przystanku Jezus w Żarach (1999) był bp Edward Dajczak (ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej), zaś organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Czy Bóg jest dla nas żywą rzeczywistością, czy też tylko frazesem bez żadnych konsekwencji? Czy rzeczywiście liczymy się z Jego mocą? Czy Bóg jest wśród nas rozpoznawalny? Jak, pomimo wszystkich ludzkich zaciemnień, sprawić, abyśmy w...

Skomentuj artykuł

1 sierpnia rozpocznie się Przystanek Jezus. Weźmie w nim udział 130 ewangelizatorów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.